PROIECT Românii din diaspora vor fi obligaţi să justifice sumele de peste 1.000 euro trimise în ţară

gabriel55

Well-Known Member
Registered
Full Member
Românii din străinătate vor fi obligați să justifice cu documente sumele de bani trimise în țară dacă depășesc 1.000 de euro, potrivit unui proiect inițiat de Oficiul Naţional de Prevenire şi Combatere a Spălării Banilor.

Într-o postare pe o reţea de socializare, Senatorul PNL Florin Cîţu susţine că PSD are un proiect la Oficiul Naţional de Prevenire şi Combatere a Spălării Banilor prin care românii vor fi obligaţi să justifice cu documente sume trimise în ţară, mai mari de 1.000 de euro, riscând confiscarea banilor şi amenzi de până la 150.000 de lei.

În acest moment, la Oficiul Naţional de Prevenire şi Combatere a Spălării Banilor există un proiect de lege care te afectează direct pe tine. De acum încolo, dacă trimiţi bani în România, orice sumă peste 1.000 de euro trebuie justificată cu documente, de tine sau de cei care primesc bani.


Sursa : http://www.capital.ro/romanii-din-strainatate-obligati-sa-justifice-banii-trimisi-in-tara.html
 
Pai astia in loc sa se bucure ca trimitem bani in tara ei sunt suparati ? Sa puna verificarile astea pe cei care scot banii din Romania in conturi din strainatate sau care produc banii multi fara sa aiba documente :)
 
is penibili da , hai daca era o suma mai mare poate era ok,dar pt 1000 euro sa raporteze?o suma asa mica ..si sa te mai puna sa si ii justicifi pt 4500 lei :))))
 
Voi veni cu un update legat de asta pentru cei care SAR in sus nejustificat.
In spania si UK Este deja implementata aceasta aceasta conditie de multi ani. Daca Suma e egala sau Mai mare de 1000€ trebuie sa justifici si daca nu poti nu te lasa sa trimiti.
Plus daca asta o fi adevarat si nu doar UN alt motiv de instigate pentru ca se apropie alegerile, nu Este o Norma noua sau ciudata pentru ca Este la nivel de uniunea europeana si trebuie aplicata. Doar toti cei din strada tipa CA vor sa fie CA in Europa nu?
Recomand ca inainte sa reactionati, sa faceti personal ceva research pentru a va convinge si nu luati de bun tot ce se scrie. In ultimii doi ani Cate zvonuri de acest gen au fost lansate in spatiul public si nici macar unul nu sa adeverit.
 
Voi veni cu un update legat de asta pentru cei care SAR in sus nejustificat.
In spania si UK Este deja implementata aceasta aceasta conditie de multi ani. Daca Suma e egala sau Mai mare de 1000€ trebuie sa justifici si daca nu poti nu te lasa sa trimiti.
Plus daca asta o fi adevarat si nu doar UN alt motiv de instigate pentru ca se apropie alegerile, nu Este o Norma noua sau ciudata pentru ca Este la nivel de uniunea europeana si trebuie aplicata. Doar toti cei din strada tipa CA vor sa fie CA in Europa nu?
Recomand ca inainte sa reactionati, sa faceti personal ceva research pentru a va convinge si nu luati de bun tot ce se scrie. In ultimii doi ani Cate zvonuri de acest gen au fost lansate in spatiul public si nici macar unul nu sa adeverit.
--------
ii adevarata stirea,legea e publicata pe siteul celor oficiul de spalare a banilor.nu e vorba de lege aici poate e normala,e vorba de suma asta mica 1000 euro..multi trimit in tara sume de 800-1000 euro si nu e normal sa justifici pt 4500 lei ...pt multi bani mi se pare normal sa justifici insa limita asta de 1000 e problema...
 
