Problema seo doua site-uri

krystann

Member
Registered
Full Member
Salut,

De curand mi-am facut doua site-uri si am ceva probleme, cel putin asa cred eu. (ambele au cam o luna si jumatate)
Primul, e blogul care tot la 2/3 zile primesc cate 1/2 commenturi, deci nu pot sa zic ca nu e vizitat de nimeni ca oamenii mai intra. Insa totusi, datele atat pe trafic.ro, google analytics sau gtop.ro arata ca am 0 vizitatori (cu tot cu mine).

Al doilea e si mai naspa, astazi am cumparat al doilea advertorial pe un site cu 80.000 unici pe luna si mai am un advertorial cumparat pe un ziar national acum o saptamana buna. Ideea e ca, articolul la inceput a fost pe pagina 4 ultima pozitie, dupa ce am cumparat primul link a ajuns pe pagina trei pe a doua pozitie (dupa 3 long keywords) pana ieri cand a ajuns pe pagina 5 din nou. Astazi a ajuns pe pagina 4 ultima pozitie, bineinteles cu 0 sau in cel mai bun caz 1 vizita, cu toate ca mai am niste articole pe site care sunt pe pagina trei.

Acestea sunt primele si singurele linkuri de altfel. Nu inteleg de ce are fluctuatia asta mare de pe pagina 3 pe pagina 5 dupa ce advertorialele sunt puternice pe site-uri cu autoritate mre si de ce cand verific numarul backlinkurilor imi arata 0. Inteleg ca cel de azi, e proaspat dar ar fii trebuit sa mi-l arate pe cel din ziarul national.
Bine, mai am de lucru la ele adica sa rectific mici chestii la tema, dar totusi..

As prefera sa nu public adresele domeniului, eventual prin pm celor care vor sa ma ajute, dar pe mine ma intereseaza ca si idee generala. Multumesc de ajutor.
 
Pune codul de la Google analitycs in header.php daca in footer.php nu merge si nu arata pe nimeni.
Cel mai important este sa faci Google analitycs sa mearga sa vezi exact cat trafic este, de unde vine etc.

Unele backlinkuri intra in webmaster toots ca "vazute" chiar si dupa 2-3 saptamani. Daca google nu intra des pe site-urile unde faci backlink, nu il va vedea imediat.
Asta ca idee generala.. acum ai rabdare sa iti raspunda expertii in domeniu asta.
 
1. Unde verifici backlinkurile? Daca le verifici pe WMT acolo dureaza destul de mult pana apar si de multe ori nu apar toate (incearca ahrefs, site explorer, majestic seo)
2. Referitor la trafic vezi daca ai redirect facut de pe www pe non www, daca nu ai s-ar putea sa nu ti le calculeze, vezi daca ai adaugat bine codul de urmarire pentru fiecare in parte, in ultima vreme gtop nu mai afiseaza bine traficul
3. De cat sa cumperi backlink pe ziar national mai bine te folosesti de social media, personal cred ca te ajuta mai mult, in special G+ si Facebook
 
In primul rand, site-urile sunt noi. Nu ai mentionat daca sunt inscrise in webmaster tools/search console, daca ai trimis sitemap spre indexare. In al doilea rand, poate dura mai mult timp pana apar link-urile cumparate, si pana sunt luate in calcul. Site-ul ala cu 80000 unici nu ti-a adus niciun vizitator? fie nu ai instalat corect codurile de tracking, fie vizitatorii aia sunt exclusiv din Facebook pe postari promovate, iar advertorialul e posibil sa nu fi fost promovat. In ultimul rand, depinde care este/care sunt cuvintele cheie pe care le cauti si daca au un numar de cautari in KeywordPlanner.
 
Salut,
Sa raspund pe rand.
@crystygye - Nu stiu cum sau ce am facut dar nu cred ca am instalat corect codul de tracking pe site de la analytics, voi vedea zilele astea thx.

@Pyo - Le verificam pe ceva tool, dar acum imi dau seama ca era slab, mersi de recomandare. O sa incerc sa ma asez pe social media perioada urmatoare sa vad cum decurg lucrurile.

@Shtrumphu - Abia acum le-am inscris in webmaster tools/search console, la fel si sitemap.xml (din pacate).
Referitor la site-ul respectiv, pe social media comparativ cu numarul de vizitatori unici pe luna are abia cateva sute de like-uri, deci nu are cum, si nici nu e promovat prin reclama platita. Al doilea site, la care fac referire, e un site de afiliere, iar pe profitshare imi apare acelasi numar de clickuri, macar 1 click de era in plus, dar e acelasi numarul cu toate ca codul de tracking nu l-am instalat bine.
Iar cuvintele sunt cea mai buna x, asta dupa ce am studiat concurenta si am analizat putin, pentru ca si celelalte site-uri pe aceleasi cuvinte sunt pe pozitiile din fata site-ului meu.

Acum, a revenit pe pagina trei in primele pozitii insa cu un singur long tail.

Multumesc tuturor de raspunsuri, orice sfat, sau recomandare mai aveti, astept :)
 
Foloseste PIWIK, daca ai un hosting mai puternic, eu asa imi contorizez traficul in combinatie cu google analtics !
 
