Munca care o depunem online

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Ma gandesc de ceva vreme sa fac acest topic unde sa spunem fiecare ce munca depunem pentru a realiza un task si poate asa vom putea intelege, aprecia, respecta munca fiecaruia.

Voi incepe eu cu ceea ce fac acum, adica inainte de a incepe acest topic.

Task : Postare online la sezonul 1 si 2 la serialul Expanse

1. cautare torente cu o calitate de minim 720 si subtitrare
2. descarcare descarcare torente
3. mutat toate fisierele video si sub pe hdd extern, fiecare in folderul lui
4. redenumit fiecare fisier in parte pentru a avea o forma de genul The-Expanse-S01E01.srt si The-Expanse-S01E01.mkv pentru a putea fi convertite de script
5. deschis fiecare fisier sub pentru a fi convertit in UTF-8 si remediat unele caractare care nu sunt disponibile
6. verificat random fisiere daca subtitrare corespunde si este sincronizata cu fisierul video
7. dupa ce am terminat totul, urc ambele foldere pe server unde un script arde subtitrare pe video. E vorba de 50Gb si la viteza mea de net dureaza am 36-40 ore
8. import si postat pe site cele doua sezoane
9. verificat si editat dupa postare daca toate episoadele au imagine relevanta buna si daca functioneaza bine
10. Timp total: aproximativ 5 zile

Task: rezolvare problema pe forum, atunci cand este postata eroarea si nu stiu exact rezolvarea

1. citit topicul
2. cautat eroarea pe google
3. vizitat 3-15 site-uri diferinte unde citesc si problema si analizez rezolvarea daca se rezolva
4. postat rezultatul in topic pentru ca userul sa testeze daca solutia mea rezolva problema. In caz ca nu incep o alta cautare.

Dupa atatia ani de ajutat si rezolvat probleme, multe din ele stiu care este rezolvarea numai din citire.

Task: rezolvare problema fara postare la eroare si user lenes care nici nu testeaza solutiile oferite dar raspunde ca nu functioneaza

1. toti pasii de la task-ul de mai sus
2. userul raspunde ca nu functioneaza, asa ca incepi sa cauti alta solutie
3. postezi 2-3 solutii pe care userul sa le testeze pe site-ul propriu
4. userul raspunde dupa cateva ore si spune ca nu functioneaza
5. incepi cautarea la alte solutii si postezi in topic
6. userul spune ca nu functioneaza
7. din lipsa de timp nu executi cautarea la o alta solutie imediat, asa ca dupa cateva pre userul posteaza ca s-a rezolvat, dar fara alte explicatii.
8. raspunzi la topic si intrebi care a fost, iar acesta iti spune ca prima solutie prezentata : Iti vine sa iti smulgi parul din cap.

Task: serverul se incarca greu
1. intrebi userul sintomele si daca a instalat ceva ****** sau are virusi
2. raspunde ca nu si ca el a facut totul ca la carte
3. analiza si verificare server. Cine a facut macar odata asta stie ce inseamna si cat timp iti cere
4. gasesti virus ascuns pe site la user
5. backup la fiisiere si eliminare virus
6. spui la user care a fost problema si ce ar putea provoca, iar acesta iti spune ca de fapt thema/script/plugin este ****** si nu le-a scanat

Task: site nu se incarca sau afiseaza eroare

1. intreba userul daca a facut modificari la site, iar raspunsul este NU
2. oferi solutie sa rescrie fisierele cu cele originale dar nu o face
3. ceri scriptul sau thema pentru a o face tu, dar ii este teama sa nu le furi, asa ca spune NU
4. verifici fisierele si vezi ca au fost modificate cu cateva minute sau ore inainte de a fi contactat
5. cum detin destule theme si plugin, verific daca este in calculator si rescriu
6. problema rezolvata
7. userul recunoaste ca a editat niste fisiere dar nu stie care si nici motivul pentru care a facut


