Penalizare backlinks site!

PerSeuS

Well-Known Member
Registered
Full Member
Am cumparat de curand un domeniu nou de filme, iar dupa o analiza cu programul seo spyglass am descoperit la sectiunea penalty risk ca am un scor de penalizare 57,1 % Medium. Ce pot sa fac, sa dau Disavow la acele domenii, am 8 domenii cu risc crescut de penalizare descoperite...
 
Da, da disavow! Pentru ca implicit ai si tu spam score mare din cauza lor.

Sa nu fie nimic peste 30% penalizare risc in seo spyglass. 25% chiar de preferat.
Ai chiar un indice de culoare in seo spyglass. Opinia mea este sa dai disavow la tot ce este peste 30% si sa astepti sa se implementeze totul. Apoi in functie de rank, etc mai faci modificari.

Si RABDARE bineinteles. Scorul de spam se updateaza la circa 6 luni complet, iar disavow dupa cum stii poate dura de la 2 saptamani la 6 luni.

Fa modificarile acum, ca in ianuarie-februarie mereu este un update de la google major si poate intri in update cu noile disavow/etc si grabesti intregul procesul.
 
Da, da disavow! Pentru ca implicit ai si tu spam score mare din cauza lor.

Sa nu fie nimic peste 30% penalizare risc in seo spyglass. 25% chiar de preferat.
Ai chiar un indice de culoare in seo spyglass. Opinia mea este sa dai disavow la tot ce este peste 30% si sa astepti sa se implementeze totul. Apoi in functie de rank, etc mai faci modificari.

Si RABDARE bineinteles. Scorul de spam se updateaza la circa 6 luni complet, iar disavow dupa cum stii poate dura de la 2 saptamani la 6 luni.

Fa modificarile acum, ca in ianuarie-februarie mereu este un update de la google major si poate intri in update cu noile disavow/etc si grabesti intregul procesul.

Multumesc frumos! Daca site-ul are pa si da 32 si 40, si am backlink-uri de la siteuri cu pa si da 11 si 13, sa scot acele backlinkuri etc.... cam ce valoarea ar trebui sa aibe un baclink ca sa il las pentru un site cu pa si da 32 si 40?

Daca scot acele link-uri spam, as putea face backlink cu un alt site... se transmite ceva penalizare?
 
Ultima editare:
Nu iti recomand sa faci ordine in absolut toate backlinkurile asa cum vrei tu. Chiar daca au mai mic da si pa, dar nu au scor spam mare si backlinkurile sunt ok din punct de vedere SEO (aici intra mai multe verificari) , lasa-le!

Spre ex un site cu trafic de 1 mil de vizite unice pe zi, probabil are peste 1k de backlinkuri noi lunar, nefacute de ei; ci de utilizatori. Adica backlink natural facut de catre vizitatori. Nu vei face fata la verificat sute de backlinkuri posibil zilnice. Google stie asta.

Google nu penalizeaza pe asta, chiar asta prefera, sa fie natural si nu cumparat sau facut de administratorul site-ului. Cand vei avea trafic mare iti garantez ca nu vei face fata sa verifici toate backlinkurile zilnice.

Google stie asta, iar algoritmul stie sa faca multe chestii in privinta asta, chiar sa ignore multe dintre ele.

Pastreaza totul natural! Fa curat si exclude backlinkurile DOAR ce te TRAG in jos / iti fac rau = adica cele follow cu spam score mare, nr de linkuri externe mari, cele care nu au absolut nici o relevanta cu site tau si te trag in jos, etc.

Crezi ca un site de stiri ca protv sta zilnic sa dea disavow la bloguri wordpress ce dau share la linkurile lor? :) Algoritmul google stie ce sa vada si cum sa puncteze. Tu doar scapa de ce iti face rau si munceste la site.
 
Loading...
Back
Sus