Parere thema filme

WPMT

Active Member
Registered
Full Member
Desi pe piata sunt destul de multe theme de filme, aproape niciuna nu imi satisfacea in totalitate cerintele. Asa ca m-am apucat sa fac una dupa necesitatile "pietei".
Am plecat cu gandul sa fie usor costumizabila (sa nu necesite cunostinte de wp pentru a putea fi folosita), sa aiba un design placut si neaparat responsive.
Prima thema - Arisha Movie Theme
A doua thema - Samara Movie Theme
Aici puteti vedea optiunile themei -> http://wpmoviethemes.com/docs/arisha/general-options/
Si aici cat de simplu se adauga un post

Ca si planuri acum lucrez la a 3-a thema (am deja conceptul pregatit trebuie doar implementat) dupa care vreau sa incep vanzarile.
Pareri? :D
 
1. Amundoua arata bine
2. Optiunea de import data movie imi place si este usor
3. Pentru cei din romania, ar trebui sa adaugi cinemagia sau alta sursa pentru descriere si altele
4. Pretul e putin cam mare in comparatie cu restul de pe piata. Este si un script care face exact acest lucru si costa parca 25$.

Sugestii Gratis. :D
1. un scraper pentru cei lenesi care sa caute surse la filme si automat sa adauge embed
2. auto post cu delay pe toate retelele sociale care permit acest lucru. Adica cand cineva face o postare pe site la un film, dupa publicare sa fie postat pe toate retelele sociale
3. Pentru auto post pe facebook sa poate fi adaugate date per general sau per postare care sa includa hashtag, care poate fi preluat automat din categorie, tag, nume film, posibilitatea de a pune tag pe prieteni sau persoane care au dat like.
4. Optiune din thema sau script pentru a adauga tag automat la 10 si 30 persoane din lista de prieteni sau cei care au dat like si sa fie random. Asta ar ajuta pe multi la promovare. O alta optiune pentru securitate, un utilizator sa nu poata fi adaugat mai mult de odata cu tag pe o postare in 24 ore sau adminul la site s apoata seta intervalul
5. Optiuni predefinite la block de reclame si care ofera un ctr bun
6. optimizare pentru mobile ca display si afisare reclame
7. Optiune de import emebed de pe ridtv pentru cei care folosesc aceasta sursa pentru filme
8. multe altele :D
 
Bănuiesc că-s modificate, mie unu-mi place, aș vrea și un preț dacă se poate, la Prima thema - Arisha Movie Theme sau mai aștept la a 3a.
 
@PerSeuS sunt facute de mine de la 0.

@AlexH - Mersi de feedback.
O sa incerc sa iti raspund pe puncte.
1. M-am gandit si eu la chestia asta, doar ca majoritatea celor care incarca filme prefera sa o faca manual ca sa aiba un mai bun control, subtitrari etc..
Oricum o sa mai studiez problema..
2 - 4. Sunt deja pluginuri care fac chestia asta. Nu cred ca are rost sa o implementez direct in thema (mai multe batai de cap, updateuri etc)
5. Am crete 3 zone de reclame in momentul de fata. (le-am activat acum, daca intrii pe site o sa le vezi pe home si pe single).
- pe home e optiunea sa adaugi banere nelimitate dupa un numar de posturi.
- pe single e optiunea sa adaugi banner peste playerul video.
- optiune de a atasa un floating banner pe toate paginile.

cc3b6e7bfdd3f618b32c989f23b45724.png


7. Se poate adauga un numar nelimitat de coduri embed de pe ORICE site.
Vezi aici exemplu -> http://arisha.wpmoviethemes.com/the-wolf-of-wall-street-2013/
Asa arata in admin.
18deee7ec01f578afbf54b8dbf6bf297.png


Pretul afisat nu e cel de vanzare. Inca nu am inceput vanzurile, am asteptat sa am toate themele ca sa merita sa fac promovare platita, sa aiba potentialul cumparator de unde alege.
 
Ultima editare:
Pretul afisat nu e cel de vanzare
Atunci care este?
Oferi un pret special pentru comunitate?
Oferi o licenta gratis pentru test?
2 - 4. Sunt deja pluginuri care fac chestia asta
Sunt dar nu fac aceste lucruri. Sunt multi care ma contacteaza legat de asta si iti spun ca ar aduce un plus la thema.
5. Am crete 3 zone de reclame in momentul de fata
Imi place cum aia de jos dispare si apare in functie de cum dai scroll. Daca se face si auto resize la tot pe mobile, e si mai bine.