Task: site meu nu functioneaza fara alta explicatie

1. raspund la topic unde ceri explicatii
2. raspuns de la user mai ciudat care te baga si mai tare in ceata
3. incerci de cateva ori sa`l convingi sa posteze exact si in acelasi timp oferi cateva sugestii de rezolvare
4. dupa cateva replay userul posteaza eroarea, platforma, etc si oferi solutia

De retinut ca absolut toate necesita research la care aloci timp.
In 99% din cazuri userul/clientul nu spune nici macar un multumesc
In 80% din cazuri cand tu la randul tau ai nevoie de ajutor esti taxat de acelasi user care l-ai ajutat acum ceva vreme.
Cele prezentate mai sus sunt doar cateva din cele mai usoare.
In acelasi timp mai fac si alte lucruri, ca in acest moment cand scriu acest topic.
1. scriu aici
2. raspund pe skype la niste intrebari
3. fac update la 2 server
4. am raspuns la 4 PM
5. verificat si raspuns la 6 e-mail
6. fumat 2 tigari. :D
Va rog daca aveti timp sa postati si voi munca depusa pentru unul sau mai multe task-uri sa vedem cu totii ce implica.

Multumesc.
 
Crezi ca va raspunde cineva sincer ce face sau in ce se implica
Stii tu vorba aia: Speranta moare ultima. Sper ca lumea sa posteze, indiferent de task-ul care-l fac.
Asa vom intelege mai bine pe fiecare, cel putin asa cred eu.
 
Cum se crează o subtitrare.
hmmm.gif

1- Păi, mai întâi de toate trebuie să ai urechi pâlnioase, adică bine crescute
singing-in-the-rain.gif
Adică s-auzi şi prin zgomotele de fond. Să ştii foarte bine limba străină. Descarci filmul, desigur. Cauţi mai multe variante ca să poţi alege una bună.
2-
Apoi treci frumos la scris într-un notepad ceea ce auzi. Dar asta nu înseamnă că scriu în şir, ci am grijă să adaptaz ca să poată citi tot omul. Dacă nu cunosc cuvintele, le caut prin vocabularele limbii respective, niciodată cu google translate
fread.gif
Chestia asta e de durată. În funcţie de diareea verbală a actorilor. La un debit normal, asta însemnând 10 replici pe minut, cele 10 minute se scriu într-o oră.
cigar.gif
fgeek.gif

Dacă filmul are 100 de minute, lucrezi la tradus şi adaptat vreo 10 ore... în condiţiile în care sunetul e bun şi debitul e normal. De nu e bun şi se vorbeşte mult, ajungi şi la 20-30 de ore.
3-
Acum urmează punerea timpului. Aici e secret de stat
worried.gif
Nu vă spui. Oricum, necesită şi asta un timp destul de măricel. Pentru un film de o sută de minute ai nevoie de 200 de minute pentru că, fiind trecut prin alt player, ai ocazia să mai faci completări, să mai astupi golurile ce-ţi rămân din prima trecere.
4- Apoi se trece la sincronizarea propriu-zisă, verificat şi corectat ca replicile să se încadreze în 23CPS(adică 23 de caractere pe secundă) pentru ca tot omul să poată citi. Dacă nu poţi, musai să adaptezi să nu se piardă sensul. În cazul ăsta faci apel la sinonime. Mai trebuie avut grijă să se mărească timpii de expunere în unele locuri unde nu se poate adapta, să nu se încalece replicile etc. Şi aici mai ai nevoie de 3-4 ore.
După ce ai făcut toate astea, treci la Autocorect, un program prin care îţi sunt arătate greşelile de tastare care sunt inevitabile. Aici îţi ia puţin timp, de ştii să-l foloseşti.
Una peste alta, crearea unei subtitrări necesită între 17 ore şi 37 de ore.
5- Trebuie să fii practic în folosirea programelor,
că altfel faci o subtitrare într-o lună. Iar practicitatea asta se capătă prin lucru mult.
Am avut persoane care voiau să intre în lumea asta, dar, când au dat cu nasul de volumul de muncă, au renunţat.

