notificare DMCA pe index-ul site-ului

Copy la site e o problema veche si orice AI face nu poti combate pe termen lung daca nu AI cunostinte avansate de code sau cel putin Mai multe decat cel care te fura.
Stiu cateva persoane care fac code de import/custom pentru orice site care ruleaza pe WordPress.
Totusi cred ca AR trebui sa spui cum ai rezolvat CA altii sa poata folosi informatia daca sunt intr-o situatie de gen.

Eu la un site primesc de 3 saptamani zeci de mesaje DMCA si chiar au trimis mesaj la provider pentru a suspendat contul. Norocul meu CA sunt client vechi si mi-au timp pana la sfarsitul lunii sa descarc site in calculator IAR pentru asta am fost nevoit sa cumpar hard extern de 4TB.
De retinut ca site meu nu apare in Google si denuntul DMCA a fost facut manual.
Ce AR trebui sa fac eu in situatia asta?
Pentru cativa nenorociti sa nu mai ajut lumea? Nu le dau aceasta satisfactie.
Ce spui tu e adevărat... Dar să-mi exprim durerea aici și după două zile să fiu copiat, să iei .net doar să-mi faci rău e prea mult...
Credeam că suntem aici să ne ajutăm, dar se pare că unii se bucură de răul altora...
Am refăcut indexul ca pe subs.ro și am dat contranotificare să văd poate recuperez index vechi
 
Copy la site e o problema veche si orice AI face nu poti combate pe termen lung daca nu AI cunostinte avansate de code sau cel putin Mai multe decat cel care te fura.
Respectivul nu a dat copy-paste la site. Cand a deschis topicul Robert, a intrebat daca sa pastreze domeniul actual ( domeniu.com) si sa faca gen subs ( domeniu.com/homepage ca pagina de index) sau sa cumpere domeniu.net . Cineva a cumparat domeniu.net in urma topicului si profita de faptul ca nu are index in google, astfel traficul de pe numele site-ului vina in alta parte. DOMENIU = NUME SITE

Ca exemplu concret: Presupunem ca atunci cand scriem pe net YOUTUBE , nu mai apare youtube.com . Eu vad asta si profit si cumpar YOUTUBE.ro . Astfel indexul meu de pe youtube.ro apare cand scrii YOUTUBE si fur din traficul de cautare dupa un anumit keyword.

PS: De ceva timp mi-am dat seama si evit sa public informatii precum "care sunt site-urile mele etc" in special la site-urile care merg si produc(money site). Cand ma intreaba cineva ce site-uri am i le dau pe alea slabe care nu ma afecteaza(impingatoare, pbn-uri, sau site-uri slabe, incepute si abandonate). Din pacate, asta e realitatea. Cu cat esti mai anonim cu atat ai sanse mai mari de reusita. Cu cat afla mai multi despre "site-ul tau" cu atat apar probleme ( negative seo, securitate etc)
 
Cu cat esti mai anonim cu atat ai sanse mai mari de reusit
Asta fac si EU. Las toate domeniile sa expire si apoi nu mai fac public nimic, ca am avut numai de pierdut.
Cred ca daca facem putine investigatii aflam cine a cumparat domeniu si sa-l scoatem afara.
Din pacate nu puteam face mare lucru in aceasta privinta.
 
Poate sa se numesca si google.al (desi nu are cum), nu are cum sa aiba trafic dupa urma ta, chiar si la cautare in google cu numele domeniului (stiu despre ce site este vorba), nu apare asa usor peste al tau, desi nu apare siteul.com, ci siteul.com/folder/, asa ca nu iti face griji din acest punct de vedere, sincer sa fiu, eu chiar ma gandeam ca asa o sa se intample ! Si mai gandestete ca sunt *n tld-uri cu care ar pune numele siteului tau !
 
Loading...
Back
Sus