Planuri de viitor?

WPMT

Active Member
Registered
Full Member
Sunt curios cati dintre voi v-ati facut planuri pe termen lung (ma refer la planuri pe cativa ani de zile) si ce contin in mare parte acestea. Unde visati sa ajungeti?

Zilele astea am trait o mica dezamagire pe plan profesional si am decis ca n-are rost sa imi mai bat capul daca n-am cu cine.
Asa ca planul pe termen scurt e sa incep sa ma relaxez mai mult. Vara asta mi-am propus in fiecare luna sa imi iau o saptamana de concediu si sa incep sa calatoresc.

Pe termen lung cred ca a venit si vremea sa cam las viata de burlac in spate si sa ma casatoresc. Cam in 1-2 ani asa.
Imi doresc 2-3 copii. Am eu o idee asa despre ce vreau de la viata de familie, dar in acelasi timp imi doresc si ca in urmatorii ani sa emigrez. Chiar zilele astea am vorbit cu un avocat sa incepem sa imi faca dosarul pentru Noua Zeelanda si Australia.
Asa ca nu stiu.. astept sa plecam sau inainte. Vedem.. Plecam mai demult, dar unul dintre parinti are probleme de sanatate. Acum regret ca nu am facut pasul asta cand am avut ocazia.

Din pacate am ajuns la un punct in care nu mai sunt multumit de aproape nimic. Vad atatea lucruri care nu imi convin in jurul meu incat nu ma mai pot bucura de lucrurile marunte. Degeaba am masina pe care mi-o doresc daca nu am pe ce drumuri sa merg, spitale jalnice, mizerie, lipsa oportunitatilor, smecherie cat cuprinde etc.
Mi se pare deprimant modul de trai al majoritatii romanilor. Toti sunt incruntati, toti sunt nervosi..

Pe plan profesional nu vreau sa fac prea multe previziuni. Sper sa ajung sa pot face si ceea ce imi place, nu ceea ce imi aduce bani.
Imi doresc sa pot achizitiona 2-3 proprietati si sa traiesc din chirie iar job-ul sa fie mai mult ca hobby. Dar vedem ce ne rezerva viitorul. :D
 
Unde visati sa ajungeti?
Cred ca fiecare isi doreste si face acest lucru.
Personal unul din planuri este sa transform forumul, proiectul roforum intr-o fundatie pentru a ajuta atat online cat si offline oricine are nevoie de ajutor. Birocratia insa ma omoara si daca nu cunosti persoanele care trebuie va fi foarte greu. Plus din cauza instabilitatii politice din Romania in aceste moment este aproape imposibil sa reusesc.
Dar nu ma las pagubas si incerc pana reusesc. Poate daca ar fi putin mai multa implicare si din partea comunitatii, totul ar fi mai usor... dar na... stii cum se spune. Nu te baza pe altii si fa tu cu mana ta tot ce poti. :D
Zilele astea am trait o mica dezamagire pe plan profesional si am decis ca n-are rost sa imi mai bat capul daca n-am cu cine.
Asa este in afaceri si e normal sa primesti o lovitura care te duce cu 10 pasi inapoi. Din pacate eu primesc aceste suturi zilnic si nu resuesc sa compensez cu pasii inainte, fata de cati primesc inapoi, indiferent cat de tare lupt sau alerg. Dar nu ma las, pentru ca ar insemna sa ma dau invins. :D

Vara asta mi-am propus in fiecare luna sa imi iau o saptamana de concediu si sa incep sa calatoresc.
Eu mereu am recomandat ca odata la o anumita perioda sa iti faci timp pentru tine, sa te bucuri de viata.
Pe termen lung cred ca a venit si vremea sa cam las viata de burlac in spate si sa ma casatoresc
Aici din experienta iti spun ca nu poti avea amundoua, cel putin nu asa cum vrei tu. Este frumos si normal ca la un moment dat sa vrei asta, dar iti garantez ca vei fi nevoit sa alegi, sa pui prioritate pe una din ele. Familie sau afacere si indiferent ce ai alege, una va avea de suferit.
A nu fi inteles gresit, acum multi ani imi mergea foarte bine, venituri super mari pe zi, care ma facea sa imi permit orice. M-am indragostit si am decis amundoi sa facem o familie. Am ascultat ca baiat bun ce sunt si la recomandarea ei am incet, incet am renuntat la afacerea mea pentru ca imi ocupa mult timp. Imi aduc aminte si acum vorbele ei:
Lasa iubi ca vom munci impreuna si chiar daca nu vom scoate cat faci acum, e bine, pentru ca suntem impreuna.

Realitatea a lovit si nu a fost asa. Banii salvati sau dus in 3 ani, munceam amundoia de la 7 dimineata pana la 23.00 noaptea, uneori 7/7. Aveam mai putin timp pentru noi decat inainte, lucru care normal a dus la despartire.
In final am ramas fara dragoste, bani, afacere, fara nimic.

sa imi faca dosarul pentru Noua Zeelanda si Australia
Viata in afara nu este asa roz pe cat crede lumea. In australia primul pas trebuie sa treci testul online de skill si altele. Parca minimul este de 62, pentru ca l-am facut eu acum cativa ani si l-am trecut. Asta e primul pas obligatoriu si daca nul treci nu poti merge mai departe. Apoi procesul de viza si altele poate dura pana la 36 luni.
In Noua Zeelanda este ceva mai usor si acum cativa ani erau in cautare de emigranti, iar in campania online si tv, au oferit ca exemplu o doctorita romanca.
Insa au sistemul englezesc care te asigur ca nu te vei intelege prea bine.

