Recenzie Recomandare Administrare Server - AlexH

Mariuselll

Moderator
Membru personal
Moderator
VIP Club
Salut. Aici vreau sa va povestesc de inceperea serverului meu si administrarea lui.

Acum cateva luni bune, nu mai stiu exact 8 - 9 luni AlexH mi-a recomandat sa imi cumpar un server de la Online.net ca ACESTA . Pai nu stiu cum sa zic ..... e excelent. Am pe host peste 15 site-uri vizitatori sunt nu duc lipsa de ei pe site-uri. M-am fost saturat sa imi tot mut site-urile de la o firma la alta, la una sa zica ca da suporta atatia vizitatori etc etc si dupa nici 3-4 zile sa imi ceara sa fac upgrade ca mananca prea multe resurse . Nu se merita sa dai 5-10 E pe niste amarate de hosted cand poti avea propriul tau server.

Asa ca zis si facut am luat comanda si..... Aici a intervenit AlexH . Mi-a instalat serveru, mi-a pus sentora, m-a ajutat cu transferu la cateva site-uri ( Urmand ca dupa sa invat sa fac si eu asta :) ) De atunci si pana in ziua de AZI si in zilele , luniile sau anii ( depinde cat traim :) ) AlexH se va ocupa de server , update, probleme absolut orice e nevoie (Aici depinde si de el :) cat doreste serviciul asta ). Am avut de cand il am 2 mici probleme cu el pe care AlexH le-a rezolvat in mai putin de 2 minute. Si cum stiti majoritatea de aici de pe Roforum AlexH e mai tot timpul Online ( Eu nu stiu cum poate sta atat online dar asta e un Atu pentru el si un beneficiu pentru mine, pentru ca il gasesc On si imediat imi rezolva problema ).

Nu mai stiu ce sa zic decat +++10 pentru serviciul lui.

PS: daca aveti intrebari despre ce am zis mai sus, lasa-ti o intrebare mai jos si am sa va raspund.
 
Multumesc pentru recenzie.
226 zile update la server si load foarte mic.
AtPoI8y.png

Eu nu stiu cum poate sta atat online dar asta e un Atu pentru el si un beneficiu pentru mine
Pai am internet pe orice device si asta imi permite sa fiu online. Pe langa asta am tool care pot rezolva probleme minore chiar daca sunt pe mobil si desigur faptul ca stau in fata la calculator 20 de ore pe zi.
Nu sunt online cand merg la film sau XXX. :D

 
alex să nu-ţi crească coarnele, glumesc, şi eu am lucrat/ucrez cu el, este o persoană care işi tine cuvântul dat
 
Salut! ..sunt si eu interesat sa optez pentru un server cu o configuratie asemanatoare. Intrebarea este urmatoarea: cati vizitatori unici pe zi poate duce un astfel de server si daca online .net accepta pe serverele lor site-uri de filme online si site-uri adult.
 
cati vizitatori unici pe zi poate duce un astfel de server
1. nu e cazul sa iti faci probeme de asta. Poti aduce 500k unici pe zi sa ai un load de 15%? :D
2. Depinde mult si de ce site-urile rulezi, ce task-uri si multe altele.
ccepta pe serverele lor site-uri de filme online si site-uri adult.
Da, accepta pentru ca toti avem site de adult.

Uite load la mine acum pe server.
id4rB8o.png

Pe langa cei aproape 100k pe zi, mai rulez si stream video de pe server si nici nu-l simte. Vezi aici cum se incarca un video de pe server.

Un script prost, sau chiar 3 linii de code poate pune pe butuci si cel mai performant server.
 
Multumesc frumos de raspuns
 
Super.
@AlexH te refeai mai sus la numar de zile de uptime, dar ai scris zile de update.
Vreau sa fac o precizare despre server load. Cifra aia cand este egala cu numarul de nuclee al procesorului (thread-uri, sau core-uri) atunci procesorul este utilizat la 100%.
Serverul din linkul de mai sus are 8 nuclee, deci un server load de aproximativ 2 inseamna ca procesorul este folosit cam 25%.

