Motocicleta care functioneaza cu APA

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Vad ca in ultimile zile toata lumea vorbeste de acest tip care a invetat un motor care functioneaza pe apa si poate rula 310 mile cu un litru de apa. Cred ca stiti ca un roman a invetat acum cativa ani un motor functional care functioneaza cu apa si despre care nimeni nu spune nimic.

Ma intreb daca un motor cu apa chiar ar fi o idee buna pentru planeta. Desi pare ca este infinita si gratis, California a pus restrictii la utilizarea apei din cauza ca aceasta dispare an de an tot mai mult.

Fara petrol putem trai. dar fara apa nu putem. Ce vom face cand se va utiliza motoare cu apa la scara mondiala?

 
Acum mai foarte multi ani a inventat romanul motorul ce functioneaza cu apa. Sunt si acum niste instalati de apa, dar care nu merg singure, ci reduc consumul carburantului principal, dar din pacate la cateva luni arde bateria auto. Bateria auto devine o extra consumabila si nu cred ca ii convine nimanui. Deci mai e mult de munca pana ajungem acolo. Una e sa functioneze o perioada si alta e sa produci masina de uz zilnic. care sa mearga zeci de ani fara probleme pe asa ceva.

De CNG nu ai auzit? Alimentam masini cu gaz de aragaz. Masini foarte silentioase, 95% aceasi putere la motor, consum redus, eco. Ajungi cu CNG undeva la 1,4lei pe litru si esti mai castigat ca gpl, doar ca in Romania se sta slab la capitolul asta.

Mereu vor fi alternative. Americanii folosesc si acel combustibil eco din porumb.. Deci orice este posibil in industria asta.
 
De CNG nu ai auzit?
Nu prea sunt in domeniu. Am postat aceasta stire pentru ca am gasito pe un site strain.
Ma intreb ce s-a intamplat cu cei de la peugeot care anuntau anul trecut cu trambite marea lansare a motorului cu AER. Acesta facea ca consumul de combustibil normal sa se reduca pana la 0.9litri pe 100km.
Trebuia lansat anul acesta dar nu mai spune nimic.
 
Mai era mai demult o stire cu o masina facuta din piese LEGO, care mergea pe aer, ceva de genu.
Eu totusi cred ca masinile electrice sunt viitorul.
 
Nimic nu se consuma, totul se transforma, apa e singura care se transforma din nou in apa, motorul pe apa defapt nu e pe apa, e pe hidrogen produs din apa, o masina pe hidrogen scoate pe esapament tot apa... doar ca sa produci hidrogen din apa iti trebuie curent electric... si asa ajungi iarasi la masinile electrice,

Si eu sunt de parere ca masinile electrice sunt viitorul doar ca trebuie sa se descopere niste baterii mai bune, mai eficiente.
 
Nimic nu se consuma, totul se transforma, apa e singura care se transforma din nou in apa, motorul pe apa defapt nu e pe apa, e pe hidrogen produs din apa, o masina pe hidrogen scoate pe esapament tot apa... doar ca sa produci hidrogen din apa iti trebuie curent electric... si asa ajungi iarasi la masinile electrice,

Si eu sunt de parere ca masinile electrice sunt viitorul doar ca trebuie sa se descopere niste baterii mai bune, mai eficiente.
Citeam astazi un articol unde se spunea ca programul StarGate (Vezi serialul) este cat se poate de real si un numar mic de tari dispune de surse de energie cu capacitate nelimitata.
Se pare ce USA sa chinuie sa extradeze hakerul din UK care a intrat si furat aceste info.
 
Loading...
Back
Sus