Mining cu noua placa video Nvidia GP106-100

Pe BTC nu stiu cat ai scoate dar pe monero cu 25MH/s poti scoate 1821.33 XMR/day x 46$ = 83766$. Daca e adevarat atunci te-ai scos, chiar daca cumperi o placa video la fiecare 3 luni sau chiar la luna.
In loc de minare cpu alegi GPU si te-ai scos.
Asta la prima vedere.
Daca cautam mai multe info si analizam, vedem ca nu este chiar asa profitabil.

25MH/s este doar pentru Ethereum care iti va produce $1,251.60 pe an. Pentru monero merge doar cu 4400 H/s si poate produce 0.31 xmr pe zi x 30 x 12 x 46 = 5133.6$ - costurile de mentenanta.
 
Pe BTC si ETH nu vei scoate nimic. Cuata sa vezi pe monero cat ai scoate pe zi. Din ce vad online aceasta plata are un hash de 22-46mh. Pentru monero este super ca ai scoate k pe zi daca ar mina cu atat, pe alte monezi iesi in pierdere.
 
Pe BTC nu stiu cat ai scoate dar pe monero cu 25MH/s poti scoate 1821.33 XMR/day x 46$ = 83766$. Daca e adevarat atunci te-ai scos, chiar daca cumperi o placa video la fiecare 3 luni sau chiar la luna.
In loc de minare cpu alegi GPU si te-ai scos.
Asta la prima vedere.
Daca cautam mai multe info si analizam, vedem ca nu este chiar asa profitabil.

25MH/s este doar pentru Ethereum care iti va produce $1,251.60 pe an. Pentru monero merge doar cu 4400 H/s si poate produce 0.31 xmr pe zi x 30 x 12 x 46 = 5133.6$ - costurile de mentenanta.
Teoretic fiecare placa mineaza strong pe o anumita crypto valuta. Daca obtine 4400 H/s pe monero atunci scoate intre 0,25 si 0.3 XMR pe zi adica ~ 11 dolari.
11$ x 30 zile = 330$ pe zi. Deci ar fi pe profit zic, cat sa fie curentul si restul? Dar trebuie sa o cumpere de pe extern ca in tara nu gaseste doar o bucata
 
Diin aceasta imagine la minarea pentru monero cu aceasta placa ai o medie de 270h care iti produce 0.02 xmr pe zi.
monero xmr placa video.png

Cica daca folosesti ultima versiune la acest program https://github.com/KlausT/ccminer-cryptonight/releases poti ajunge pana la un maxim de 700h, care produce 0.04 xmr pe zi
Daca este asa si cumperi toate cele 100 de placi ai genera un 70000h care ar produce 3.97 xmr pe zi.
Pretul total per toate ar ajunge la 32706$
3.97 xmr pe zi x 43$ cat este astazi cursul = 170.71$ pe zi
Pe luna ai putea scoate 5121.3$
Ti-ai scoate investitia in aproximativ 6.3 luni fara sa luam in calcul costul la energie. Conform info de pe net aceasta plata ruleaza bine cu o sursa de 160w (cred ca asa este) si acum calculezi sa vezi care este consumul pentru toate 100 pe luna.

Restul de info le poti gasi daca te gandesti sa investesti 30k$
 
Update:
Daca tot vrei sa investesti poti alege S9 Antminer care costa aproximativ 1200$ si poate rula maxim 14th pe btc sau orice alta moneda care suporta protocolul SHa256.
Apoi sursa pentru fiecare APW3-12-1600-B2 care costa aproximativ 200$
Asa ca avem un const total la echipament de 14000$ pentru 10 unitati.
Trebuie sa calculezi cat curent consuma pentru a vedea costul lunar care se adauga la costul total.
Cu toate 10 ai putea produce la nivelul de astazi aproximativ 0.04593 BTC pe zi, iar pe an 16.76 BTC care are o valoare astazi de 41.630$

Dupa ce calculezi costul la energie, vezi cat profit poti scoate si in cat timp iti poti recupera investitia.
 