Nu am intrat pe mobil sa verific, dar thema are optiunea de resize auto la orice sa nu depaseasca chenarul la sau tabelul? Gen tabelul la postare are o latime de 600 si eu adaug o poza de 1200, thema va face automat redimensionarea ca imaginea sa nu iasa afara din tabel si fara sa isi piarda aspectul?
 
Lucrează un pic la optimizarea temei. Pe mobile tema a scos un scor de 77/100 iar pe desktop de 86/100 conform Pagespeed Insights si asta pe index
Pe film a scos 75/100 pe mobile și 76/100 pe desktop
https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?url=http://arisha.wpmoviethemes.com/the-martian-2015/&tab=desktop

Tema arată bine, cu puține modificări e excelentă. Ideal ar fi să faci 2 variante, variantă pentru EN de unde preiei datele de pe imdb și variantă pentru RO de unde preiei datele de pe cinemagia sau cinemarx. Felicitări și la cât mai multe teme!

PS: De ce ai ales să o vinzi separat pe propriul site și nu pe themeforest care este deja super cunoscut pe piață?
 
Pe film a scos 75/100 pe mobile și 76/100 pe desktop
1. poti face codurile js cat mai compact
2. redu spatiile goale din sursa/code pentru a mari viteza de citire
3. sterge orice code/linie care nu este absolut necesar
4. toate elementele css sa fie compact si poti folosi chiar unul singur
5. poti folosi surse gen google pentru js si css pentru a mari speed load
6. doar prin delete la spatiile goale din sursa la martian se reduce cu 15kb marimea la fisier
a0d135c8d8664eea917d865e2d5c21e1.png

7. recomandat ar fi sa incluzi si Marcatorul de date din google webmaster pentru o indexare mai buna
https://www.google.com/webmasters/tools/data-highlighter?hl=ro&siteUrl=http://www.roforum.net
8. salveaza cache la per sesiune sau cache pentru a reduce load speed si traficul consumat. Se pot salva ca fisier static intr-un folder /cache si sterge automat o anumita perioada.
9. stii ca wordpress redimensioneaza img automat in mai multe formate si majoritatea themelor cand accesezi pagina prima data incarca img intreaga si apoi cea redimensionata. Ar mari viteza de incarcare daca ai putea face sa incarce doar img la dimensiunea care trebuie. Se poate face o regula pentru fiecare device.

Mai multe sugestii mai tarziu.

De ce ai ales să o vinzi separat pe propriul site și nu pe themeforest

Presupun ca e din cauza la revshare. Va primi doar 35% si daca este exclusiv ceva mai mult. Adica din 100 euro primeste 35 euro si nu prea e bine.
 
@AlexH - inca nu am stabilit pretul final de vanzare. probabil va fi intre 50-100.
Pretul va fi stabilit in functie de mai multe lucruri (instalare inclusa, mici modificari incluse, licente cumparate etc).
Ma gandeam inclusiv la o varianta little de 10-20-30E cu mai putine features. Dar asta ramane de vazut pentru atunci cand incepe vanzarile. Pana acum a fost prioritar functionalitatea themelor.
Ca si idee de bussines eu cred ca o sa se castige mai mult din modificari si costumizari decat stricat din vanzarea themelor.
Themele pe care eu o sa le vand o sa vina necodate cu ioncube si alte prostii. Da da.. stiu ca o sa fie "sparte" si folosite fara licenta, dar cei care cauta astfel de theme oricum nu ar fi dat bani pe ele..

Da. are max-width la toate elementele.
http://wpmoviethemes.com/arisha-demo/#
http://wpmoviethemes.com/samara-demo/#
Am pus aici si niste butoane pentru tableta si mobil (landscape si portrait)

@Naruto9 thema o sa vina cu css si js minified + nu e instalat niciun plugin de cache.
Pe host sunt hostate doar featured images (coperitle filmelor) care sunt redimensionate cu aq_resize la rezolutia care am nevoie.
Din cauza faptului ca am mai multe layouturi din care poti alege (homepage-ul are 7 deocamdata) a trebuit sa aleg imaginea cu rezolutia cea mai mare. Daca pun o rezolutie mai mica o sa apara urat in momentul in care schimbi layout-ul.
c66d1052e801bd274cb268c93a5599d8.png

O sa aprofundez. Sa vedem poate mai cresc ceva puncte. O sa tin cont si de ce mi-a scris Alex :)

Un site de genul asta nu respecta termenii themeforest.net
Pe langa asta imi doresc la un moment dat sa vand intreg business-ul si consider ca e mai "sanatos" asa.
 
