Promovare prin Facebook si Twitter

All

Member
Registered
Salut, m-ar interesa din experienta voastra, care sunt cele mai bune metode sau subtilitati care trebuie avute in vedere pentru a promova eficient un mesaj/tweet pe cele 2 retele de socializare, Facebook, respectiv Twitter?
 
Inainte de a incepe o campanie pe cele doua trebuie sa faci putin research, sa vezi cum sta piata, sa vezi ce are o conversie buna si ce nu.

1. Reclama pe facebook.
Unul din secrete este sa afisezi reclama ta celor care sunt cu adevarat interesati de ea, pentru a reduce costurile si a mari conversia.
Pentru asta trebuie sa pui criterii cat mai aproape de produsul sau serviciul tau. Nu te speria daca la final iti arata ca doar 200 persoane vor vedea reclama ta. Asta inseamna costuri mai mici si sansa ca unul din cei care vad reclama sa de-a click si sa comande produsul sau serviciul oferit de tine.

Cost per click in general este mai ieftin, dar in functie de tara sau nisa uneori Cost per Conversie poate fi mai ieftin.
Sunt cateva programe online care va permit sa scoate id-urile la conturile de facebook a celor care sunt interesati de un anume produs.
Sa spunem ca vrei sa vezi care sunt interesati de seo for beginners, cu aceste programe dai o cautare si iti arata toti userii care sunt interesati. Apoi salvezi lista de id, mergi in facebook la custom audiences si incarci lista de id. Reclama ta va fi afisata doar acelor persoane.

Chiar daca contul tau este in euro sau lire, recomand sa-l schimbati in $ pentru ca iesiti mai ieftin cu pana la 35%.
Sa va dau un exemplu.
Sa spunem ca aveti ca mondeta setat Lira si costul per click este de 0.15. Daca schimbati moneda tot 0.15 va fi, nu se face conversia sau calculul in functie de aceasta.
0.15£ - 0.203 euro - save 0.053
0.15£ - 0.227 dolari - save 0.077
0.15£ - 0.897 RON - save 0.747

Este doar un exemplu si nu garantez ca se aplica la fiecare campanie sau cont. Toate cele de mai sus sunt din propria experienta cu reclamele pe facebook.

Imaginea din reclama trebuie sa fie cat mai atragatoare si relevanta cu produsul sau serviciul. La fel si titlu, plus descrierea care sunt atasate la reclama.
In functie de produs sau serviciu alegeti daca reclamele sunt afisate pe orice device sau doar pe desktop, mobile, feed, sau sidebar.

Eu in general aleg doar afisare doar pe desktop in feed, fara device mobile.

2. Reclama pe Twitter.

Pe twitter nu am facut reclama pana acum, desi primesc zi de zi mesaj so oferte de la acestia pentru a face reclama. Chiar cred ca sunt putin abuzivi si incearca sa te forteze sa faci reclama.

- cand vrei sa inceapa campania.
Alegeti Customize start and end dates pentru a alege fusul orar. De ce acest lucru?
Sa spunem ca faceti campania la 8 dimineata si vreti sa inceapa imediat, iar ca regiune alegeti Romania. Campania va incepe la oara si fusul orar din America, care este cu 8-10 ore in urma Romaniei. Adica ora 8 dimineata in America , in romania poate fi ora 16-18.00.

Plus e bine sa alegeti o data de start si sfarsit pentru a controla costurile.

- Targeting
Daca doriti doar romania, atunci scrieti romania, dar daca doriti o localitate anume, prima data incercati numele la localitate/oras si daca
nu va afiseaza nimic, incercati cu codul postal. Acesta merge in 95% din cazuri.
- Select gender
In functie de produs sau serviciu alegeti genul. Atentie mare la aceata setare.
- Select languages
Daca e pentru romania, alegeti limba romana sau orice limba doriti voi. Din pacate limba Romana nu este in sistem.
- Select devices and platforms
La fel cum am spus mai sus, alegeti cu grija pe ce device alegeti sa apara reclama voastra.
- Add followers
sa spunem ca vreti sa faceti reclama la persoanele care urmaresc un cont anume de pe twitter. Tot ce trebuie este sa tastati userul respectivului cont in aceasta casuta. Puteti tasta mai multe.
- Alegeti bugetul total si apoi setati cat vreti sa cheltuiti pe zi.
- Choose pricing
La aceasta optiune alegeti Target Bid pentru a stabili cat doriti sa platiti pe click. Daca lasati maxim sau automat o sa aveti costuri foarte mari. In general twitter este foarte scump in comparatie cu alte retele. Minimul recomandat de twitter este de 1.20euro per click.
Voi puteti seta 0.10 sau cat vreti si prima campanie sa fie de teste cu un buget de 5 euro sa spunem. In acest fel va puteti da seama cum functioneaza si daca se merita pentry voi.


Un lucru trebuie sa stiti ca amundoua retele folosesc boti atat la like/followers si vizite la website. Cautati pe net si veti gasi multe info legat de acest subiect.


Cam asta e in mare sa spun asa. Daca ai nevoie de mai multe info, te rog intreba mai jos si voi incerca sa iti raspund.

Ca o recomandare ar sa faci reclama pe youtube pentru ca media la cost per click este de 0.03$ si are o conversie foarte buna.
 
Ultima editare:
2. Reclama pe Twitter.

- Targeting
Daca doriti doar romania, atunci scrieti romania, dar daca doriti o localitate anume, prima data incercati numele la localitate/oras si daca
nu va afiseaza nimic, incercati cu codul postal. Acesta merge in 95% din cazuri.

Aici e o problema pentru ca imi impune sa fac o alegere, sa adaug o tara sau o localitate, eu vroiam sa fie worldwide, si desi pe twitter help scrie "To target all available countries, select Show ads in all available locations.", nu vad optiunea asta.

Intr-un final am gasit lista oficiala de la Twitter cu tarile pe regiuni acceptate si am luat de acolo cu copy paste sa le adaug pe toate.

- Add followers
sa spunem ca vreti sa faceti reclama la persoanele care urmaresc un cont anume de pe twitter. Tot ce trebuie este sa tastati userul respectivului cont in aceasta casuta. Puteti tasta mai multe.
Asta e o optiune foarte buna in cazul meu.

Voi puteti seta 0.10 sau cat vreti si prima campanie sa fie de teste cu un buget de 5 euro sa spunem. In acest fel va puteti da seama cum functioneaza si daca se merita pentry voi.
Asa am facut si eu, sa vedem acum rezultatele.

Un aspect important ce tine de securitate e ca odata adaugata modalitatea de plata cu credit card nu am optiunea sa o mai editez sau sterg, sau probabil voi avea dupa ce se termina prima campanie si se finalizeaza prima plata. Ramane de vazut, si va anunt.
 
Ultima editare:
Loading...
Back
Sus