Pot primi donatii pe site?

traian

Member
Registered
Neavand firma, doresc sa fac un site prin intermediul caruia sa ofer gratuit utilizatorilor carti in format electronic, scrise de mine si iesite de sub incidenta contractelor de editare (cartile au fost publicate la edituri din Romania si vandute in anii anteriori in librarii, inclusiv pe net). Iata intrebari la care va rog sa ma ajutati sa obtin raspunsuri:

1. Pot pune pe site un buton Donate prin intermediul caruia vizitatorii acestuia sa-mi doneze sume mici de bani (exemplu: 2 euro) in contul meu de Paypal, pentru a putea sustine in continuare site-ul?
2. Daca da, ce formalitati (legale, fiscale) trebuie indeplinite?
3. Sumele obtinute ca donatie trebuie declarate la fisc?
4. Trebuie platit impozit pentru sumele primite cu titlu de donatie?
5. Exista o limita superioara pentru sumele obtinute ca donatie?

Multumesc!
 
Trebuie pur si simplu sa ai drepturi de autor pentru carti.
Mai bine ai vinde cartile cu 2 $ inloc sa te astepti ca cineva sa doneze.
Omul daca vede ca este "moca" nu mai doneaza nimic ;)
 
Am precizat ca acele carti sunt scrise de mine... Am castigat deja bani din cedarea drepturile pe autor catre edituri. Contractele de editare au expirat, eu fiind acum titularul drepturilor de autor. Pentru a vinde cartile, am nevoie de firma, pe care nu am chef sa o infiintez... As vrea un raspuns la intrebarile mele! Multumesc!
 
Pentru a vinde bunuri in format electronic nu ai neaparat nevoie de firma.
Cat despre donatii nu iti verfica fiscul contul de paypal :D
 
Daca crezi ca cineva va dona,fa cum vrei tu.
La donare nu te controleaza nimeni.
Iar la vanzare nu trebuie o firma,doar sa deschizi un srl ca la magazine si gata.
Tu stii ;)
 
@J.D, multumesc! Totusi, cred ca vanzarea repetata a unui tip de produs (carte) - chiar si in format electronic - implica necesitatea unei firme si plata unor impozite...
 
YooProject doar induci oamenii in eroare cu aberatiile tale, daca tu ai facut pana acum totul ilegal si habar nu ai de legile tarii tale nu are rost sa postezi doar ca sa faci un post in plus si sa strangi maruntisi...

Iar la vanzare nu trebuie o firma,doar sa deschizi un srl ca la magazine si gata.
WTF?!
 
Daca cartile nu mai au copyright de la alte firme si sunt 100% ale tale, (electronic sau nu) atunci:
1. Pot pune pe site un buton Donate prin intermediul caruia vizitatorii acestuia sa-mi doneze sume mici de bani (exemplu: 2 euro) in contul meu de Paypal, pentru a putea sustine in continuare site-ul?
Da, poti, fara nici o problema.
2. Daca da, ce formalitati (legale, fiscale) trebuie indeplinite?
Un PFA ar fi destul, nu neaparat SRL, pentru a acoperii partea legala si fiscala.
3. Sumele obtinute ca donatie trebuie declarate la fisc?
Da, trebuie declarate.
4. Trebuie platit impozit pentru sumele primite cu titlu de donatie?
Nu platesti impozit pe donatii, doar pe vanzari.
5. Exista o limita superioara pentru sumele obtinute ca donatie?
Nu sunt sigur daca exista, dar iti recomand sa cauti in Monitorul Oficial.

Sper sa te ajute.
 
Daca cartile nu mai au copyright de la alte firme si sunt 100% ale tale, (electronic sau nu) atunci:
1. Pot pune pe site un buton Donate prin intermediul caruia vizitatorii acestuia sa-mi doneze sume mici de bani (exemplu: 2 euro) in contul meu de Paypal, pentru a putea sustine in continuare site-ul?
Da, poti, fara nici o problema.
2. Daca da, ce formalitati (legale, fiscale) trebuie indeplinite?
Un PFA ar fi destul, nu neaparat SRL, pentru a acoperii partea legala si fiscala.
3. Sumele obtinute ca donatie trebuie declarate la fisc?
Da, trebuie declarate.
4. Trebuie platit impozit pentru sumele primite cu titlu de donatie?
Nu platesti impozit pe donatii, doar pe vanzari.
5. Exista o limita superioara pentru sumele obtinute ca donatie?
Nu sunt sigur daca exista, dar iti recomand sa cauti in Monitorul Oficial.

Sper sa te ajute.
Multumesc! In legatura cu punctul 2: eu nu vand nimic (cartile le ofer gratuit, in format electronic), deci ma gandesc ca nu ar trebui sa am nici macar PFA... Dar poate gresesc... In legatura cu punctele 3 si 4: daca nu se plateste impozit pe donatii, de ce trebuie declarate sumele obtinute astfel?
 