Teoretic fiecare placa mineaza strong pe o anumita crypto valuta. Daca obtine 4400 H/s pe monero atunci scoate intre 0,25 si 0.3 XMR pe zi adica ~ 11 dolari.
11$ x 30 zile = 330$ pe zi. Deci ar fi pe profit zic, cat sa fie curentul si restul? Dar trebuie sa o cumpere de pe extern ca in tara nu gaseste doar o bucata
Am facut si eu calculele astea, caut sa cumpar una singur deocamdata sa vad cum merge
Update:
Daca tot vrei sa investesti poti alege S9 Antminer care costa aproximativ 1200$ si poate rula maxim 14th pe btc sau orice alta moneda care suporta protocolul SHa256.
Apoi sursa pentru fiecare APW3-12-1600-B2 care costa aproximativ 200$
Asa ca avem un const total la echipament de 14000$ pentru 10 unitati.
Trebuie sa calculezi cat curent consuma pentru a vedea costul lunar care se adauga la costul total.
Cu toate 10 ai putea produce la nivelul de astazi aproximativ 0.04593 BTC pe zi, iar pe an 16.76 BTC care are o valoare astazi de 41.630$

Dupa ce calculezi costul la energie, vezi cat profit poti scoate si in cat timp iti poti recupera investitia.
Nu vreau sa investesc foarte mult, pentru inceput incep cu o placa video dupa daca vad ca merge mai investesc. Mai ales ca este pentru prima data cand am de gand sa minez
 
Am facut si eu calculele astea, caut sa cumpar una singur deocamdata sa vad cum merge

Nu vreau sa investesc foarte mult, pentru inceput incep cu o placa video dupa daca vad ca merge mai investesc. Mai ales ca este pentru prima data cand am de gand sa minez
Cauta sa cumperi radeon rx 580 pentru ca din cate stiu eu au nenoricit minneri stock-ul la pcgarage pentru modelul asta.
 
Cauta sa cumperi radeon rx 580 pentru ca din cate stiu eu au nenoricit minneri stock-ul la pcgarage pentru modelul asta.
Placile astea aparute acuma sunt special pentru minerit, nu cred ca sunt altele mai bune, dupa cum vezi au facut cei de la pcgarage categorie speciala pentru placile astea de minerit
 
Placile astea aparute acuma sunt special pentru minerit, nu cred ca sunt altele mai bune, dupa cum vezi au facut cei de la pcgarage categorie speciala pentru placile astea de minerit
Sa fim seriosi, chiar crezi in astea?.. astea sunt chestii de marketing, placa respectiva in afara de racire putin modificata nu are nimic in rest, ba chiar conform specificatilor, GTX 1060 G1 Gaming este mai buna decat ea.
 
1 la mana: viteza de minare e diferita pentru fiecare coin in parte, ba chiar unele au chiar si alte unitati de masura ( ZEC de ex are SOL/s, ETH are MH/s)
2 la mana: daca vrei sa vezi ce este profitabil sa minezi te duci pe https://whattomine.com si alegi acolo placa video SAU pui viteza de minat a placii tale (daca o cunosti); dupa care pui si cheltuielile (curent + costul placii) si iti zic ei ce e cel mai profitabil sa minezi in momentul asta si in cat timp scoti investitia
3 la mana: daca vrei pe ETHereum, trebuie sa iei in calcul ca au in plan o schimbare a sistemului de lucru (gura lumii zice in noiembrie 2017, dar nu avem de unde stii); in momentul cand va trece de la PoW la PoS minatul de ETH nu va mai exista; deci va trebui sa treci pe alt coin.
4 la mana: Nvidia la momentul asta sunt mult mai slabe pe minat decat AMD / ATI (Radeon), iar acolo unde au putere mare au si consum mare; sigur, tinand cont ca AMD / ATI nu mai gasesti diintre placile care merg bine... se poate lucra si cu Nvidia.
5 la mana: cei de la PcGarage au facut pagina speciala pt ele pt ca probabil a fost / este cerere foarte mare pt placile AMD (Radeon RX 400/500); daca te uiti pe YouTube o sa vezi ca lumea a inceput sa cumpere placi si sa mineze inca din 2016 vara (iunie/iulie), de-aia acum nu mai gasesti picior de RX470/480/570/580 pe nicaieri in lume - la un pret decent ma refer, ca la 2x sau 3x pretul se gasesc...
6 la mana: nu zic sa nu te apuci de minat ca e tarziu, zic sa te informezi un pic inainte ca sa stii care sunt riscurile la care te expui.

Bafta! :)
 
Loading...
Back
Sus