Firma aia online.net au si un departament care se ocupa de servere dedicate mici, se numeste scaleway, si e super si ca pret si ca performanta. :)
 
@Andrei Telteu am achizitionat si eu de curand un asemenea server, instalasem sentora la inceput insa la 200-300 utilizatori online cpu si ram 100%.

acum am instalat Plesk si se pare ca merge mai bine, totusi la 200 online am un server load de 4 cea ce ar insemna 50% dupa cum spui mai sus sau cum imi dau seama mai exact ?

ar putea un astfel de server duce 1000 online ?

un print pe moment cu 100 online.

35a65334f9af4414b957a9ab9eb35ae1.png
 
@Andrei Telteu am achizitionat si eu de curand un asemenea server, instalasem sentora la inceput insa la 200-300 utilizatori online cpu si ram 100%.

acum am instalat Plesk si se pare ca merge mai bine, totusi la 200 online am un server load de 4 cea ce ar insemna 50% dupa cum spui mai sus sau cum imi dau seama mai exact ?

ar putea un astfel de server duce 1000 online ?

un print pe moment cu 100 online.

35a65334f9af4414b957a9ab9eb35ae1.png
Nu ai precizat ce server ai. Cate nuclee are procesorul?
Nu stiu cati vizitatori poti avea pentru ca depinde foarte mult de cum e configurat, ce software se foloseste, ce platforma web foloseste siteul pe care vrei sa il tii pe server, eventual pluginuri, etc.
 
Am achizitionat si eu un vps de la ovh am instalat sentoracp iar dupa ceva timp a inceput sa imi mearga site-ul foarte greu iar vps-ul super greu chear nu stiam ce sa fac... am apelat la @AlexH iar el a redus loadu de la 80% la 3% si acuma imi merge site-ul fara probleme se incarca foarte bine... inainte vroiam sa cumpar alt vps sau hosting iar Alex ma convins ca vps-ul meu este unul bun si nu merita sa ma mut. Respect pentru Alex si nu ezitati sa apelati la serviciile lui pentru ca nu veti regreta
 
Multumesc de recenzie @DaVinci
Problema in mare parte a fost de la baza de date care o utilizezi la site si trebuie rezolvata pentru ca vei avea probleme pe orice server te-ai muta.
Pentru moment daca lasi totul asa cum am facut eu iti va merge fara probleme. Cu optimizarea la DB se poate reduce load cu peste 60% fata de cat este acum si ai putea sta chiar pe un shared sa spun asa.

Mult noroc.
 
Am incercat sa platesc folosind 3 carduri diferite Visa lei Mastercard euro si Visa E-payment si la toate imi da eroare Error: An error occured
ps: am cascaval pe ele
Edit: s-a rezolvat dupa ce am contactat suportul
Hi, Could you please retry by now? Your issue should be solved. We remain at your disposal if necessary otherwise you can close this ticket.
 
Ultima editare:
Ba ovh chiar nu are suport.. Este a treia zi de cand astept raspuns la un ticket pentru inchiderea contului
 
Si a venit momentul sa scriu si eu recenzie pentru @AlexH...
Am apelat la serviciile lui dupa ce am stat doua zile cu site-ul jos. Initial am vrut sa-l mut eu pe un vps la ovh, mi-am prins urechile. (primeam zeci de mail-uri ca raman fara memorie)
Problema este ca eu nu prea ma pricep la cuvinte. Dar sa zic asa... daca m-as pricepe la cuvinte cum se pricepe el in setarea unui server, ar trebui sa scriu aici un poem.
De multe ori am vazut, cand cineva cauta un serviciu il vrea "ieftin si de calitate superioara". Dar nu se poate, cele doua fiind in contradictie... Si totusi cand gaseste pe cineva sa ii faca ieftin si bun... mai spune ca vrea si repede daca se poate. Asa ceva nu exista... Credeam pana acum. Se pare ca am avut parte de servicii ieftine, bune si rapide.
Multumesc AlexH!
 
Loading...
Back
Sus