Pentru utilizatorii de plugin Yoast SEO Wordpress

crystygye

Well-Known Member
Registered
Full Member
Cei care folositi wordpress cu pluginul yoast seo, de urgenta faceti roll back la versiunea 6.2
Versiunile 6.3 si versiunea noua 7, cu toate updateurile lor si versiunile lor, va distruge rank-ul pe google!

Puteti citii mai multe pe support forum, ca sa vedeti cate zeci de probleme aduc aceste versiuni:
https://wordpress.org/support/plugin/wordpress-seo

Eu deja mi-am distrus 25% din rank din cauza lor. Faceti rollback, reverificati toate setarile + retrimiteti index sa va refaca tot ca inainte.
 
De fiecare data cand schimba prefixul la versiune, se stie ca cel putin 1 luna nu ar trebui sa te atingi de versiunile noi.
Cel putin primele 3-5 updateuri dupa o versiunea schimbata la prefix, sunt testari pe oameni. Mereu au facut "teste" pe site-urile la lume cu noile versiuni modificate mai drastic.
Chiar si cu versiunile premium. O bataie de joc.

Vers 7 oricum nu o instalasem, dar aveam 6.31 care scosese deja multe chestii ce l-a deranjat pe google si nu stiam de ce mi-a zburat traficul.

Neaparat dupa ce faceti roolback la 6.2, sa mergeti la Tittles&metas, apoi la other si sa dati disable Subpages of archives.
+ Reverificati toate setarile si mereu salvati-va setarile inainte de update/rollback. Unii si-au pierdut setarile, dar la update, nu la rollback.

La spusele supportului official, google a invatat sa indexeze mai bine si nu mai este nevoie. Pe dracu, ne-a distrus rank la toti care foloseam versiunile alea. Deja multi care platesc vers premium au spus ca au renuntat la ei.

Cei care doriti sa schimbati plugin de seo, sa stiti ca exista un plugin care va muta setarile tuturor posturilor facute cu yoast, catre noul plugin. Doar ca nu mai stiu exact cum ii spunea. Adica mai pe scurt, nu pierdeti munca/seo facut deja cu Yoast.
 
Eu recomand un rollback la 6.2 care este stabila si foarte ok.
Re-Indexarea modificarilor sitemap la google se face in circa 2 zile paginile importante, circa 5 zile toate paginile. Asta se zice "oficial" dar sa zicem 7 zile cu totul sa fim siguri.

Acum intrebarea defapt ar trebui sa fie in cat timp ne readuce trafficul inapoi google?
Versiunea 6.3.0 yoast a avut Release Date: February 13th, 2018. Ne-a scazut trafficul la inceput in martie, cel putin mie. Deci 2 saptamani a durat pana google mi-a scazut din traffic din cauza versiunii, deci probabil tot 2 saptamani sa revenim.
 
Da acel plugin este foarte bun pentru roll back.
Metoda fara plugin este sa dezactivati pluginul, cu ftp puneti vers 6.2 peste cea care o aveti pe site, dati replace all files cand va intreaba; iar cand termina activati pluginul si reverficati toate setarile.

Ambele variante si cea cu plugin si cea fara, nu face modificari la tables din baza de date (nu face rollback si la baza de date), deci e recomandat un update la baza de date inainte.

De aici puteti lua ce versiune doriti de yoast seo:
https://github.com/Yoast/wordpress-seo/releases
 
Da acel plugin este foarte bun pentru roll back.
Metoda fara plugin este sa dezactivati pluginul, cu ftp puneti vers 6.2 peste cea care o aveti pe site, dati replace all files cand va intreaba; iar cand termina activati pluginul si reverficati toate setarile.

Ambele variante si cea cu plugin si cea fara, nu face modificari la tables din baza de date (nu face rollback si la baza de date), deci e recomandat un update la baza de date inainte.
ce baza de date? si cum putem face update la baza de date?
 
Baza de date mysql, din phpmyadmin.

Intri in phpmyadmin, selectezi baza de date pe care ruleaza site tau, mergi apoi la export, selectezi custom, vezi sa fie toate Tables selectate, mai jos selectezi casuta Add DROP TABLE / VIEW / PROCEDURE / FUNCTION / EVENT / TRIGGER statement si dai executa.
Salvezi si gata.

Cand faci modificari majore fa backup la baza de date. In caz ca un plugin strica ceva si nu ai update la baza de data, iar acel plugin a modificat ceva nasol in baza de date, adio site.
Backup nu se face doar la fisiere, ci si la baza de date.
 
si update la baza de date cum fac? prin metoda de mai sus, am salvat doar baza de date (scz ca pun atatea intrebari, dar is incepator...)... :(
 
Un site este format din doua parti: fisierele care le pui prin ftp si baza de date a site-ului, cea din phpmyadmin de care am vorbit mai sus.

Daca salvezi baza de date din phpmyadmin cum deja ai facut-o, si fisierele prin ftp in calculator = ai backup complet la site. Adica esti asigurat ca orice s-ar intampla, poti remedia cu backupul. Cu acel backup te poti muta si pe alt host spre exemplu.

Recomand sa faci backup saptamanal chiar daca totul merge uns. Si bineinteles de fiecare data cand faci modificari la site.
Iti recomand sa faci des, deoarece daca printr-o intmplare, daca ai un backup vechi si se strica site-ul, cand refaci site cu backupul vechi, vei avea postarile de cand ai facut backup. Deci vei pierde din munca intre azi si data backupului.
 
Loading...
Back
Sus