Pot sa fiu banat de AdSense din cauza numelui?

Raneni

Member
Registered
Banned
Salut,

Am luat un domeniu mai demult despre carti. Nu vreau sa-l divulg, insa va pot spune ca e ceva gen cartigratispenet. nu stiu ce. Esential e sa retineti ca are "gratis" in denumire. Si am inceput sa scriu pe el, sa tot scriu, pana am vazut ca vine trafic. Nu mult. Si m-am gandit cum pot sa-l monetizez...Si, evident, prima varianta a fost Adsense-ul.

Zis si facut. Am aderat la AdSense si am fost acceptat. Am trecut si de 10 euro si am primit plicul pentru verificarea contului. Problema care ma framanta de niste saptamani bune totusi e ca as putea fi banat de AdSense si as putea sa nu vad niciun ban. De ce? Din cauza acelui "gratis" din nume.

Tin sa mentionez ca, in ciuda numelui domeniului, pe site nu exista vreun link spre vreo carte gratis sau altceva ilegal. A fost si e doar un articifiu, menit spre a face lumea sa intre pe site. Aici, gasesc de regula prezentari originale despre diverse carti, dar si unele care sunt in proportie destul de mare copy-paste de pe librariile online.

In momentul de fata, site-ul nu produce foarte mult, undeva la cateva zeci de centi/zi. Insa, se aduna si aia acolo si sunt buni. Sunt in jur de 40 de euro pana acum. Intrebarea mea pentru cei care se pricep la AdSense este urmatoarea: pot fi banat doar pentru simplul fapt ca domeniul are cuvantul "gratis" in el? Ma gandesc ca e un cuvant interzis.

Si daca cuvantul "gratis" nu reprezinta un pericol, atunci faptul ca am si articole copy-paste, pe langa cele originale poate fi periculos? Daca vreunul din acestea reprezinta vreun risc de a fi banat de AdSense, atunci oprirea anunturilor ma va ajuta in vreun fel? Gen, gata, daca le-am oprit, pot sa ma apuc de alt proiect, sa strang restul de 30 de euro si sa primesc banii? Sau simplul fapt ca aia 40 de acum au fost generati de pe site-ul asta, va face ca urmatorii 30 dintr-un site 100% pro regulilor lor sa fie nuli si eu sa nu primesc nimic? Sa-mi iau gandul de la contul de AdSense?
 
Îți faci prea multe griji. Dacă nu le convenea, nu te acceptau cu domeniul ăsta.
Dacă faci copy paste nu e treaba lor, ci a ta pentru că nu te va promova google.
Dacă au pagini ce nu sunt pe gustul lor, primești o notificare în centrul de politici că au restricţionat accesul la paginile cu pricina. Paginile cu restricţie sunt de regulă cele la care s-a făcut plângere pentru drepturi de autor, gen DMCA.
Asta e tot.
 
Eu unul nu sunt de acord cu @dani67 ..
Sunt nenumarate cazurile in care s-au inchis conturi, desi initial s-au acceptat reclame pe un anumit domeniu. La fel si pe siteurile care fac doar copy/paste.

Pana nu vedem siteul (si nici atunci nu poti da un pronostic 100% sigur) putem doar sa facem supozitii.
Ce cred eu. Daca siteul e unul inselator.. adica omul crede ca gaseste acolo o carte gratis, dar in schimb e doar un 'intro' si ala copiat, parerea mea e ca e motiv de ban. Pentru ca pacalesti vizitatorul, e o vizita falsa. Deci motivul de ban e pentru continut inselator, nu pentru ca e cuvantul gratis in componenta domeniului.
Domeniul poate sa se numeasca oricum. Depinde de continut si pentru ce si cum vin vizitatorii acolo.

Algoritmii google sunt destul de complexi + ca intervine si factorul uman. Nu stiu daca ai facut vreodata publicitate prin adwords, dar pe display ai statistici destul de detaliate in care vezi pe ce site a fost reclama si de unde vin clickurile. Unii webmasteri se multumuesc doar sa isi opreasca reclama pe siteurile 'suspecte', dar altii le si raporteaza. Daca ai noroc iti baneaza doar domeniul, daca ai ghinion iti inchide tot contul.
 
Despre numele domeniului nu o sa ai probleme, despre continut, acolo pot sa spuna ca nu este un site cu continut si sa baneze siteul !
 
