O problema linux debian 7.0 x32

bodo2007

New Member
Registered
Salut tuturor, dupa cum am spus si in titlu caut pe cineva priceput in linux.
Am nevoie de cineva sa ma ajute cu o chestie de configurat care imi da batai de cap de cateva zile, mai exact folosesc un vps cu o distributie de Debian 7.0 x32, il folosesc pentru a gazdui un site web, folosesc pe el nginx +php-fpm + phpmyadmin.
Problema e urmatoarea am instalat un script care este configurat initial sa functioneze pe apache, iar permisiunile de "rewite url" sunt date din .httacces, dar aici folosind nginx, aceste permisiuni (sau cum se numesc) sunt date din fisierul de configurare a site-ului respectiv din "sites-available", am incercat eu sa le introduc cu ajutorul diferitelor site-uri care transforma httacesul pentru nginx.
Pana acum tot ce am incercat eu sa configurez am ajuns la stadiul ca orice buton apas de pe site-ul unde am scriptul instalat ... mi se descarca fisierele in pc, cu numele respectivelor butoane. (Mai jos am atasat si un o poza ca sa intelegeti)


offf.png



Multumesc anticipat.
 
@bodo2007 in nginx site-available unde ai configurat siteul, trebuie sa configuri global URIul. altfel, nginx, nu il va intelege si iti va returna 404.
Spre exemplu :

Cod:
location / {
                # This is cool because no php is touched for static content
                try_files $uri $uri/ @rewrite;
                expires max;
fastcgi_param PHP_FLAG "newrelic.error_collector.enabled 1";
fastcgi_param PHP_FLAG  "newrelic.error_collector.capture_events 1";
  fastcgi_param PHP_FLAG "newrelic.error_collector.record_database_errors 1";
        }

Deasemenea orice configurare din htaccess trebuie mutata in site config si trebuie sa lasi nginx sa isi faca treba. modificarinle de htaccess cateodata iti aduce atacuri.
Iar faptul ca ti se downloadeaza fisiere inloc sa accessezi pagina, inseamna ca `headers` nu sunt setate cum trebuie si face force la download.
 
@bodo2007 in nginx site-available unde ai configurat siteul, trebuie sa configuri global URIul. altfel, nginx, nu il va intelege si iti va returna 404.
Spre exemplu :

Cod:
location / {
                # This is cool because no php is touched for static content
                try_files $uri $uri/ @rewrite;
                expires max;
fastcgi_param PHP_FLAG "newrelic.error_collector.enabled 1";
fastcgi_param PHP_FLAG  "newrelic.error_collector.capture_events 1";
  fastcgi_param PHP_FLAG "newrelic.error_collector.record_database_errors 1";
        }

Deasemenea orice configurare din htaccess trebuie mutata in site config si trebuie sa lasi nginx sa isi faca treba. modificarinle de htaccess cateodata iti aduce atacuri.
Iar faptul ca ti se downloadeaza fisiere inloc sa accessezi pagina, inseamna ca `headers` nu sunt setate cum trebuie si face force la download.

Multumesc mult pentru informatii, eu am inteles ce ar trebui sa fac problema e ca nu stiu ce anume si sub ce tip de cod trebuie eu sa mut din .httacces in sites-available, am gasit un site "winginx" in care eu inserez liniile din .httaces si el mi le converteste in liniile care eu sa le adaug in sites-available, dar din pacate nu m-a ajutat prea mult.
 
Loading...
Back
Sus