  • Like
Reactions: J.D
Neavand firma, doresc sa fac un site prin intermediul caruia sa ofer gratuit utilizatorilor carti in format electronic, scrise de mine si iesite de sub incidenta contractelor de editare (cartile au fost publicate la edituri din Romania si vandute in anii anteriori in librarii, inclusiv pe net). Iata intrebari la care va rog sa ma ajutati sa obtin raspunsuri:

1. Pot pune pe site un buton Donate prin intermediul caruia vizitatorii acestuia sa-mi doneze sume mici de bani (exemplu: 2 euro) in contul meu de Paypal, pentru a putea sustine in continuare site-ul?
2. Daca da, ce formalitati (legale, fiscale) trebuie indeplinite?
3. Sumele obtinute ca donatie trebuie declarate la fisc?
4. Trebuie platit impozit pentru sumele primite cu titlu de donatie?
5. Exista o limita superioara pentru sumele obtinute ca donatie?
1. Sigur! Daca ai WP, sunt o multime de plugin-uri pentru astfel de servicii donatii. Daca ai un site php, te conectezi la PayPal si ai acolo sistem donatii, faci copy/paste pe pagina ta, care vrei. Un mic sfat: cand pui buton de Donatii, pune-l odata in sidebar la homepage si mai pune unul exact in pagina de download digital...
2. Un I.I. sau altceva mai nou ar fii ideal...nu te incurca cu PFA, SRL...etc
3. Depinde de tine...in ziua de azi daca lucrezi "legal", mori de foame...
4. Donatiile sunt donatii, vanzarile sunt vanzari...la donatii nu se baga lumea..
5. Stiam ca exista o limita dar sincer am uitat...cauta in monitorul oficial...dar nu o sa strangi tu peste 4k euro... Doamne Ajuta sa ai si mai mare donatia..dar na... Romania a intrat deja in incultura... daca pui poze cu femei goale, sigur o sa ai fooooarte multe K euro.

Iar la vanzare nu trebuie o firma,doar sa deschizi un srl ca la magazine si gata.
Ha???? o_O
L-ai lamurit maxim =)) uite pana nu ai zis tu, nu stiam ca Firma si SRL-ul sunt 2 chestii total diferite...sa imi fie rusine =)))
 
In legatura cu punctele 3 si 4: daca nu se plateste impozit pe donatii, de ce trebuie declarate sumele obtinute astfel?
Pentru ca altfel "ai venit suplimentar" si trebuie sa il declari la finante, iar daca nu il declari si te prinde, atunci amenzile sunt usturatoare.
 
1. Pot pune pe site un buton Donate prin intermediul caruia vizitatorii acestuia sa-mi doneze sume mici de bani (exemplu: 2 euro) in contul meu de Paypal, pentru a putea sustine in continuare site-ul?

La paypal nu poti pune buton direct cu donatii pentru ca iti cer o gramada de acte sa arati ca esti ONG si iti suspenda contul. Se poate face butoon de cumparare unde poti pune 2 euro si la motiv servicii. La fel poti folosi plugin speciale care arata a donatii dar in paypal vine ca plata si desigur paypal va opri cei 0.35$ + 3.4%.

2. Daca da, ce formalitati (legale, fiscale) trebuie indeplinite?

Acum depinde de tine ce vrei sa faci, planuri de viitor, etc. Pe scurt raspunsul este : Nu iti trebuie nimic, in afara de un cont pe paypal sau strike unde poti primi donatii si in BTC.

3. Sumele obtinute ca donatie trebuie declarate la fisc?

Doar daca vrei si nu te obliga nimeni. Daca ajungi sa faci 10-25k euro pe luna din asta atunci poti declara, dar pentru 10-200 euro pe luna nu se merita efortul. :D

4. Trebuie platit impozit pentru sumele primite cu titlu de donatie?
Din ce stiu eu, daca suma donata nu depaseste 25.000 euro de o persoana sau entitate nu platesti nimic.

5. Exista o limita superioara pentru sumele obtinute ca donatie?

Ca firma din cate stiu nu poti dona mai mult de 3% din profit sau sumele rulate, nu mai stiu exact cat este.
Pentru persoane fizice suma nu are o limita, dar cum am spus mai sus, daca depaseste 25.000 euro donatorul trebuie sa plateasca impozit la stat.

Pe extern ideea ta merge si poti primi bani din donatii dra in romania nu prea cred ca ai sanse mari.

Daca vrei sa faci un ban frumos iti recomand platformele online de carti gen google books, amazon si altele un poti pune fiecare carte la 0.50£$E sau 0.99 , ori unde intre cele doua valori.

Daca cartile sunt bune si o descriere frumoasa poti avea cateva mii sau zeci de mii de descarcari, adica vanzari si aici multiplici cu suma ceruta de tine - comisionul la fiecare platforma.
 
