parere site jocuri

oprea

New Member
Registered
Buna ziua tuturor, as dori daca se poate sa imi spuneti daca se mai merita sa incep un site de jocuri, dilema ar fi daca sa fie continut roman sau englez. Stiu ca au aparut jocurile din google play si multi nu prea mai cauta pe net jocuri. Domeniul conteaza in acest caz? sa fie unul la nimereala sau sa fie targetat direct cu numele mai lung? Va multumesc.
 
Gaming-ul la ora actuala este destul de cautat si da se merita (parere personala) dar in esenta depinde cum il "abordezi" daca o sa iei doar un joc si o sa-i faci o recenzie mai bine nu te apuci.
 
Nu. Nu mai merg.
Siteurile de jocuri au scazut in cautari cu peste 90%.
In plus browserele (cel putin chrome, nu stiu sigur despre firefix) blocheaza default flash-ul.

Cred ca mai usor si mai avantajos ar fi sa promovezi instalarea de jocuri/aplicatii pe ios si android, unde CPI e cel putin 1$ (nu pe piata din ro)
 
blocheaza default flash-ul.
Da asa este. Multi provideri inca folosesc flash care nu mai are support in chorme, apoi sunt acesi provideri care folosesc sisteme proprii si obliga userul sa instalate un player special, lucru care scade numarul de vizite.

Cred ca mai usor si mai avantajos ar fi sa promovezi instalarea de jocuri/aplicatii pe ios si android, unde CPI e cel putin 1$
Daca te pricepi asta e singura solutie acum unde faci recenzii la jocurile din oferta si apoi primesti bani pe instalare plus ads care afisezi pe site. Iar daca site devine cunoscut poti afisa doar reclame pe nisa games unde cpc/rpm este destul de mare.
Am vazut rpm pe nisa games si de 100$, dar e de munca sa faci un site de gen, sa scrii articolele unice si care sa ajute, sa construiesti audienta, etc.
Cred ca un site de gen care are 1000 unici pe zi, poate scoate de 10 ori mai mult decat un site de jocuri normal care are 5000 unici pe zi.
 
Părerea mea este că nu mai merge, sunt destul site-uri care rulează de zeci de ani.. nu cred că ai avea jocuri încât să le faci concurenţă. Dacă ai timp şi bani de investit încearcă cu ceea ce se caută, ceea ce se citeşte.. cum se face? site-uri fitness, culinare şi multe altele. Încearcă să-ţi creezi propriul conţinut pentru a avea şansă şi o bună creştere.
 
Cred ca mai usor si mai avantajos ar fi sa promovezi instalarea de jocuri/aplicatii pe ios si android, unde CPI e cel putin 1$ (nu pe piata din ro)

imi poti spune si mie un astfel de site cu jocuri sau aplicatii pentru telefoane unde pot fi platit per install??
 
Daca ai trafic poti discuta cu @tubead
imi poti spune si mie un astfel de site cu jocuri sau aplicatii pentru telefoane unde pot fi platit per install??
Pe retele mari de cpa gasesti astfel de oferte.
Mai poti accesa facebook sau admob dar e nevoie sa faci app la site tau pentru a scoate ceva.
Alta metoda este sa vorbesti cu @TubeAdvertising daca ai trafic bun sa adauge oferte pe nisa asta si te scoti. Ei au acces la unele retele care in mode normal accepta greu.
 
Site-urile gen arcade nu mai merg de ceva ani. Au inceput sa cada de cand au aparut aplicatiile pe mobil si aplicatiile pe facebook. Pana si site-urile/revistele cu review-uri au disparut.

Mai stie cineva ceva de Pc Games sau Level ? :))
 
Loading...
Back
Sus