Nelamurire indexare site si alte neclaritati!

Ozzy

Member
Registered
Full Member
Salut, am mai folosit eu wordpress-ul, dar nu pot sa spun ca ma pricep foarte bine. In trecut am mai avut un website care avea undeva la 10-17k/zi unici(muncind la site mai bine de un an, fara ajutor si toate cele, lasand timpul sa isi spuna cuvantul), pe nisa de filme si seriale online si acum incerc sa ridic altul. Am reusit ca in 2 saptamani sa ajunga la 300+/zi in zile lucratoare iar in weekend la 400-500. Totusi, postez si degeaba, ma clasez doar pe unele filme pe prima pagina, pozitia 1-2-3. Ceea ce ma dezamageste este faptul ca fac descrierile unice la fiecare film/episod, desi lungimea acestora este undeva pe la 100 cuvinte.

Acum ceea ce nu inteleg eu:
-De ce dureaza si 3-4-5 zile pana imi indexeaza google o postare? (am sitemap trimis la google, am tot)
-Daca am postari unice, de ce nu ma clasez mai sus?
-Ca sa cresc PA(trebuie sa fac ce?) si DA (aici am gasit pe forum ce si cum, dar m-am incurcat, adica fac n bloguri gratuite, pun postari lungi si pun backlink catre site-ul principal, dar nu link catre homepage, doar catre o postare/1, nu?)?
-Momentan dau share la postari doar pe facebook, se va observa o diferenta daca dau share si pe G+, Instagram, si alte retele de socializare?

Acestea sunt singurele nelamuriri si neintelegeri pe care le am si la care ma gandesc in acest moment. Multumesc celor care incearca sa ma ajute, si daca aveti alte sfaturi pe langa ceea ce am spus, puteti sa-mi spuneti.
 
Salut, nu sunt expert dar o sa incerc sa-ti dau cateva sfaturi.
Poti incerca sa faci articolele(descrierile in cazul tau) mai lungi, incearca 200+ cuvinte, unice.
Posteaza mai des pe site.
Daca ai zis ca ai sitemap, incearca sa optimizezi tema / fisierele blogului pentru a se incarca cat mai rapid.
Incearca sa obtii link-uri externe catre site-ul tau.
O varianta care iarasi te-ar putea ajuta, ar fi aceea de a-ti instala un certificat SSL, mai nou Google tine mult la acest fapt. (Acum, tu ai site de filme, nu prea ma pricep)
Dupa cum vad ca ai zis si tu, da share-uri pe site-uri de socializare.
Un webhost de calitate, rapid si stabil.
Sper ca te-am ajutat, poti citi mai multe detalii aici .
 
Nu e destul sa postezi si sa apari in prima pagina. Am explicat in multe topicuri cuum sta treaba.
1. trebuie sa anunti pe google ca ai postat.
2. dureaza mult pentru ca sunt miliarde de site care se bat pe prima pagina si dureaza pana le scaneaza pe toate
3. aduna cat mai multe recomandari catre site-ul tau, adica backlink, dar trebuie sa fie de calitate
4. analizeaza site-urile de pe prima pagina pe keywordul dorit de tine si vezi cum stau, in acest fel vei putea invata mai multe
5. aduci google pe site dar ce faci dupa? Recomand sa citesti acest topic
http://www.roforum.net/threads/seo-greseala-care-o-fac-majoritatea-cand-vine-vorba-de-google.2998/
 
Multumesc de raspunsuri! Conteaza daca link-ul dintr-o postare il pun cu blank(sa se deschida in alta pagina) sau nu?
 
Multumesc de raspunsuri! Conteaza daca link-ul dintr-o postare il pun cu blank(sa se deschida in alta pagina) sau nu?
Nu, nu conteaza.

Ca sfat personal. Pentru nisa "filme/seriale online" care e destul de atipica strange cat mai multe linkuri related (adica de pe alte siteuri de filme). Reomandat ar fi de pe root, dar nu sunt rele nici cele de pe paginile secundare si aduse in mod constant. (adica nu 100 saptamana asta si pe urma deloc).
Si incearca sa postezi constant.
 
Nu, nu conteaza.

Ca sfat personal. Pentru nisa "filme/seriale online" care e destul de atipica strange cat mai multe linkuri related (adica de pe alte siteuri de filme). Reomandat ar fi de pe root, dar nu sunt rele nici cele de pe paginile secundare si aduse in mod constant. (adica nu 100 saptamana asta si pe urma deloc).
Si incearca sa postezi constant.
Vreau sa postez constant cam 10 filme/zi. Merita sa folosesc un plugin care seteaza postarile sa se publice din ora in ora automat? Si la ce te referi prin "Reomandat ar fi de pe root", sunt cam la inceput cu asa ceva, seo si alte nebunii. Te referi cumva sa fie pe homepage sau?
 
10 filme e mult. 1-3 filme e destul.
ideea e sa postezi filme care se cauta, nu sa postezi sa fie la numar. (urmareste cand se dau filme bune la tv pt ca de obicei alea se cauta, cand iasa filme bune pe torrent etc).
root inseamna pe homepage.
 
Loading...
Back
Sus