La fel poti folosi plugin speciale care arata a donatii dar in paypal vine ca plata si desigur paypal va opri cei 0.35$ + 3.4%.
Multumesc! Am gasit numeroase plugin-uri Wordpress pentru plata prin PayPal, dar nu si unul care permite plata, dar pune un buton care arata ca unul de donatii! Poti sa-mi dai un link pentru un astfel de plugin? Multumesc!
 
Daca vrei sa faci un ban frumos iti recomand platformele online de carti gen google books, amazon si altele un poti pune fiecare carte la 0.50£$E sau 0.99 , ori unde intre cele doua valori.
Pot vinde pe aceste platforme chiar daca nu am firma, deci ca persoana fizica? Plata se face prin PayPal (inca nu am studiat problema)? Multumesc!
 
dar nu si unul care permite plata, dar pune un buton care arata ca unul de donatii!
Toate permit, dar ttrebuie setata cu adresa de email paypal si ce mai trebuie.
Pot vinde pe aceste platforme chiar daca nu am firma, deci ca persoana fizica?
Da poti fara firma, doar pui numele tau.
Cat despre plata nu stiu daca o fac prin paypal, de google stiu sigur ca nu, ramane sa verifici tu la amazon.

Acestea sunt doar cateva surse unde poti vinde online.
http://www.apple.com/itunes/working-itunes/sell-content/books/book-faq.html
https://bookscouter.com/
https://play.google.com/books/publish/
http://www.bookfinder.com/buyback/
http://www.textbookrush.com/sell/textbooks/
http://www.abebooks.com/books/Sell/?cm_sp=TopNav-_-Home-_-Sell
http://www.powells.com/sellonline/
http://www.textbooks.com/sell-textbooks.php?CSID=AKS33J2BUZS2AUAA2MACCOSAB
http://www.cash4books.net/
https://www.amazon.com/Sell-Books/b?node=2205237011
 
Iti recomand gumroad :D
au plata paypal cand ai strans vanzari de minim 10$ si un comision de vreo 5% daca nu ma insel...
Trimite-mi prin pm cateva titluri de carti daca nu te superi
 
Scuzati off-topic-ul, insa as vrea sa-l intreb pe Traian daca isi poate face timp sa scrie un topic despre relatia pe care a avut-o cu editura/editurile cu care a lucrat, cam ce procent din vanzari a primit, daca a trebuit sa plateasca in prima faza pentru tiparirea cartilor sau daca editura a facut-o gratuit, cam ce venit a realizat pe an din vanzarea cartilor si aici ma opresc, ca banuiesc c-ati prins deja ideea.
 
Scuzati off-topic-ul, insa as vrea sa-l intreb pe Traian daca isi poate face timp sa scrie un topic despre relatia pe care a avut-o cu editura/editurile cu care a lucrat, cam ce procent din vanzari a primit, daca a trebuit sa plateasca in prima faza pentru tiparirea cartilor sau daca editura a facut-o gratuit, cam ce venit a realizat pe an din vanzarea cartilor si aici ma opresc, ca banuiesc c-ati prins deja ideea.
1. Exista doua modalitati de a publica o carte: a) in regie proprie (adica autorul plateste o suma de bani editurii, primeste cartile ca pe oricare alta marfa si face ce vrea cu ele : le da pe gratis sau le vinde; in ultimul caz apare o problema ....) sau b) cedeaza unei edituri drepturile de autor (pe o durata limitata, de obicei 5 ani), iar editura se ocupa de publicare, distributie si vanzare. Eu am ales de fiecare data modalitatea b), dar aceasta nu este numai o chestiune de alegere, succesul gasirii unei edituri depinzand si de valoarea cartii pe care vrei sa o publici;
2. In cazul b), plata drepturilor de autor se face la pretul de vanzare fara TVA, iar procentul variaza intre 8% si 10%; intervalul de plata trebuie specificat in contract si - in general - variaza intre 6 luni si 12 luni (dar daca lucrarea se vinde bine, poate fi mai mic - de exemplu 2-3 luni, in cazul editurii POLIROM, chiar daca in contract este specificat intervalul de 6 luni);
3. Sunt edituri care nu isi onoreaza obligatiile (nu platesc deloc sau nu platesc toata suma cuvenita autorului) sau publica un tiraj mai mare decat cel prevazut in contract (pentru exemplarele suplimentare publicate nu platesc nimic autorului - si, probabil, nici statului);
4. Dintre editurile cu care am lucrat, cea mai parolista este POLIROM (un exemplu de corectitudine in afaceri);
5. Veniturile obtinute se pot calcula usor, tinand seama de tiraj, pret mediu si procent care se cuvine autorului;
6. Veniturile obtinute ca autor trebuie declarate catre fisc (se completeaza declaratia 200).
Sper ca te-am lamurit!
 
Loading...
Back
Sus