Iar daca iti va bana site-ul vor ramane cei 40 de euro. Mie trebuia sa imi vina o plata de 2200 de euro si mi-au banat domeniul. Au oprit afisarea reclamelor pe acel domeniu din cauza ca nu respecta politicile adsense. Mai dormi, daca poti. Trebuia sa ma asept mai mult de o saptamana sa vad daca imi ami trimite banii. I-a trimis.
 
Îți faci prea multe griji. Dacă nu le convenea, nu te acceptau cu domeniul ăsta.
Dacă faci copy paste nu e treaba lor, ci a ta pentru că nu te va promova google.
Dacă au pagini ce nu sunt pe gustul lor, primești o notificare în centrul de politici că au restricţionat accesul la paginile cu pricina. Paginile cu restricţie sunt de regulă cele la care s-a făcut plângere pentru drepturi de autor, gen DMCA.
Asta e tot.

Stiu ca-mi fac prea multe griji, insa mai stiu si cum sunt cei de la AdSense. In sensul ca am auzit multe cazuri in care totul a fost normal pana in ziua platii. In ziua platii, pac, domeniu si cont de AdSense banate si bani netrimisi...Daca in cazul continutului copiat ar fi doar treaba asta, ca nu e indexat articolul de Google, ar fi super. Ideea e sa nu baneze din cauza lui si sa pierd si castigurile pe articolele originale.

Despre numele domeniului nu o sa ai probleme, despre continut, acolo pot sa spuna ca nu este un site cu continut si sa baneze siteul !
Esti sigur ca nu trebuie sa ma ingrijorez in privinta numelui? Nu m-am gandit deloc la inceput, cand am ales cartipdfgratis c-o sa bag AdSense pe el...ca altfel alegeam doar cartipdf...Sper ca "gratis"-ul ala sa nu afecteze. Iar despre continut...Am spus. Sunt si articole originale si lungi, dar si articole unde 80-90% reprezinta descrierea de pe librariile online + 1-2 propizitii scrise de mine.

Iar daca iti va bana site-ul vor ramane cei 40 de euro. Mie trebuia sa imi vina o plata de 2200 de euro si mi-au banat domeniul. Au oprit afisarea reclamelor pe acel domeniu din cauza ca nu respecta politicile adsense. Mai dormi, daca poti. Trebuia sa ma asept mai mult de o saptamana sa vad daca imi ami trimite banii. I-a trimis.
Wow, un caz fericit. Ma bucur c-ai primit banii, ca nu sunt putini. Bine ar fi sa baneze doar domeniul, in cazul in care trebuie. Nu de alta, dar am deschis acest topic din alt considerent. Vreau sa ma apuc de un alt proiect pentru AdSense, pe engleza. Si in proiectul asta am inceput deja sa investesc bani buni. Si nu stiu acum daca ar fi bine sa atasez site-ul asta la acelasi cont de AdSense unde exista si asta cu cartipdfgratis...N-as vrea sa lucrez degeaba la site-ul asta in engleza si sa pierd toti banii investiti pentru maruntisul de pe cartipdfgratis, dar nici n-as vrea sa pierd maruntisul asta, ca e bun pentru un hosting, pentru o iesire in oras la final de luna. Si alt cont de AdSense n-am...sa pot sa il las pe cartipdfgratis pe asta si pe site-ul in engleza pe altul. Deci sunt oarecum obligat sa le pun pe amandoua pe acelasi cont de AdSense.
 
Esti sigur ca nu trebuie sa ma ingrijorez in privinta numelui? Nu m-am gandit deloc la inceput, cand am ales cartipdfgratis c-o sa bag AdSense pe el...ca altfel alegeam doar cartipdf...Sper ca "gratis"-ul ala sa nu afecteze. Iar despre continut...Am spus. Sunt si articole originale si lungi, dar si articole unde 80-90% reprezinta descrierea de pe librariile online + 1-2 propizitii scrise de mine.



Domeniul nu trebuie sa contina numele al vreunui brand cunoscut, atunci ai probleme ! Restul, continutul conteaza !
 
Atata timp cat pui la dispozitie SI carti pdf gratis insa fara sa incalci drepturi de autor, atunci nu vad ce sa nu fie in regula.

Dar de ce nu incerci afilierea? Pe langa o sectiune cu ceva carti pdf gratis ai putea sa promovezi si diferite carti.
Cunosc 2 persoane cu site-uri pe nisa asta care nu au mult trafic si fac conversii. Cei drept castigul/comision nu e mare fiindca cartile sunt destul de ieftine, dar cu siguranta cred ca ai castiga mai mult decat cu adsense.
 
Loading...
Back
Sus