nu e instalat niciun plugin de cache.
Iti recomand sa faci totul din thema si nu te baza pe plugin de cache, care de foarte multe ori consuma foarte multe resurse.
Optimizata tema cu sugestiile date si nu trebuie plugin de cache.
. Daca pun o rezolutie mai mica o sa apara urat in momentul in care schimbi layout-ul.
Poti face un predefinit la fiecare layout si odata activat va prelua rezolutia/marimea care trebuie.
Iti imaginezi daca un user are 10 img pe pagina si toate sunt incarcate remote (nu stiu daca salveaza pe host pozele de pe imdb) si la fiecare sa faca resize, la fiecare afisare, nu da prea bine , plus omoara hostul la om.

Daca tot o faci, atunci sa o faci bine si lumea va aprecia si vor cumpara licenta.
 
Un site de genul asta nu respecta termenii themeforest.net
Pe langa asta imi doresc la un moment dat sa vand intreg business-ul si consider ca e mai "sanatos" asa.

De ce anume nu respectă termenii și condițiile themeforest? Văd că te pricepi destul de bine și pe deasupra să faci o documentație nu e așa greu. Sunt deja alte teme de video ”asemănătoare” ca funcționalitate.
Referitor la bussiness, îți poți face propriul site unde ai demo și buton de buy..iar butonul de buy să redirecționeze către themeforest. Themeforest este super cunoscut, părerea mea e că vei atinge un target mult mai mare dacă postezi acolo și implicit îți faci și reclamă la propriul site unde vei avea demo și alte detalii. În plus, lumea e reticentă când trebuie să comande de pe site-uri noi apărute față de themeforest care deja este știut de toți. E doar părerea mea, întotdeauna TU știi ce este mai bine pentru tine și bussiness-ul tău. Restul sunt doar păreri :)
 
@AlexH din punctul meu de vedere nu e ok sa incluzi in thema chestii pe care oamenii sunt obisnuiti sa le faca cu ajutorul pluginurilor.
Am avut multi clienti care de ex foloseau theme ce aveau incluse optimizari seo dar ei doreau sa foloseasca yoast sau all in one seo pack.
Pe urma e problema updateurilor, bugurilor etc.. Asta e parerea mea. Si daca cauti pe net o sa vezi ca parerea majoritatii e ca nu are rost sa incerci sa reinventezi roata..

Cred ca nu ai inteles cun functioneaza faza cu pozele. Practic eu cand import datele filmului in baza de date stochez doar id-ul pozelor si le afisez de pe hostul tmdb. Pe hostul meu sunt salvate ca si featured images doar copertile filmelor.
E testata metoda asta si imi da cel mai bun raport viteza de incarcare, consum resurse etc

@Naruto9 pe themeforest nu prea mai gasesti freelanceri in adevaratul sens al cuvantului. Majoritatea celor care vand acum acolo sunt agentii.. cu designeri, developeri, testeri, support.. ca sa iti fie aprobata in momentul asta o thema ca si nou inscris aceasta trebuie sa fie foarte foarte buna. Atat ca design cat si ca functionalitate.
O thema de genul asta nu e acceptata pe themeforest in special din cauza importerului de date de pe imdb (cel putin asa era acum ceva timp cand am verificat). Toate screperele si importerele sunt pe codecanyon care e altceva..
 
Ultima editare:
chestii pe care oamenii sunt obisnuiti sa le faca cu ajutorul pluginurilor
E posibil sa stii mai bine. Eu vorbesc din experienta mea si ce cauta lumea, sau ce ma intreaba.
Pe nisa filme si seriale online se cauta cat mai multa automatizare.

La final e decizia ta ce faci sau daca te pricepi sa le faci.
ca sa iti fie aprobata in momentul asta o thema ca si nou inscris aceasta trebuie sa fie foarte foarte buna
Asta nu da prea bine pentru ceea ce vrei sa faci. Lasi sa se inteleaga ca tu Recunosti ca thema nu este buna sau foarte buna.


 
Chiar daca eu consider ca themele mele sunt cele mai bune in final doar parerea utilizatorilor conteaza.. asa ca o sa ii las pe ei sa se exprime dupa ce o sa incep sa vand.

Ca si comparatie, daca esti producator de ceva si vinzi intr-un magazin de cartier nu intr-un supermarket nu inseamna ca ai un produs mai prost decat ce gasesti la supermarket. Poate insemna ca oferi alte beneficii pe care la supermarket nu le-ai putea oferi. Sau ca preferi sa cresti incet.. Sau orice :)
 
Loading...
Back
Sus