Problema cu un site copiat

adamas

Well-Known Member
Registered
Full Member
Ma confrunt cu urmatoarea problema.
Cineva mi-a copiat un site si l-a urcat pe un domeniu tk. Nu ia facut mirror si nici iframe, pur si simplu l-a copiat si l-a urcat pe host la el.A facut el niste modificari in limba engleza, dar iti poti da seama de la o posta ca e siteul meu original Nici imaginile nu ii apar toate.
Siteul meu a scazut in ultima perioada si nu stiam de ce. Faza e ca la el pe site apar codurile de la reclamele mele. Practic vrea ca siteul meu sa se duca in cap.
Am trimis azi dimineata report la cei de la tk si cloudflare (ca are siteul trecut prin cloudflare), si o sesizare la cei de unde am reclamele sa le blocheze de pe acel site.
Deocamdata nici un raspuns nici de la .tk si nici de la cloudflare.
Altceva nu mai stiu ce sa fac sa dispara acel site.
Voi mai stiti solutii?
Multumesc.
 
problema mea este ca mi-a copiat tot siteul pana la un moment dat
Pai cum ti-a copiat site? A avut acces la contul ftp sa-l copieze tot?
Daca nu a avut acces atunci ruleaza in oglinda ca si restul.
Daca nu e in oglinda, atunci nu prea ai ce face, decat hack, prins tipul si rupt picioarele, campanii anti seo, etc.
 
Pai cum ti-a copiat site? A avut acces la contul ftp sa-l copieze tot?
Daca nu a avut acces atunci ruleaza in oglinda ca si restul.
Daca nu e in oglinda, atunci nu prea ai ce face, decat hack, prins tipul si rupt picioarele, campanii anti seo, etc.
este un program care iti copie siteul
 
este un program care iti copie siteul
Daca e asta, atunci se vede in sursa pentru ca lasa niste urme, plus e mult de editat pentru a folosi ca live site..
 
Depinde de cât e copiat. Acum dacă inițiatorul are o temă free sau premium(gen themeforest) atunci oricine poate face tema să arate identic cu a altui site. Articolele se copiază cu copy-paste și aia e..manual și fără urme. Dacă e copiere mauală nu ai ce face decât reclamație la google pt conținut copiat/duplicat, reclamație la cloudflare și speri să îți dea numele hostului sau ip-ul real și să-i contactezi pe cei de acolo. Faza e că nu cred ca o sa dea curs solicitarii cei de la cloudflare. Vezi ca-s firme pe net(costa undeva la 200$) si se ocupa ele de tot, tu faci solicitarea la ei si ei instiinteaza cloudflare,host si ce mai trebuie. Era una care oferea banii inapoi daca nu poate rezolva problema :)
 
Daca site este copiat automat, recomand sa activati optiunea rel="canonical" si in felul acesta nu va afecteaza pozitia in google. Pe langa traficul la filme, va mai ajuta putin si in rezultate.
La copiere manuala nu se poate face acest lucru.
De retinut ca unele sisteme de copiat stiu sa elimine rel="canonical" si altele elemente din sursa.
 
Loading...
Back
Sus