Un site cu 80k pe zi, nu inseamna ca este si un backlink puternic.
Orice domeniu nou primeste boost de la Google apoi dupa o Luna si ceva se stabilizeaza la culoarea care o are cu adevarat.
Cand cumperi un advertorial o faci pentru notorietate, backlink, promovare la un profits iar trafic mare sa nu te astept.
GA pentru a contoriza vizita trebuie ca userul sa stea cel Putin 15 Secunde pe site, asta daca e pus in footer ai plus durata la page to load. Daca e in header primul va inregistra mai bine si aproape tot.
Stiu ca nu vrei sa oferi URL public dar te-am putea ajuta cu sugestii/analiza daca am still care este, unde ai luat advertoriale, etc.
 
Un site cu 80k pe zi, nu inseamna ca este si un backlink puternic.
Orice domeniu nou primeste boost de la Google apoi dupa o Luna si ceva se stabilizeaza la culoarea care o are cu adevarat.
Cand cumperi un advertorial o faci pentru notorietate, backlink, promovare la un profits iar trafic mare sa nu te astept.
GA pentru a contoriza vizita trebuie ca userul sa stea cel Putin 15 Secunde pe site, asta daca e pus in footer ai plus durata la page to load. Daca e in header primul va inregistra mai bine si aproape tot.
Stiu ca nu vrei sa oferi URL public dar te-am putea ajuta cu sugestii/analiza daca am still care este, unde ai luat advertoriale, etc.
Salut,
Personal, nu m-a interesat deloc traficul, am cumparat backlinkurile pentru notorietate si pentru a-mi imbunatati pozitia in cautari.
A doua zi, am observat ca totusi am primit ceva vizite (putine oricum), am instalat codul de tracking de la analytics corect, am creat sitemap-ul, am inscris site-ul in webmaster tool iar acum se afla pe pagina 3, si observ ca nu mai oscileaza deloc, cel putin momentan iar backlinkurile inca nu mi se recunosc.

Cel mai mult din advertoriale ma interseaza sa mi se imbunatateasca pozitie in cautari, desi sunt perfect constient ca nu o sa o faca peste noapte.


Referitor la logo, designerul cu care m-am inteles s-a facut ca ploua, dar rezolv curand si acel aspect.

Astfept sfaturi, pareri, recomandari

EDIT2:
Am uitat sa precizez, domeniul e din noiembrie anul trecut, dar nefolosit pana aucm o luna si ceva!

Multumesc de ajutor
 
Ultima editare:
Ambele site-uri au un bounce rate destul de mare (80) lucru care nu da prea multa valoare.
Pe primul am vazut ca ai inclus un link catre tpu care nu te ajuta cu nimic. Daca aveai raspus cu funda si continea link catre articolul tau, atunci era bine, dar asa nu face nimic.
Presupun ca asta este keyword pe care vrei sa urci cea mai buna hota.
In titlul incearca sa scoti cuvintele interzise sa dea mai bine la google.
In loc de :
Care este cea mai buna hota de pe piata ?
Putei folosi:
cea mai buna hota din romania
top 3 cea mai buna hota din romania
Care este cea mai buna hota din romania?

In articol atat pe site la tine cat si pe cele care ai cumparat adevertorial keywordul tau nu este bold iar subtitulurile e bun sa aiba h2, h3, etc

Pe viitor alege site-uri mai bune.
De curiozitate, cat ai platit pentru advertoriale.?
 
Ambele site-uri au un bounce rate destul de mare (80) lucru care nu da prea multa valoare.
Pe primul am vazut ca ai inclus un link catre tpu care nu te ajuta cu nimic. Daca aveai raspus cu funda si continea link catre articolul tau, atunci era bine, dar asa nu face nimic.
Presupun ca asta este keyword pe care vrei sa urci cea mai buna hota.
In titlul incearca sa scoti cuvintele interzise sa dea mai bine la google.
In loc de :
Care este cea mai buna hota de pe piata ?
Putei folosi:
cea mai buna hota din romania
top 3 cea mai buna hota din romania
Care este cea mai buna hota din romania?

In articol atat pe site la tine cat si pe cele care ai cumparat adevertorial keywordul tau nu este bold iar subtitulurile e bun sa aiba h2, h3, etc

Pe viitor alege site-uri mai bune.
De curiozitate, cat ai platit pentru advertoriale.?
Mersi de raspuns.

45, respectiv 100 ron!
 
Poti face un test daca vrei: schimba titlul, sa inceapa cu "Cea mai buna..." si sa adaugi cea mai buna si in prima fraza din articol, asa cum ai pus la meta descriere. Asteapta pana se schimba si in SERP, pana se actualizeaza, si vezi daca urca mai sus.
 
Multumesc de recomandare.
Momentan, articolul catre care am luat advertoriale s-a stabilizat pe o pozitie cat de cat oke, iar azi a si urcat inca doua locuri, urmeaza sa mai cumpar un advertorial saptamana viitoare mult mai relevant.
 
Referitor la logo, designerul cu care m-am inteles s-a facut ca ploua, dar rezolv curand si acel aspect.
Daca ai nevoie de un logo premium te pot ajuta cu cea mai mare placere :D
 
Loading...
Back
Sus