Povestea asta de v-am spus-o e a unei subtitrări făcute de la zero, adică numai cu sursa video în faţă, cum a fost ultima mea traducere la FF8.
Dacă există o subtitrare în engleză, scapi de făcut timpii, dar nici atunci nu e sigur pentru că cei care scot subtitrările în engleză au devenit neglijenţi şi nu mai fac împărţirea cum trebuie de ajungi să ai cam aşa:
68
00:10:02,618 --> 00:10:06,114
Mama se duce la piaţă ca

69
00:10:06,214 --> 00:10:07,064
să cumpere roşii.

Când putea fi direct scris
68
00:10:02,618 --> 00:10:06,114
Mama se duce la piaţă
ca să cumpere roşii.

Sper că aţi înţeles.

Aşa că, dragilor, mulţumiţi mereu celor care vă traduc şi vă oferă subtitrări adevărate. Ei o fac cu drag şi cu gândul că veţi putea viziona şi voi ceea ce pot ei fără subtitrare.
Dacă tot m-ai pus la treabă, AlexH, am să deschid şi topicul pe care l-am promis în care am să cer adminilor de site-uri de filme un ajutor pentru că, tare am impresia, vom rămâne fără traduceri decente, majoritatea traducătorilor îndreptându-se către Netflix.
whiteflag.gif
 
Ultima editare:
Cum se crează o subtitrare.
hmmm.gif

1- Păi, mai întâi de toate trebuie să ai urechi pâlnioase, adică bine crescute
singing-in-the-rain.gif
Adică s-auzi şi prin zgomotele de fond. Să ştii foarte bine limba străină. Descarci filmul, desigur. Cauţi mai multe variante ca să poţi alege una bună.
2-
Apoi treci frumos la scris într-un notepad ceea ce auzi. Dar asta nu înseamnă că scriu în şir, ci am grijă să adaptaz ca să poată citi tot omul. Dacă nu cunosc cuvintele, le caut prin vocabularele limbii respective, niciodată cu google translate
fread.gif
Chestia asta e de durată. În funcţie de diareea verbală a actorilor. La un debit normal, asta însemnând 10 replici pe minut, cele 10 minute se scriu într-o oră.
cigar.gif
fgeek.gif

Dacă filmul are 100 de minute, lucrezi la tradus şi adaptat vreo 10 ore... în condiţiile în care sunetul e bun şi debitul e normal. De nu e bun şi se vorbeşte mult, ajungi şi la 20-30 de ore.
3-
Acum urmează punerea timpului. Aici e secret de stat
worried.gif
Nu vă spui. Oricum, necesită şi asta un timp destul de măricel. Pentru un film de o sută de minute ai nevoie de 200 de minute pentru că, fiind trecut prin alt player, ai ocazia să mai faci completări, să mai astupi golurile ce-ţi rămân din prima trecere.
4- Apoi se trece la sincronizarea propriu-zisă, verificat şi corectat ca replicile să se încadreze în 23CPS(adică 23 de caractere pe secundă) pentru ca tot omul să poată citi. Dacă nu poţi, musai să adaptezi să nu se piardă sensul. În cazul ăsta faci apel la sinonime. Mai trebuie avut grijă să se mărească timpii de expunere în unele locuri unde nu se poate adapta, să nu se încalece replicile etc. Şi aici mai ai nevoie de 3-4 ore.
După ce ai făcut toate astea, treci la Autocorect, un program prin care îţi sunt arătate greşelile de tastare care sunt inevitabile. Aici îţi ia puţin timp, de ştii să-l foloseşti.
Una peste alta, crearea unei subtitrări necesită între 17 ore şi 37 de ore.
5- Trebuie să fii practic în folosirea programelor,
că altfel faci o subtitrare într-o lună. Iar practicitatea asta se capătă prin lucru mult.
Am avut persoane care voiau să intre în lumea asta, dar, când au dat cu nasul de volumul de muncă, au renunţat.

