Pericolu de pe social media - Viral video

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Un simplu video dar care spune un mare adevarat in spatele caruia se ascunde un mare pericol la care toti ar trebui sa fim atenti cand folosim social media.
Un video unde un tip face glume cu oameni luati de pe instragram. Confom lui cauta oamenii pe instagram si cu ajutorul pozelor si la geolocatie din poze cat si postare. Cu ajutorul la geolocatie stie unde sunt, ii gaseste si le spune ca se intalneste cu prietena lor.

Este incredibil cata informatie se gaseste pe social media si ce poti face cu ea. Am mai scris acum ceva vreme cateva articole pe tema asta. Metoda este folosita in special de pedofili pentru a gasi copii pentru...

Atunci cand postezi o poza cu tine sau cu copilul tau are un geotag in ea sau la postare sa adauga si locatia. Pe majoritatea device geotag este activata ca default sau cand instalezi un app iti cere si acest lucru printre altele.

Tipul din video foloseste aceste info sa faca glume, dar altcineva le poate folosi pentru altceva.


 
daca se intampla ceva cu tine e bine sa ai localizarea activata..
Orice are si revers.
Nu ne place ca google ne urmareste orice miscare si invata din asta, dar apreciem cand cautam pe google sa ne afiseze informatia care trebuie sau cand facem publicitate sa o afiseze exact la cei interesati.
 
Nu mi se pare normal ca oricine in ziua de azi sa aiba aproape acces la mai toate informatiile legate de tine. Eu am renuntat la facebook, poze noi pe facebook sau alte retele, check inuri, etc.
Mi se pare exagerat si fara logica. Spre ex prefer sa ma joc pe facebook, doar.

Eu nu apreciez nimic ce face google. Intru sa vad o placa video la pcgarage spre ex, si cand intru pe facebook numai reclame peste tot cu placa aia video la emag. Adica chiar asa pe fata? Mai este ceva al meu personal pe internet? Sau tot ce vom face va fi informatie publica?

Pe zi ce trece imi doresc sa se aleaga praful de Google. Radeam de bing...
 
Eu nu apreciez nimic ce face google. Intru sa vad o placa video la pcgarage spre ex, si cand intru pe facebook numai reclame peste tot cu placa aia video la emag.
Aici nu e vina la google ci la retelele de publicitate. Facebook iti citeste cookie si iti afiseaza reclame in functie de site care le-ai vizitat. Acum 2 ani parca a fost lansat runconproject (parca asa se numeste), un sistem nou pe care se bazeaza toate agentiile mari de publicitate si le permite sa iti afiseze ceea ce te intereseaza.
Plus Facebook cu noul AI imbunatatit poate face singur asta.

Iti recomand sa vezi acest topic http://www.roforum.net/threads/cum-vezi-ce-retele-ads-te-urmaresc-in-browserul-tau.1431/ care iti permite sa spui OUT la reclame, dar asta nu inseamna ca va functiona la toate, plus sunt multe care nu respecta regulile.
Pe zi ce trece imi doresc sa se aleaga praful de Google
Viata ar fi mult mai grea daca nu ar exista google. Eu in multe chestii ma bazez mult pe acesta, in special cand calatoresc.
 
Loading...
Back
Sus