Motivul pentru care TalkTalk‬ a fost hacked - Viral

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Aceasta imagine a devenit virala pe net si cred ca spune totul.
In imagine este CEO TalkTalk.

Pentru cei care nu stiti, acum cateva zile TalkTalk a fost hacked si au fost furate datele a peste 4 milioane de clienti. hackerul se pare ca a cerut o recompensa pentru a nu distribui online datele furate. Acesta a fost arestat ieri de politia din Uk si este un pusti de 14 ani.
Asta este a treia oara cand sunt hacked in acest an. Tare de tot nu?
Metoda folosita a fost .... SQL injection (SQLi) attack.

Dupa poza de mai sus cred ca meritau.
TalkTalk este al treilea mare jucator pe piata de telecomunicatii din Uk.
MpWlUgJ.png


As vrea sa imi spuneti ce vedeti in poza si daca ati fi hackeri nu ati vedea asta ca invitatie. :p
 
daca aveau net prin kairos care afirma ca sunt cel mai avansat sistem de securitate mai puteu fi sparti?
 
daca aveau net prin kairos care afirma ca sunt cel mai avansat sistem de securitate mai puteu fi sparti?
Orice poate fi spart ! Crezi ca ca FBI-ul foloseste serverul cumparat de la mall si sistemul windows 10 si uite de cate ori a fost spart si FBI-ul !
 
Crezi ca ca FBI-ul foloseste serverul cumparat de la mall si sistemul windows 10 si uite de cate ori a fost spart si FBI-ul !
In general marile companii si guvernele folosesc hddware custom cu sisteme de securitate speciale plus OS special cu alte sisteme de securitate
Orice poate fi spart !
Exact. Nu exista in prezent ceva 100% sigur.
Nici macar quantum computer nu este 100% sigur, da mult mai greu de spart decat un sistem normal.

Atat timp cat exista un backdoor pentru orice si indiferent de motive, posibilitatea de hack este posibila.
Orice sistem are un backdoor pentru caz de urgenta.
 
Din cat vad eu pe imagine sunt niste pc-uri foarte vechi cu un sistem de operare sub Windows XP , daca nu ma insel cred ca este 98' sau Milenium !
Iar la ce aparatura apare in poza, e la mintea oricui ca nu ai cum sa pui sisteme de operare ultima generatie pe asemenea calculatoare care ruleaza pe sistem de acuma 20 de ani !
 
Loading...
Back
Sus