[Manipulare]Afisare fortata pe facebook a unor stiri care nu te intereseaza

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
A observat cineva o chestie ciudata pe facebook. Cand dai scroll in feed si treci peste o stire/postare care nu te intereseaza, imediat face un refresh subtil si acea stire/postare iti reapare imediat. Uneori se intamplata si de 20 ori intr-un interval de cateva minute, doar, doar ai da click sau sa iti scoata o reactice.

Poti spune ca postarea a fost facuta de mai multi useri, adica au dat share si din aceasta cauza iti reapare in feed, dar daca dai scroll up, nu o mai vezi, chiar daca ti-a aparut de 10 ori pana in acest moment.

Chiar inainte sa postez acest topic, doua postari mi-au reparut de foarte multe ori in feed intr-un interval de 5 minute. Amundoua sunt cu Dragnea la DNA, una este o postare cu text si link catre un site, adoua este un video live cu acelasi subiect.

Acum ce putem sa intelegem din asta?
A mai experimentat cineva acest lucru, asta daca ati acordat atentie.

A se intelege ca postarile nu sunt platite, adica sa aiba statutul de Sponsorizat, ci postari normale facute de X, Y.
Ce vrea facebook sa realizeze cu afisarea abuziva a unei postari sau a unor postari pe un anumit subiect unei persoane?

 
Mi-am adus aminte acum de alta chestie ciudata pe facebook.
Cand navigezi prin feed, vezi ca sunt unele postari unde iti afiseaza direct 50-100 comentarii sau cate are acea postare pe un anume subiect, lucru care te face sa tot dai scroll pana de doare degetul.
Sunt postari cu acelasi numar de comentarii sau mai mari, dar pe un alt subiect, unde nu sunt afisate comentariile direct ci trebuie sa dai click pe comentarii pentru a le vedea.
 
Loading...
Back
Sus