Petya CyberAttack virus raspandit mondial 27 Iunie 2017

Peter Pony

Vedeta
Registered
Full Member
Merita si el un topic pe Roforum... Eu l-am deschis, si astept pe cei care stapanesc engleza mai bine, sa ne lamureasca care-i treaba de data asta?
 
Ok. Din ce am citit acum printre randuri se pare ca este un fel de ransomware atac, care a lovit mai multe firma si institutii guvernamentale din Ucraina si rusia in special, dar sunt lovite si Uk, Israel, olanda si chiar marele leaseweb este lovi unde mai multe calculatoare sunt oprite.
DDVs38cXcAAjxxE.jpg


Nu la toate firmele apare mesajul de mai sus iar calculatoarele sunt down din cauza la ddos atac.
Dupa cum vedeti din imagine cere si wallet id, lucru care va poate duce la pierderea walletului. Id Wallet trebuie sa fie secrete iar daca este cunoscut poate fi usor spart.
Voi face alt update cand voi avea sau daca se cere.
Trebuie inteles ca un astfel de atac nu se poate face fara cineva din interior si chiar daca Coreea de nord este acuzata ma indoiesc de asta.
In toate cele 3 din ultima perioada Rusia a fost prima atacata si apoi restul. Eu cred ca atacul este inceput peste ocean.
 
Am citit ca sunt blocate si calc care "supravegheaza" activitatea de la Cernobil, am mai vazut poza cu bancomat blocat...
 
Conform BBC si the the telegraph, au facut un update pe Twitter ca totul e ok.
Singura informatie care sa schimbat de aseara, e faptul CA ucraina at fi in spatale la atac si nu coreea de Nord.
Asa cum au fost si celelalte nu vom afla niciodata ce a fost.
 
Loading...
Back
Sus