Problema de mate care da batai de cap

Alex,eu mă refer la metodă matematică legat de acel exercițiu..Dar fără să-i scoți parantezele și alte chestiii
Cum să-ți răspund la exemplu dat mai sus,din moment ce nu mi-ai dat o sumă//nu poți face un calcul dacă nu știi suma..
Dă-mi suma și mă voi gândi la niște cifre care prin același tip de exercițiu să dea acel rezultat
 
Nu o să dea niciodată 1,sunt niste reguli scrise, deschideți cartea de matematica și probabil o să scrie la lecție treburile acestea..până la urmă matematica nu se face după ureche și profesorii au și ei o programa cu niste lecții definite pe care le explica la toți la fel și sunt universale...nu o să spună la școală x că se face așa și la y altfel..
Gândirea asta cum că da 1 e exact că gândirea acelor tipi care le cer polițiștilor sa se legitimeze in timp ce îi filmează și cred că ei chiar pot trage polițistul la răspundere...dacă așa scrie in carte,așa faci..
 
Revin cu încă o problemă:
3-3x6+2
Rezultat???
Eu zic că face -13
 
Să fie clar pentru toată lumea -18+2 = -16 :))) cine crede că face -20 se înșealăă..
3-16 = -13.... Deci răspuns corect oricum l-am face
 
Eu nu sunt deloc de acord aici
Să fie clar pentru toată lumea -18+2 = -16 :))) cine crede că face -20 se înșealăă..
3-16 = -13.... Deci răspuns corect oricum l-am face
Corect e "înşală" nu "înșeală" =)) :D
 
Tu esti capitanul la un vapor.
Vaporul are in inaltime 200m, puntea in lungime 500 m, puntea in latime 250 metri.
La bord sunt 235 pasageri si un caine.
Cati ani are capitanul?
 
Tu esti capitanul la un vapor.
Vaporul are in inaltime 200m, puntea in lungime 500 m, puntea in latime 250 metri.
La bord sunt 235 pasageri si un caine.
Cati ani are capitanul?

Foarte interesantă !
Mulțumesc, mi-a pus puțin mintea la lucru
Răspuns: Tu ești căpitanul ( vârsta ta = vârsta căpitanului )

O problemă superbă, unde e nevoie de logică :)
 
Rezultat 47 :))
 
Întrebarea este următoarea:
„Cum 2+2 = pește,
3+3 = opt și
7+7 = triunghiuri?”
 
1 ora.
Brasoveanul e mai mare
si la Distanta aeriana: 7538 km
 
Loading...
Back
Sus