Prajitura cu mere si bezea

Bucatarella

Member
Registered
DSC_0127-1140x500.jpg
Chiar nu trebuie sa fii bucatar sau patiser de profesie pentru a incerca reteta asta de prajitura cu mere si bezea (care, evident, nu are o denumire anume). A fost pur experiment si ca orice experiemnt reusit merita data mai departe reteta.
Nu, nu trebuie sa incepeti sa experimentati combinatii de ingrediente din proprie initiativa, experimentez eu si va spun cum a iesit pe Bucatarella :) Si daca eu pot, oricine poate asa ca luati de aici reteta minunata:
Ingrediente
  • Blat: mere 1 kg
  • Blat: nuca (taiata cu cutitul) 60 gr
  • Blat: stafide inmuiate (in rom si apa) 50 gr
  • Blat: zahar 350 gr
  • Blat: oua 6
  • Blat: ulei 350 ml
  • Blat: faina 60 gr
  • Blat: praf de copt 2 pliculete
  • Blat: sare 1 praf
  • Crema: galbenusuri 6
  • Crema: zahar 6 linguri
  • Crema: cacao 1 lingurita
  • Crema: gem de piersici 6 linguri
  • Bezea: albusuri 6
  • Bezea: zahar 6 linguri

Blatul:

  1. Se spala merele, se rad si se scurg bine de zeama dupa care se amesteca cu restul ingredientelor: nuca, stafide, zahar, oua, ulei, faina amestecata cu praful de copt si sare.
  2. Aluatul obtinut se lasa la cuptor aproximativ 20 de minute sau pana trece testul scobitorii (nu mai mult de atat).
Crema:

  1. Galbenusurile se freaca bine cu zaharul, cacaoa si gemul de piersici.
  2. Crema obtinuta se intinde peste blatul fierbinte, proaspat scos din cuptor.
Bezeaua:

  1. Se bat albusurile spuma dupa care se adauga zaharul si se mixeaza in continuare pana cand se topeste zaharul.
  2. Bezeaua obtinuta se intinde peste crema, urmand ca tava sa fie bagata inapoi in cuptor la foc minim timp de 30 de minute.
  3. Dupa ce trec cele 30 de minute se rade ciocolata peste bezeaua fierbinte.
  4. Prajitura se taie rece cu un cutit incalzit (pentru a taia uniform bezeaua si a evita ca aceasta sa se lipeasca de cutit).
DSC_0129-1024x682.jpg

DSC_0118.jpg
 
:D Trebuie sa-l pun la ingrasat iar ca a slabit vreo 4 kg la cate drumuri a avut de facut cat timp am fost in spital. Acum ne redresam.
 
Arata delicios! sa il mai pui insa pe Dan si la sport... :D
... aha... sa sti ca fac sport in fiecare zi, bat tastatura de nu se vede (sport extrem) - acu' ca veni vorba... chiar ar fi indicat sa mai lucrez la fizic... am un "job" care nu implica efort fizic si de aici si probleme de sanatate mai incolo... la batraneti ;)
 
Cand mai faci astfel de bunatati sa ne anunti din timp ne sacrificam si venim la degustat si apoi dam si cu parerea .
 
@AlexH - prietene...gustul si textura sunt... nu ca as lauda, dar sincer, cu astfel de chestii iesite din bucatarie am descoperit gusturi noi. Timp sa ai si putina indemanare ca sa-ti prepari acasa si te convingi ca nu tastez aiureli.
 
Fructul Pomelo de care m-am indragostit si pestele Dorada Regala - cel din urma preparat l-am servit la Hotel Central Park in Sighisoara.
 
Personal ti-as recomanda mancare chinezeasca cu creveti
Aici nu am avut experiente prea bune. Am fost la restaurante chinezesti de 3 ori in viata mea si de fiecare data am avut exprienta neplacuta. Nu este pe gustul meu. Nici cea indiana nu ma atrage asa tare. Cand vine vorba de mancare sunt putin mai sclifosit. :D
 
Loading...
Back
Sus