Optimizare database MySQL Wordpress

Peter Pony

Vedeta
Registered
Full Member
Modalitati de optimizare baza de date pentru wordpress? Ce ar mai trebui facut sa consume mai putin.
Am instalat pluginul wp_optimize, Am dat optimizare dupa care in dezactivez..
Am dat in phpMyAdmin, selectat toate tabelele si am dat optimizare.
Altceva?
 
O alta metoda este sa te loghezi cu drept de root si mergi la status si apoi advice, unde incearca sa urmezi sfaturile de acolo. In functie de server/site-uri/platforme iti poate aduce un boost foarte bun.
Apoi mai poti rula comenzile de aici http://www.roforum.net/threads/optimizare-wordpress.3966/ pentru a elibera spatiu care este ocupat fara rost.
 
mergi la status si apoi advice, unde incearca sa urmezi sfaturile de acolo
Nu prea stiu ce trebuie sa fac si unde.. De exemplu imi da asta.
Cod:
Problemă:
{long_query_time} is set to 10 seconds or more, thus only slow queries that take above 10 seconds are logged.

Recomandare:
It is suggested to set long_query_time to a lower value, depending on your environment. Usually a value of 1-5 seconds is suggested.

Justificare:
long_query_time is currently set to 10s.

Variabilă / formulă folosită:
long_query_time

Test:
value >= 10
 
sau asta ce inseamna? O fi bine.. O fi rau?
Cod:
Problemă:
The slow query log is disabled.

Recomandare:
Enable slow query logging by setting log_slow_queries to 'ON'. This will help troubleshooting badly performing queries.

Justificare:
log_slow_queries is set to 'OFF'

Variabilă / formulă folosită:
log_slow_queries

Test:
value == 'OFF'

Sau de unde stiu daca folosesc memcached...
Cod:
Problemă:
Pastrarea in memoria cache a interogărilor nu este activată.

Recomandare:
Păstrarea în memoria cache a interogărilor se știe că îmbunătățește performanța dacă este configurată corect. Această opțiune poate fi activată prin setarea parametrului query_cache_size cu o valoare de 2 MiB și prin setarea parametrului query_cache_type cu valoarea 'ON'. Notă: Dacă utilizați memcached, ignorați această recomandare.

Justificare:
parametrul query_cache_size este setat cu valoarea 0 sau parametrul query_cache_type este setat cu valoarea 'OFF'

Variabilă / formulă folosită:
query_cache_size

Test:
value == 0 || query_cache_type == 'OFF' || query_cache_type == '0'

Si nu in ultimul rand.. Toti au aceleasi recomandari? Sau aveti altele?
 
Toti au aceleasi recomandari? Sau aveti altele?
In general cam aceleasi dar cu mici diferente.
Nu prea stiu ce trebuie sa fac si unde
Trebuie sa fii logat ca root pentru a putea edita. Daca esti logat ca root optiunile editabile vor aparea ca hiperlink, unde dau click si editezi valorile.
Daca e vorba de serverul tau, atunci nu este instalat. Dar poti intra la phpinfo si vezi daca este instalat.
 
O sa mai aman si aici.. Sa nu grabesc sa stric treburile
 
Daca aseara cu acelasi numar de vizitatori, crapa, si procesorul ajungea in 100%, acum dupa yum update si oprimizarea bazei de date, a ramas a ramas pe la un 65%. Deci e ok atat. Ma multumesc deocamdata. Multumesc de ajutor
 
Daca aseara cu acelasi numar de vizitatori, crapa, si procesorul ajungea in 100%, acum dupa yum update si oprimizarea bazei de date, a ramas a ramas pe la un 65%. Deci e ok atat. Ma multumesc deocamdata. Multumesc de ajutor
Ar fi ok sa ne spui si configuratia serverului.
 
Ultima editare:
Mai mult decat optimize ar fi UN SINGUR LUCRU ... pune un cron job sa iti goleasca (de preferabil la 6 ore daca nu la 24) in wp_options tabelul CRON .... trust me daca ala e full iti va merge site-ul in ultimul hal. Sterge continutul tabelului (nu tabelul cu totul) si da un refresh apoi :)
 
Loading...
Back
Sus