Retragere bani payoneer

Stie cineva cum pot scoate bani de pe payoneer? De la ce banca si daca trebuie sa fac ceva din cont? Se merita sa ii scot de la bancomat, am inteles ca ia un comision destul de mare?
Nu am scos niciodata dar am citit ca poti merge la BRD sa scoti banii de pe el. De comision nu prea scapi in nici-o varianta.
 
Eu scoteam de la brd. Fii atent la urmatoarea faza. Cand scoti va trebui sa scoti in lei pentru ca nu are dolari. Calculezi cu aproximatie suma cat ai, sa mai ramana ceva. Daca dai sa scoti mai mult decat ai, nu va merge, plus ca vei fi taxat cu un dolar pentru fiecare operatiune nereusita. Deci de exemplu ai 400$ si vrei sa scoti 1600 lei. Comisionul parca e de 3$. Inainte sa iti dea banii te va intreba daca vrei ca brd sa faca conversia. Acolo trebuie sa dai ca NU. Altfel ti-i va da la schimbul brd, care este mai mic decat schimbul mastercard, si vei pierde vreo 20$.
De la banca am scos o singura data 700$ (in dolari) si m-a costat vreo 15$. In rest am retras tot timpul de la bancomat.
https://myaccount.payoneer.com/MainPage/Fees.aspx
 
Eu folosesc tot timpul ATM-ul de la Transilvania, pt ca imi da cel mai bine.
Eu fac asa: ma uit pe net de ex pe cursbnr .ro sa vad cat e cursul la transilvania.. imi afiseaza de ex 4.1550 ron ... eu imi socotesc ca primesc 4.06 ron pe 1$ ..... cam 0,09 ron se pierd .
Dar depinde si ce suma scoti,la maximul de 2500$ cat e permis la o retragere imi iese socoteala de mai sus ... dar la sume mici imi da mai putin.
 
Schimbul nu e de la transilvania. E de la mastercard. Eventual transilvania isi mai poate pune un comision de exchange
 
Daca bani sunt deja available in contul de payoneer si ai cardul in mana, poti merge la orice bancomat de la orice banca, pentru ca comisionul este acelasi.
Vezi ca Payoneer-ul te arde la "verificare sold" 1$ pt fiecare verificare.
Parerea mea este ca sa verifici in cont cati $$$ ai, sa bagi intr-un convertor valutar suma, si cand mergi la atm sa dai direct suma respectiva fara interogare sold pt ca asa mai pierzi niste $$$ + ca in fiecare an iti ia 27$ din cont pt card, in cazul in care nu ai bani, ei o sa ii ia cand il alimentezi fara sa iti mai zica ceva.
 
Eu tocmai am primit 25$ de la ei pentru ca si-a facut cineva card de pe ref meu
 
Loading...
Back
Sus