Daca nu ai problema cu reguli draconice in unele cazuri iti recomand Canada, unde este o comunitate Romaneasca foarte buna si de ajutor.
Din pacate am ajuns la un punct in care nu mai sunt multumit de aproape nimic
Ai descries 85% din populatia globului acum. :D
Mi se pare deprimant modul de trai al majoritatii romanilor. Toti sunt incruntati, toti sunt nervosi..
Vezi tu toti gandim asa, dar daca ne punem toti pe plecat, ce mai ramane de tara aia?
Daca vrei o schimbare, va trebui sa incepi cu tine, sa faci ceva in privinta asta.

In rest, mult noroc si distractie placuta in vacanta.
 
Sunt niște întrebări foarte bune și îmi place mult răspunsurile amândurora, m-am regăsit și eu în ce ați scris. Și eu am ajuns în punctul ăla în nu mai prea sunt mulțumit de nimic, indiferent ce fac. Probabil asta din cauză că nu ne-am oferit timp pentru noi, să mergi de exemplu la pescuit, să mergi cu cortul, să mergi la un concert. Să ai o zi măcar la câteava luni în care să stai singur și să te plimbi prin parc și să te uiți la copiii care râd sau la rățuștele de pe lac. Uită-te să vezi cum reacționezi când ești în contact cu sufletele astea blânde. Uneori parcă ne sufocăm de la atâta informație primită, indiferent că citim ceva sau conversăm cu cineva. Mereu primim informație, poate e timpul să mai privești și atât și să te bucuri de ce ai. Eu unul am început de 1 an să merg singur cu cortul. Îmi pun mâncare, sacul de dormit și cortul și am plecat cu scuterul pe drum de pădure, când văd un luminiș ceva cu loc mai drept, mă opresc și acolo stau. Și chiar îmi lipsea să mă bucur de propria companie, îmi era dor de mine.
Ca obiectiv vreau să mă stabilesc financiar încât să-mi ajungă să ies o dată la 2 săptămâni măcar într-o excursie. Și încerc în același timp să învăț psihologie, pentru că e fain să fii umărul pe care nu l-ai avut tu când ai vrut să plângi și aveai nevoie de o vorbă caldă.
Și eu mă gândeam să mă mut, mi se păre frumoasă sicilia. Și da... e haos acolo în trafic, dar mâncarea e super bună și ieftină :)) și ai ce vizita și oameni de treabă.
De acord cu Alex, nu poți amesteca afacerile cu familia. Îți faci afacerile înainte de familie, și apoi îți plătești un manager să aibă grijă și mai vezi și tu din când în când. Nu am copii încă, dar văd și eu la cunoștiințe cum e.
 
Daca nu ai problema cu reguli draconice in unele cazuri iti recomand Canada, unde este o comunitate Romaneasca foarte buna si de ajutor.
Nu ma intereseaza sa am nicio legaturca cu vreo comunitate de romani :))
Incerc sa aplic pt viza de afaceri, deci nu cred ca va dura atat. Oricum deocamdata tatonez terenul in aceasta privinta, nu e nimic batut in cuie.
In calcul mai sunt Germania si Danemarca (aici as avea legaturi bune de bussines). Probabil din toamna o sa ma preocup mai serios de acest subiect. Deocamdata e vara si vreau sa profit de ea. :)

Eu am umblat destul de mult prin strainatate (e drept ca doar ca turist), dar peste tot m-am simtit mai bine tratat ca in Romania. Si aici ma refer la servicii si la respectul oferit.
Asta e unul din motive pentru care merg in vacante doar afara. Asta pe langa ca e mai ieftin ca la noi.
 
Incerc sa aplic pt viza de afaceri, deci nu cred ca va dura atat.
Atunci ai nevoie de dovezi legat de finante si se aplica alte reguli.
Germania si Danemarca
Ca stil de viata Danemarca suna mai bine, chiar daca viata e putin mai scumpa. Stii ca danemarca are cea mai mare rata de impozite din Europa pentru firme, dar sistemul de invatamant este gratis iar fitzele se platesc.
O viata chill si unde poti face ceva este in Spania, gen madrid sau barcelona unde pe IT se poate face multi bani. Eu ador spania si singurul lucru care nu imi place este vara cand este super cald. Sunt temperaturi si de 50 grade.
 
O viata chill si unde poti face ceva este in Spania, gen madrid sau barcelona unde pe IT se poate face multi bani.
Spania si Italia sunt excluse. Pe langa ca sunt prea mizerabile pentru gusturile mele e si foarte cald.

O viata chill poti duce in orice tara dezvoltata. Tarile scandinave sunt toate ok (Norvegia, Sudia, Danemarca, Finlanda, Islanda). Din vest imi plac Germania, Austria, Olanda si Belgia. Chiar si Portugalia e o optiune de luat in calcul. Dar asa cum am zis, primele optiuni pentru mine sunt Noua Zeelanda si Australia. Daca nu reusesc aici, trec mai departe la celalte.
 
Loading...
Back
Sus