Povestea asta de v-am spus-o e a unei subtitrări făcute de la zero, adică numai cu sursa video în faţă, cum a fost ultima mea traducere la FF8.
Dacă există o subtitrare în engleză, scapi de făcut timpii, dar nici atunci nu e sigur pentru că cei care scot subtitrările în engleză au devenit neglijenţi şi nu mai fac împărţirea cum trebuie de ajungi să ai cam aşa:
68
00:10:02,618 --> 00:10:06,114
Mama se duce la piaţă ca

69
00:10:06,214 --> 00:10:07,064
să cumpere roşii.

Când putea fi direct scris
68
00:10:02,618 --> 00:10:06,114
Mama se duce la piaţă
ca să cumpere roşii.

Sper că aţi înţeles.

Aşa că, dragilor, mulţumiţi mereu celor care vă traduc şi vă oferă subtitrări adevărate. Ei o fac cu drag şi cu gândul că veţi putea viziona şi voi ceea ce pot ei fără subtitrare.
Dacă tot m-ai pus la treabă, AlexH, am să deschid şi topicul pe care l-am promis în care am să cer adminilor de site-uri de filme un ajutor pentru că, tare am impresia, vom rămâne fără traduceri decente, majoritatea traducătorilor îndreptându-se către Netflix.
whiteflag.gif

La inceputul anilor 2010 am incercat si eu cu un site de subtitrari, dar am renuntat repede, volumul de munca este impresionant !
Mai ales daca faci o subtitrare de zero, m-am apucat si am renutat dupa 25% din film !
Oamenii acestia chiar duc o munca titanica din care nu iasa mare lucru !
Acum am si eu un site de filme, momentan mic, poate cand ajunge la un profit astfel incat sa acopere cheltuilie si munca depusa sa am o colaborare cu un site/persoana care face subtitrari pentru a avea filmele exclusiv subtitrare sau cel putin printre primele cu subtitrarea respectiva !
 
Ultima editare:
Task site filme:
Adaugare 2, 3, 4 filme

Cautare in IMDB (eventual mai ma uit si pe alte siteuri sa vad ce au mai pus si ei)
Download poster dupppa imdb
cod dupa imdb
descriere dupa imdb tradus si rescris
download dupa torent plus cautare subtitrare
adaugare (upload) pe cele 6 surse

Task 2 site filme
Actualizare surse la 3, 4 filme

Cautare pe torent film
upload pe 3, 4 surse

Task adaugare articol pe site portal (cam rar in ultimul)
identificare articol interesant sau stire
rescriere articol, cautare imagine
adaugarea propriu zisa

Taskuri diverse pe sarite
actualizare pe site de filme adulti / retusare design la un site sau altul / aprobare anunturi/instalare noi siteuri/ et etc
 
@AlexH dupa ce am citit, primul gand care mi-a venit in minte e ca iti neglijezi familia. Daca esti langa ei, intre doua task-uri schimba 2 cuvinte cu ei, sau da un telefon de genul "Am sunat sa vad ce faci". Imi aduc aminte ca si la mine era o vreme, cand sotia in loc sa imi spuna "noapte buna" imi spunea "sa nu stai mult", si dupa vreo 2-3 ore venea iar si imi spunea, "mai stai?". Inca un pic si vin... Si trece timpul... si nu poti lasa pe a doua zi, pentru ca esti din ce in ce mai aproape sa rezolvi problema. Uitam sa ne mai ridicam... Daca nu avem o sticla de apa pe langa noi, uitam sa ne hidratam. Facem hemoroizi, ne stricam vederea, nu facem miscare, ne imbolnavim. Pentru "task"-uri.
Da ne si place :p
 
