Parere SEO site de gradinarit

Marian Mitea

Member
Registered
Full Member
Salutare,

Acum aproape un an de zile am avut urmatorul subiect pe forum http://www.roforum.net/threads/ce-parere-aveti-despre-degradina-com.2621/.
Era vorba despre blog-ul https://degradina.com/ pe care il incepusem nu de foarte mult timp. Lucrurile au evoluat de atunci pe un trend pozitiv dupa cum o sa vedeti mai jos:

- am aproape 100 de articole unice;
- venituri din afiliere pe nisa de utilaje, unelte, etc sunt de aprope 2000 lei;
- numarul de vizitatori a ajuns undeva la cateva sute de unici pe zi;
- fanii pe facebook sunt peste 950;
- abonati la newsletter sunt aproape 100;
De retinut ca majoritatea vizitatorilor sunt persoane interesate de anumite boli aparute pe plante sau in gradina. Printre articolele postate am introdus si prezentari de produse destinate agriculturii si gradinaritului ( motocoase, drujbe, pesticide, etc ).

Am doar o singura intrebare... Am vreo sansa sa rankez prima pagina a blogului pe cuvintele: gradina, gradinarit, plante de gradina, flori de gradina ?
Nisa este ocupata de magazine precum: Dedeman, Bakker, etc.
 
Salutare,

Acum aproape un an de zile am avut urmatorul subiect pe forum http://www.roforum.net/threads/ce-parere-aveti-despre-degradina-com.2621/.
Era vorba despre blog-ul https://degradina.com/ pe care il incepusem nu de foarte mult timp. Lucrurile au evoluat de atunci pe un trend pozitiv dupa cum o sa vedeti mai jos:

- am aproape 100 de articole unice;
- venituri din afiliere pe nisa de utilaje, unelte, etc sunt de aprope 2000 lei;
- numarul de vizitatori a ajuns undeva la cateva sute de unici pe zi;
- fanii pe facebook sunt peste 950;
- abonati la newsletter sunt aproape 100;
De retinut ca majoritatea vizitatorilor sunt persoane interesate de anumite boli aparute pe plante sau in gradina. Printre articolele postate am introdus si prezentari de produse destinate agriculturii si gradinaritului ( motocoase, drujbe, pesticide, etc ).

Am doar o singura intrebare... Am vreo sansa sa rankez prima pagina a blogului pe cuvintele: gradina, gradinarit, plante de gradina, flori de gradina ?
Nisa este ocupata de magazine precum: Dedeman, Bakker, etc.
Da. Ai sanse, atata timp cat acele site-uri puternice nu s-au ocupat de SEO pe acele cuvinte cheie. Nu e usor pentru un site micut, dar se poate. In topicul actual din lista prezentata de tine conteaza un singur lucru - ai aproape 100 de articole unice
 
gradina, gradinarit, plante de gradina, flori de gradina
Aceste cuvinte se gasesc la tine pe site, in articole?
Am cautat flori de gradina si imi arata o cateva articole dar in acestea nu am gasit acest keyword.
Care este obiectivul la acest site?
Ai analizat concurenta pe aceste cuvinte?
 
Salut Alex,
Din pacate m-am axat mai mult pe scrierea de articole si foarte putin pe partea de SEO.
Obiectivul este sa cresc traficul pana la 2000 de unici / zi daca este posibil pana primavara ( imi fac sperante ). In agricultura, primavara este ca un fel de Black Friday pentru furnizorii de produse ( pesticide, unelte, utilaje, seminte, etc).

Am ales aceasta nisa pentru ca la asta ma pricep si lucrez si in domeniu.

Orice sfat este binevenit !
Multumesc
 
Din pacate ai pronit gresit ca si obiectiv, chiar daca in final asta il avem cu totii.
1. cauta si fa audienta specifica pentru aceasta nisa
2. nu te uita la nume mari, gen 2000 -5000 vizite pe zi, ci la loialitate pentru ca vei castiga mult mai mult. Un amic cu un site nisat, castiga peste 1000euro pe luna cu aproximativ 50-70 vizite pe luna.
3. articolele par a fi bune, dar punete in postura unui gradinar sau care este in cautare de acest timp de info, le-ai citit, gasi interesante? Si cel mai importantat, te-ar convinge sa dai un subscribe?
4. vezi ca este plugin care mascheaza link de affiliate pentru ca google dupa cum cred ca stii, sanctioneaza site-urile care continut astfel de link-uri.
E destul sa gasesti 10-20 de useri pe nisa asta care sa le placa site tau si apoi promovarea va merge singura.
 
Loading...
Back
Sus