Tutorial Protectie importiva la traficul venit din Trafic exchange si Iframe

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
In ultimele 3 zile am testat cateva protectii impotriva la traficul venit din trafic exchange si iframe invizibil sau nu.

1. protectia a functionat in mare parte care a blocat majoritatea la trafic din surse gen trafic exchange sau din iframe
2. dupa ce am implementat codul am avut probleme cu google analytics si cateva retele de publicitate care nu afisau numarul corect de vizite
3. partea buna este ca valoarea cpm la majoritatea aproape s-a triplat, lucru bun, pentru ca valoarea veniturilor a crescut chiar daca traficul contorizat a fost mai mic.

Mai jos aveti doua din codurile folosite de mine si daca doriti le puteti testa si voi sa vedeti daca aveti aceleasi probleme si rezultate.

1. protectie impotriva afisarii site-ului in iframe de catre alt site sau in trafic exchange.
- facem un fisier in root la domeniu cu numele error_iframe.php si in care atasam codul de mai jos sau orice doriti voi, pentru ca informatia din acest fisier va fi afisata atunci cand cineva incerca sa ruleze site-ul vostru in iframe.
Cod:
Nu fi hot ca ne suparam :P

<script>

window.location.replace("http://www.ridtv.net");

</script>

- in footer sau header adaugam codul de mai jos.
Cod:
<script type="text/javascript">
if(top.location != window.location) {
    window.location = '/error_iframe.php';
}
</script>

2. Protectie impotriva la traficul direct venit din trafic exchange
Adaugati acest code in fisierul .htaccess
Cod:
## SITE REFERRER BANNING
RewriteCond %{HTTP_REFERER} otohits.net [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} hitleap.com [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} www.otohits.net [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.ridtv.net/$1 [R=302,L]

Schimbati ridtv.net cu url unde vreti sa mearga traficul redirectat.

Cam asta este tot.
Nu garantez rezultatele care le-am avut eu la cpm si de asta e bine sa testati si voi. Codurile de mai sus se pot customiza dupa bunul plac si chiar imbunatati daca stiti cum. Plus daca stiti si alte metode, va rog sa postati mai jos.
 
Loading...
Back
Sus