Metode de promovare pe facebook care genereaza leads

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Aceasta metoda contine doua campanii pe facebook pentru a avea succes.
Nu garantez rezultate si fiecare o foloseste in functie de nevoile sale.

Stim ca secretul la reclama pe facebook este audienta. Cu cat aceasta este mai exacta cu atat rezultatele sunt mai bune.
Daca e folosita cu cap, atunci poate da rezultate foarte bune.

[SHOWTOGROUPS=3,7,12,4,16,2,9,5,15,14,11]
Primul pas:
Creeam audienta pentru produsul sau serviciul care dorim sa-l promovam si avea leads sau comenzi.
1. facem un video gen tutorial sau ceva de gen pe nisa ta, produsul sau serviciul tau. Nu folosi ceva generalist.
2. facem un articol pe blog legat de produs, afacere, serviciu
3. video il postam pe pagina de facebook impreuna cu un text despre ce este in video si articol, dar pe scurt, iar link il trecem prin bit.ly
4. dam boost la video - aici este in functie de buget care il aveti si desigur ca trebuie sa alegeti locatia exacta si persoanele care va intereseaza. Daca serviciul vostru este in Galati, atunci alege doar persoanele care locuiesc in galati, vorbesc limba romana, varsta, etc.

In functie de buget lasam campanie sa ruleze.

Al doilea pas:
1. facem o noua campanie pe facebook pentru serviciul, produsul sau ce aveti voi de vanzare
2. alegem audienata din cei care au vazut clipul minim 10 secunde sau mai mult, asta depinde de voi
3. stabilim pretul per leads. Aici conteaza mult de ceea ce vindeti, valoarea la produs sau serviciu.
4. rulam campania

[/SHOWTOGROUPS]


Am scris ce tine pe partea de facebook. Nu include landig page, cum se face o postare pe facebook, articol pe blog, pagina de comanda si restul care trebuie sa va dati seama singuri.
Cele scrise mai sus sunt de ajuns pentru a va face o idee cum sa rulati o campanie pe facebook. Acest pont pe unele bloguri de specialitate se vinde de la 150$ in sus.
 
Am si eu o intrebare despre promovarea pe facebook. Astia cer bani dupa cum esti imbracat? adica pe o pagina imi apare asa.
site.png
adica pentru 21 lei la pana 6700 persoane...

Iar pe alta pagina.. care este setata cred ca e pentru vanzare produs.. imi apare asa
vand.png
adica cu 41 lei (dublu) ma adresez la 520 persoane?

Daca este cineva care ma poate lamuri...
 
Am si eu o intrebare despre promovarea pe facebook. Astia cer bani dupa cum esti imbracat? adica pe o pagina imi apare asa.
Vezi atașament 1451
adica pentru 21 lei la pana 6700 persoane...

Iar pe alta pagina.. care este setata cred ca e pentru vanzare produs.. imi apare asa
Vezi atașament 1452
adica cu 41 lei (dublu) ma adresez la 520 persoane?

Daca este cineva care ma poate lamuri...
Cred ca este in functie de ultimele statistici ale paginii pe care ai avut vizualizarile. Asa iti apare ca sa te motiveze sa cumperi promovare, dar cand ajungi in pragul de a configura campania pretul este la fel daca folosesti in mare parte aceeasi perioada, locatie etc.

Multumesc @AlexH pentru metode!
 
Loading...
Back
Sus