Din puctul meu de vedere foarte multe persoane care lucreaza online o fac ineficient. (la fel o faceam si eu pana in urma cu ~1 an)

Greseli corectate de-a lungul timpului:
- nerespectarea unui interval de timp in ceea ce priveste programul de lucru.
- pauze prea dese (facebook, skype, stiri, forumuri etc)
- prea multa consultanta gratis

In principiu ziua mea decurge in felul urmator:
Ziua incepe in jurul orei 8.
Cam o ora citesc stirile, forumurile si alte chestii de interes.
Inca o ora pentru raspuns la mailuri, organizare taskuri in functie de importanta etc.
Munca diversa (vorbit cu clienti, impartit taskuri, urmarit trenduri, cautat oportunitati de investitie, cautat design-uri, rezolvat buguri)
Intre 2-3 e pauza de masa.
Dupa masa mai fac o evaluare cu ce mai am de facut si daca nu mai sunt chestii importante ma apuc si lucrez la unul dintre proiectele personale.

Din punctul meu de vedere e foarte important sa respecti cat de cat un anumit program. Developerii buni lucreaza in mare parte cam cu aceiasi clienti si daca faci niste chestii repetitive zi de zi se invata si ei cand e timpul sa vb cu ei, cand le raspunzi la mailuri, telefoane etc si nu te deranjeaza in afara acestui program.

O alta gresala pe care o fac multi este ca se lasa distrasi de la munca. Mai cauti ceva pe google, mai citesti o stire, gasesti ceva interesat pe stack overflow si uiti sa te mai intorci la munca. Eu mi-am instalat timestats pe chrome si m-am autodisciplinat. Sunt o gramada de tooluri de monitorizat.
Daca sunteti curiosi faceti si voi un test sa vedeti cat timp pierdeti aiurea.
Eu din 8 ore, lucram 4. Acum am ajuns la aproape 6.

Cat despre consultanta gratis o mai acord doar daca e o solutie simpla sau daca m-am mai confruntat cu problema semnalata.
 
Din puctul meu de vedere foarte multe persoane care lucreaza online o fac ineficient. (la fel o faceam si eu pana in urma cu ~1 an)

Greseli corectate de-a lungul timpului:
- nerespectarea unui interval de timp in ceea ce priveste programul de lucru.
- pauze prea dese (facebook, skype, stiri, forumuri etc)
- prea multa consultanta gratis

In principiu ziua mea decurge in felul urmator:
Ziua incepe in jurul orei 8.
Cam o ora citesc stirile, forumurile si alte chestii de interes.
Inca o ora pentru raspuns la mailuri, organizare taskuri in functie de importanta etc.
Munca diversa (vorbit cu clienti, impartit taskuri, urmarit trenduri, cautat oportunitati de investitie, cautat design-uri, rezolvat buguri)
Intre 2-3 e pauza de masa.
Dupa masa mai fac o evaluare cu ce mai am de facut si daca nu mai sunt chestii importante ma apuc si lucrez la unul dintre proiectele personale.

Din punctul meu de vedere e foarte important sa respecti cat de cat un anumit program. Developerii buni lucreaza in mare parte cam cu aceiasi clienti si daca faci niste chestii repetitive zi de zi se invata si ei cand e timpul sa vb cu ei, cand le raspunzi la mailuri, telefoane etc si nu te deranjeaza in afara acestui program.

O alta gresala pe care o fac multi este ca se lasa distrasi de la munca. Mai cauti ceva pe google, mai citesti o stire, gasesti ceva interesat pe stack overflow si uiti sa te mai intorci la munca. Eu mi-am instalat timestats pe chrome si m-am autodisciplinat. Sunt o gramada de tooluri de monitorizat.
Daca sunteti curiosi faceti si voi un test sa vedeti cat timp pierdeti aiurea.
Eu din 8 ore, lucram 4. Acum am ajuns la aproape 6.

