ReBrand Adobe Flash Player - Adobe Animate CC.

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Cei de la adobe au anuntat acum cateva zile numele la noul Flash player. Dupa probleme care nu se mai terminau, adobe a decis sa scumbe ambalajul si numele, dar produsul va ramane acelasi.
Multa lume nu are incredere in strategia celor de la adobe ca noul Adobe Animate CC va fi mai bun sau ca probleme de securitate vor disparea.
D1RkT0U.png

Adobe a patit la fel ca Nokia care nu au putut tine ritmul cu scimbarea sau din prea mult orgoliu nu au vrut sa accepte schimbare, cand toti au trecut pe noua tehnoogie html5 pentru platforme video.

Stim cu toti istoria Nokia care din principalul nume in materie de telefoane, a ajuns un simplu departament in imperiul microsoft. La fel a patit si adobe, care a luat decizia prea tarziu sa faca aceste schimbari.

Voi ce parere aveti de noua strategie a celor de la adobe? Va atrage noul nume, este unul potrivit? Dupa problemele cu flash player, aveti incredre in noul produs mascat?


Mai multe detalii tehnice gasiti pe site-ul oficial.
https://blogs.adobe.com/flashpro/we...a-new-era-for-flash-professional/?PID=4003003
 
Spre bucuria programatorilor, Flashul incepe sa dispara. Oricat ar incerca cei de la Adobe, flash-ul va disparea. In momentul de fata sunt foarte multe librarii de JS care fac exact ca Flashul dar mult mai bine, plus HTML5 ofera foarte multa flexibilitate.

707262d0233739a3bfd575e8e8a356561515c799b3eb8904363f5209db0cd379.jpg
 
Asa sunt unele branduri mari. In loc sa tina pasul cu "moda" si sa se reprofileze mai degraba da Faliment. Nokia candva un Renume in Telefoane a ajuns mai rau ca si un ....... sa nu zic. Primul meu telefon a fost un Nokia 5100 si dupa am continuat tot cu nokia pana la aparitia Androidului. Si ce a ajuns nokia ? Un gunoi. Pai Nokia Lumia e telefon? Mai degraba as alege un telefon fix decat Lumia. In fine ca am sarit de la subiect. Daca Adobe nu tine pasu cu "Moda" isi poate zice Adio.
 
Asa sunt unele branduri mari. In loc sa tina pasul cu "moda" si sa se reprofileze mai degraba da Faliment. Nokia candva un Renume in Telefoane a ajuns mai rau ca si un ....... sa nu zic. Primul meu telefon a fost un Nokia 5100 si dupa am continuat tot cu nokia pana la aparitia Androidului. Si ce a ajuns nokia ? Un gunoi. Pai Nokia Lumia e telefon? Mai degraba as alege un telefon fix decat Lumia. In fine ca am sarit de la subiect. Daca Adobe nu tine pasu cu "Moda" isi poate zice Adio.

Foarte bine spui. Nokia sa dus de rapa pentru ca nu a vrut sa treaca pe smartphone si pe android, cand toti faceau acelasi lucru. Symbian era bun, dar nu pentru noile modele de telefoane. Plus nokia a crezut ca este mult prea puternica si isi permite sa nu faca pasul spre android si smartphone ca restul.

Asa mai putem vedea si cazul yahoo care pur si simplu a inventat mesageria video si 90% din cei conectati la net le foloseau serviciile. Acum a ajuns o sub unitate a celor de la Microsoft. Inainte pentru orice serviciu seo se tinea cont de rezultatele yahoo, acum a fost luat de bin iar siteexplorer acum apartine de Moz.

Oricat de mare sau puternic ai fi in lumea asta, intr-o buna zi vei fi inlocuit de oamenii, daca nu tii pasul.
Sa nu uitam ca omenirea a dat uitarii si inlocuit prea maritii zei greci, care au super puteri. :D
 
Oricat de mare sau puternic ai fi in lumea asta, intr-o buna zi vei fi inlocuit de oamenii, daca nu tii pasul.

Adevarat!

Da, dar in cazul Adobe, brandul a investit in cursul anilor si in alte produse ce au succes in continuare. Chiar daca flash-ul a murit usor in ultimii 2 ani, bani au fost facuti si inca cati + au ramas cu investitii in alte produse ce ofera profit in continuare.
Nokia a murit pur si simplu :) S-au axat pe o singura chestie si atunci cand a murit, a murit tot brandul.
 
Loading...
Back
Sus