O lege sa fie oficiala trebuie sa fie publicata in monitorul oficial, daca nu Este acolo, atunci e egal cu zero , doar in zvon.
Apoi o persoana cu job normal in afara, indiferent de Tara din munca legala nu poate trimite 1000€ pe Luna, IAR cine spun asta minte. Atentie ma refer la general si nu la cazuri exceptionale. Este un user aici care castiga 600£ pe zi dar CA el sunt foarte putini.
Asa cum am spus Mai sus, nu Mai sariti in sus ca norme de gen sunt deja implementate in tarile europene.
Ma voi informa pe aceasta tema si revin.
Va amintiti ca acum ceva vreme a fost isterie mare CA guvernul actual va interzice sau Pune taxe Mari pe monezile virtuale? Am explicat in topicul cu pricina ca nu Este adevarat si in final asa a fost cum am zis EU.
Astfel de stiri apar pentru a distrage atentia de alte lucruri Mai importante.
 
Mare scofala cu 1.000 euro.. este foarte simplu. Te duci in tara care locuesti la banca ..faci un card bancar ..si acel card il trimiti in tara la persoana la care vrei sa trimiti bani..pariti..iubite surori..etc etc...In fiecare luna ii pui pe card cati bani doresti fara ca vreun mucos din guvern sa stie cati bani trimiti tu acasa si de unde ii ai.
 
@CiNiK are dreptate. Eu am renuntat la western union sau money gram de cand au pus toate acele limitari si confirmari.
Folosesc sisteme de transfer online de Bani care ajung direct in cont. Faza Este CA si aici dupa 1000£ cer verificari, asa ca fac Cate un cont nou imediat ce ating pragul.
Sa mergi cu Bani la ciorap e cam periculos, dar asa cum spune si @PhoeniXman .
 
@PhoeniXman ai dreptate. In Romania nu stiu cum sa faca sa impoziteze orice. Se duce romanu, trage pe unde apuca, munceste la negru de cele mai multe ori, cum sa justifice niste bani trimisi in tara? Nu vor rezolva nimic. Vor fi banii adusi fara banci si cu asta basta
 
Hmmm, este si bine, dar este si rau, acum mi se pare ok daca sunt verificati de unde si pentru cine vin acei bani, nu stiu daca ar fi un lucru rau,. Mai rau ar fi daca pe baza acelor sume declarate, se vor impozita, aici este mai rau. Deoarece, nu munceste parlamentul cu mine in strainatate departe de familie si printre straini incat sa aiba dreptul de a lua o suma de la respectivul om.. Dar in rest, nu mi se pare nimic absurd daca este sa declaram sumele. Parerea mea
 
Acum vorbesc din prisma unuia care munceste in strainatate de mult timp si stiu cum sta treaba.
1. un roman sau o familie daca munceste legal oricat ar strange cureaua nu poate trimite 1000 euro pe luna in tara.
2. exista un procent foarte mic de romanii care castiga bine si isi permit sa trimita aceasta suma in tara
3. restul care isi permite cu siguranta veniturile sunt activitati ilegale
4. verificarea se face deja in tara din care trimiti, asa cum am explicat in postarea de mai sus.
5. verificare care se doreste o vad ca un lucru bun, dar foarte greu de pus in practica sau chiar imposibil. Cum o pot ei trage la raspundere pe mama daca eu trimit bani din activitati ilicite
6. cei care sar foarte tare in sus nu inteleg despre ce este vorba si nici nu trimit bani in tara. Prima este daca vedem si din comentariile de mai sus cat si din facebook, ca majoritatea se refera la banii castigati in strainatate si nu la banii trimisi in tara, asa cum se refera proiectul. Am avut zilele trecute discutii pe aceasta tema cu peste 20 romanii care sunt in zona mea si ii cunosc. Din toti acestia cati credeti ca trimit bani lunar acasa? Raspunsul este doar 3, dar toti sunt foarte revoltati chiar daca nu trimit bani.
7. este o normal care se doreste aplicata in intreaga europa, ba chiar in unele se aplica, ca emigratul sa plateasca taxe in ambele state. Este ciudat si anormal acest lucru, pentru ca de asta avem card de sanatate european pentru a putea beneficia oriunde in europa de servicii medicale si sociale.
8. nu va lasati pacaliti de astfel de proiecte care au fost si in trecut, ca apoi sa dispara pentru ca sunt doar pentru a distrage atentia, mai ales ca anul ce vine este an electoral.

Cine nu crede ce am spus la punctul 1, ii pot da exemple concrete pentru a intelege si aceste date le poate verifica singur.
 
Loading...
Back
Sus