Tutorial Optimizare site speed - Tot ce trebuie sa stii.

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Cat am fost in vacanta am vazut o discutie aprinsa pe skype legat de optimizarea speed la site. Ca in orice alt domeniu, parerile sunt impartite iar pentru un necunoscator poate fi chiar greu de inteles ce este si ce treaba are viteza de incarcare a unui site.

Voi incerca ssa explic in asa fel incat toata lumea sa inteleaga cum sta treaba cu optimizarea site speed.

1. nu exista scor de 100% la speed test pentru 100% din timpul online a unui site.
2. viteza de incarcare este influentata de foarte multi factori de asta e imposibil sa ai un scor de 100 tot timpul.
3. nici site-uri mari nu au scor de 100. Vezi mai jos scorul facebook pentru mobil si desktop conform google. Garantez ca multi dintre voi aveti un scor mai bune.
3390407fd004442a87eb84fbd5d1620b.png

8147c068c225478bb4f60e57fb5c95b2.png

4. nu stati toata ziua cu ochii pe astfel de teste ca mai mult rau faceti decat bine.
5. daca la accesarea ta site se incarca in 1-2 secunde atunci e ok.


Ce trebuie sa tin cont pentru a dormi linistit si a nu fi sanctionat de google.

1. uptime cat mai mare posibil. orice downtime da de pamant cu toata munca ta pentru promovare la site.
2. experienta userului pe merssiunea mobila. cu cat este mai mare cu atat mai bine si desigur un speed acceptabil.

Din ce motiv speed testul meu este foarte mic la site?

1. in pricipal din cauza surselor externe. aceasta este cea mai mare problema, fie ca este o poza, video, fisier js, css sau orice alta sursa, daca nu este pusa pe un server bun nu rezolvi nimic.
2. retelele ads care de foarte multe ori provoaca un load super slow la site
3. sistemele de monitorizare la trafic

Cum pot imbunatati scorul la speed test la site meu?

1. ai grija ca sursele externe la care face chemare site tau sa fie unele bune si super fast
2. pentru poze recomand sa folositi blogger, google drive, tumblr si exact marimea care trebuie pentru ca wordpress sa nu faca resize
3. pentru coduri js, css si altele de gen folositi google code
4. reclamele ads recomand sa faceti pentru fiecare un fisier si apoi afiarea acestui in pagina cu java script sau iframe
5. daca va pricepeti la code, setati regula de incarcare a fisierelor la accesare. Cele importante sa fie primele si in general se pun in header si ce este nevital la final, adica in footer.

Prioritate mare de incarcare:
meniu>continut text>imagine reprezentativa
Prioritate scazuta de incarcare:
img si video din continut > ads > code traking > orice alt code
6. daca esti developer incearca sa reduci la maxim spatiile goale dintre liniile de code si comprima tot.
7. activeaza comprimarea http


Pentru a intelege mai bine treaba cu speed optimizare va recomand sa va imaginati sau chiar sa faceti testul de mai jos.

1. adauga domeniu nou pe hostul tau si pune un index.html cu doar mesajul test. Acum fa un test pe google. https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/
2. install wordpress cu thema default si fara plugin instalat
3. activeaza thema care vrei sa o folosesti
4. activeaza fiecare plugin pe rand sau toate, depinde de cat timp ai la dispozitie
5. adauga continut pe site
6. adauga reclame pe site
7. adauga code traker pe site.

Dupa fiecare punct faceti testul google sa vedeti diferentele si unde trebuie lucrat si ce trebuie scos, optimizat, etc. Poate fi considerat acesti pasi ca un debug.

Daca scorul la primul punct este foarte slab, atunci nu are rost sa mai continuati, pentru ca hostul este de vina.

Cine nu a inteles sau vreti explicatii la un anume punct va rog sa postati mai jos.
 
De retinut daca ai VPS sau acces la server.
Google pagespeed ofera un modul pe care il poti instala pe ubuntu, etc si face automat optimizari pe site.
Va scapa de multa munca cu o simpla instalare, activare si un reboot + exista sansa sa va scape de posibile pluginuri ce le foloseati pentru optimizare.
 
@AlexH poti sa imi explici cum se foloseste google code
Si ce hosting folosesti pt roforum, am facut un test cu site-ul meu si am ajuns la concluzia ca daca folosesc pluginul w3 total cache scorul la page speed creste foarte mult 84/100 dar site-ul merge foarte greu si daca il dezactivez scade la 24/100 dar se incarca mult mai repede, ii posibil asa ceva?
 
De retinut daca ai VPS sau acces la server.
Tutorialul a fost facut pentru cei cu shared hosting. Pe vps sau dedicat se pot face extra setari pentru un load mai fast.
poti sa imi explici cum se foloseste google code
in google code urci codurile tale, mult dintre ele se gasesc deaja online. dupa ce ai urcat incarci codul pe site cu javascript.
Sa spunem ca nu vrei ca fisierele css sau js sa le hostezi la tine pe host, asa ca le pui pe google code si apoi le incarci cu javascript. la fe poti face pentru orice alte fisiere care se repeta sau sunt generale.

Si ce hosting folosesti pt roforum
Folosesc serverul de 15 euro de la online.net
folosesc pluginul w3 total cache
Da se poate de asta nu recomand instalarea acestora. In multe cazuri pentru a folosi cat mai putine cereri pe host, aceste pluginuri folosesc resursele la user. CPU, RAM, salveaza multe date pe compul lor etc. Daca userul are un comp bun nu simte asa mult, dar daca e slab atunci va simtit foarte mult consumul de resurse. Asa sse intampla si pe multe site-uri mari.

Una este google speed test si alta este experienta userului pe site. De asta pe mine in pricipal ma intereseaza cum se incarca pentru mine ca user si mai putin ce imi spune google speed test.
 
Loading...
Back
Sus