Cat despre consultanta gratis o mai acord doar daca e o solutie simpla sau daca m-am mai confruntat cu problema semnalata.
Cam in mare parte ce ai zis e adevarat si se aplica si la mine.
Ma apuc de lucru dar intre timp mai fac si altele. Stiu ca pierd o gramada de timp aiurea, dar parca si imi place.
Ex: Sa postez un film, descriere unica, imagine , tags imi ia si cate 30 minute - o ora, ca na mai pierd in lumea onlinelului cautand si alte chestii.
Daca as fi organizat poate in 3 ore termin cam tot ce as avea de lucru ( aici nu ma refer in postarea unui film, mai am si pagini de Facebook pe care tre postate continut ( le-am cam neglijat in ultima vreme :( ) + cautarea de alte oportunitati
 
@AlexH dupa ce am citit, primul gand care mi-a venit in minte e ca iti neglijezi familia.
Stiu, dar ce sa faci.
Daca esti langa ei, intre doua task-uri schimba 2 cuvinte cu ei, sau da un telefon de genul "Am sunat sa vad ce faci"
Asta fac acum, mai trimit uneori un mesaj, un telefon, o imagine cu mine cand ma stramb, etc.
Imi aduc aminte ca si la mine era o vreme, cand sotia in loc sa imi spuna "noapte buna" imi spunea "sa nu stai mult", si dupa vreo 2-3 ore venea iar si imi spunea, "mai stai?". Inca un pic si vin...
Stiu pe propria piele si chiar asa a fost. In acest fel so relatie s-a terminat, iar acum cand e 1-2 dimineata si vad ca doarme singura, imi aduc aminte ca o relatie este forma din doi si daca voia sa doarma singura nu intra in relatie. Asa ca las totul si merg langa ea. Insa neglijarea inca exista, dar incerc sa remediez problema.
nerespectarea unui interval de timp in ceea ce priveste programul de lucru
Ai dreptate si daca s-ar respecta programul sau task-urile pe ziua respectiva, sa nu iti pierzi concentrarea, ai avea timp si pentru altceva.
Prin 2000 eram in IASI unde am cunoscuta o tipa care era la doua facultati, separat invata ebraica, lucra la o firma si tot avea timp de EA, relatie, Distractie, Somn, etc.
- pauze prea dese (facebook, skype, stiri, forumuri etc)
Pauze nu fac, facebook este ultimul lucru care-l accesez.
Cel mai mult timp imi mananca research pentru diverese probleme.
Ultimul mi-a luat 10 zile de research sa rezolv o problema, dar ma voi folosi de acea informatie de acum.
Daca as fi organizat poate in 3 ore termin cam tot ce as avea de lucru
Asta e secretul, dar nu putem face asta mereu, pentru ca suntem oamenii, suntem inconjurati de oameni, plus nevoi personale.

Spre exemplu de cateva zile impreuna cu @Susp3kt lucram la un script de protectie la embed si la clonare site. Eu si @Mariuselll facem teste pentru a vedea daca functioneaza si ce trebuie adaugat, etc.
Daca vom reusi sa facem ceva care sa protejeze 90%, cati credeti ca vor plati un amarat de 5-10$ pentru aceasta protectie?
De retinut ca am inceput sa lucram la asta special pentru comunitatea [HASHTAG]#roforum[/HASHTAG] .
Toate acestea necesita timp.
 
Din puctul meu de vedere foarte multe persoane care lucreaza online o fac ineficient. (la fel o faceam si eu pana in urma cu ~1 an)

Greseli corectate de-a lungul timpului:
- nerespectarea unui interval de timp in ceea ce priveste programul de lucru.
- pauze prea dese (facebook, skype, stiri, forumuri etc)
- prea multa consultanta gratis

In principiu ziua mea decurge in felul urmator:
Ziua incepe in jurul orei 8.
Cam o ora citesc stirile, forumurile si alte chestii de interes.
Inca o ora pentru raspuns la mailuri, organizare taskuri in functie de importanta etc.
Munca diversa (vorbit cu clienti, impartit taskuri, urmarit trenduri, cautat oportunitati de investitie, cautat design-uri, rezolvat buguri)
Intre 2-3 e pauza de masa.
Dupa masa mai fac o evaluare cu ce mai am de facut si daca nu mai sunt chestii importante ma apuc si lucrez la unul dintre proiectele personale.

Din punctul meu de vedere e foarte important sa respecti cat de cat un anumit program. Developerii buni lucreaza in mare parte cam cu aceiasi clienti si daca faci niste chestii repetitive zi de zi se invata si ei cand e timpul sa vb cu ei, cand le raspunzi la mailuri, telefoane etc si nu te deranjeaza in afara acestui program.

O alta gresala pe care o fac multi este ca se lasa distrasi de la munca. Mai cauti ceva pe google, mai citesti o stire, gasesti ceva interesat pe stack overflow si uiti sa te mai intorci la munca. Eu mi-am instalat timestats pe chrome si m-am autodisciplinat. Sunt o gramada de tooluri de monitorizat.
Daca sunteti curiosi faceti si voi un test sa vedeti cat timp pierdeti aiurea.
Eu din 8 ore, lucram 4. Acum am ajuns la aproape 6.

Cat despre consultanta gratis o mai acord doar daca e o solutie simpla sau daca m-am mai confruntat cu problema semnalata.

Adevar mai graiesti !
 
Dar ce spuneti de aia in care stii ce ai de facut, nu prea stii cum sa o faci si te apuci si cauti. Apoi te apuci si faci, scrii, codezi, incerci, vezi daca merge, inventezi functii noi si le pui in actiune. Vezi ca acum merge, insa observi ca ceva ce mergea inainte nu mai merge, te uiti prin cache, golesti cache, verifici din nou functiile si ... te suna un alt client.... ca nu primeste mail-urile pe yahoo, ca nu ii merge mail-ul de pe yahoo si ca ce ar putea sa faca. Raspunzi amabil ca ar face bine sa ii sune pe aia de la yahoo ca sa verifice de ce nu merge pentru ca ceea ce ai facut tu pentru el nu are nici o legatura cu mail-ul lui de la yahoo care acum nu merge.
Inchizi, multumit ca nu prea treabuia sa faci tu ceva si te apuci din nou de ceea ce faceai dar ... ai mintea goala, plina de probleme de yahoo ... :) si nu mai stii unde ai ramas, nu mai stii ce ai facut ...si esti convins ca ar trebui sa o iei de la capat ... :)
 
Voi face doar o remarca la primul topic - in orice intreprinzi ai o rata de succes sau insucces. Daca in orice faci (indiferent de ce faci) pui pasiune, mental esti pregatit sa treci peste insuccese si o vei face cu siguranta. Sentimentul ca ai facut un bine, ca ai putut ajuta pe cineva, ca ti-ai facut treaba bine, nu poate fi inlocuit cu multe alte lucruri. Fireste, atunci cand apare si rasplata (multumire, remunerare sau orice alta reactie din partea celui ajutat), creste satisfactia personala. Daca nu esti multumit tu de tine (a nu se intelege egoism) orice faci seamana a insucces.
 
Eu sunt model la cel mai mare studio de videochat din Romania... credeti ca ar ajuta pe cineva daca as descrie ce fac eu online? Adica m-ar aprecia cineva pentru efortul depus? ;)
Si ce daca faci videochat? Poti descrie ce faci ( nu trebuie toate secretele ), poate sunt si alte doamne, domnisoare care doresc sa fac si nu stiu de unde sa inceapa sau ce sa faca.
 
Loading...
Back
Sus