Loc de dat cu capul

Am uitat sa zic ca astazi mi s-a stricat un laptop la birou exact cu vreo 2 ore inainte de a incepe backupul automat :))
Si n-am vrut sa scoat hardul sa iau datele ca pierdeam garantia :))
 
Si n-am vrut sa scoat hardul sa iau datele ca pierdeam garantia
Erau importante datele?

Am aflat ceva interesant acum.
Luam doua persoane: Una locuieste la parter si adoua la etajul 10. Poate pentru multi va parea imposibil, dar persoana care locuieste la etajul 10 este mai batrana, adica inbatranste mai repede decat persoana care locuieste la parter.

Conform teoriei, cu cat esti mai aproape de pamant, cu atat timpul trece mai greu, iar cu cat esti mai departe cu atat timpul trece mai repede. Nu mai retin cu cat este mai rapid dar puteti vedea maine in reluare pe discovery science emisiunea.
Ce parere aveti de asta?
 
Am mai aflat o chestie interesanta acum.
Un centru ce cercetare foloseste o viteza de 8GBps pentru transferul de date. Oare cand va fi disponibila aceasta viteza si pentru noi?
 
Ce mai tin astia palma la multi nationale, dar apoi vin si se plang ca guvernul nu sustine afacerile interne sau producatorul roman.
E de groaza pe bune.
 
Pe mine ma deranjeaza unul care ma injura pe email.. Nu asta ar fi marea problema sau modul primitiv de a-si descarca frustrarile ..Ma deranjeaza ca nu spune cine este si posteaza in anonimat.
 
Ultima editare:
De ce pl mea in topicul asta > http://www.roforum.net/threads/credeti-ca-sri-intervine-daca-nu-esti-pro.4512/ trebuie sa se vorbeaca de zei imaginari si inventati cand subiectul lui e altul? aia nu se numeste off-topic?
Oricum din punctul meu de vedere e 1-0 pt @WPMT si nu din cauza ca-i impartasesc opinia, ci din cazua ca postarile lui par mult mai rationale si mai bine argumentate!

@AlexH ai putea crea un topic doar pe acest subiect. Ma gandesc ca poate acesta va fi foarte intens dezbatut si ca va fi comentat ani de zile. Am mai vazut o data parca pe seopedia topicuri sensibile vechi de 7-8 ani care si in ziua de azi se mai dezbat....
Nu stiu daca crearea unui astfel de topic e o idee buna, poate sa duca la certuri intre membrii, dezbateri aprinse sau pareri gresite despre altii iar asta poate dauna colaborarilor de pe forum.

Politica si religia.... cred ca sunt cele mai sensibile subiecte pe care omul le poate discuta si care pot sa imparta pe toata lumea in doua... prieteni, familii, natii
 
De ce pl mea in topicul asta > http://www.roforum.net/threads/credeti-ca-sri-intervine-daca-nu-esti-pro.4512/ trebuie sa se vorbeaca de zei imaginari si inventati cand subiectul lui e altul? aia nu se numeste off-topic?
Oricum din punctul meu de vedere e 1-0 pt @WPMT si nu din cauza ca-i impartasesc opinia, ci din cazua ca postarile lui par mult mai rationale si mai bine argumentate!
"Daca cineva te-a enervat tare intr-un alt topic, nu poti veni aici si injura ca ti-o incasezi prin suspend pana te calmezi."

Citatul de mai sus nu este scris de mine ci de administratorul acestui forum. Faptul ca tu ti-ai bagat *ula nu este marea problema mai ales ca s-a dat liber acces la asa ceva. Problema esta ca se specifica in descrierea topicului ca "Daca cineva te-a enervat tare intr-un alt topic, nu poti veni aici si injura ca ti-o incasezi prin suspend " Chiar daca eu am adus in vedere faptul ca tu ai incalcat regula acestui topic nu inseamna ca si imi doresc ca tu sa fiii sanctionat intr-un fel.

De ce am intervenit mai exact? Nu stiu daca ai citit acest topic ---> http://www.roforum.net/threads/opinii-diferite.4538/ in care s-a discutat faptul ca rautatea si "darea peste nas" nu au ce cauta pe acest forum..faptul ca tu spui ca e 1-0 pt @WPMT nu ma face sa cred decat ca insinuezi ca este 1-0 pentru WPMT. Ca WPMT a dat peste nas altcuiva. Nu stiu sigur daca ai constientizat unde de afli.. insa voi incerca sa iti reamintesc ca pe acest forum au fost discutii si dezbateri civilizate insa nu in sensul de 1-0 5-0. Ca sa fiu ma eplicit si sa ma intelegi mai bine .. daca o persoana pe acest forum isi exprima liber opinia ..o face pur si simplu..insa nu in acest sen .1-0 . Gata i-am facut-o! , Gata i-am dat peste nas"
 
Problema esta ca se specifica in descrierea topicului ca "Daca cineva te-a enervat tare intr-un alt topic, nu poti veni aici si injura ca ti-o incasezi prin suspend " Chiar daca eu am adus in vedere faptul ca tu ai incalcat regula acestui topic nu inseamna ca si imi doresc ca tu sa fiii sanctionat intr-un fel.
:)) pe mine nu m-a enervat nici o persoana in acel topic, si nici nu am avut un schimb de replici cu cineva de acolo. Singurul lucru care m-a intrigat a fost faptul ca s-a facut of topic fara nici un rost.
Deci nu am venit aici ca o anume persoana m-a deranjat, fiindca nu e asa!
.faptul ca tu spui ca e 1-0 pt @WPMT nu ma face sa cred decat ca insinuezi ca este 1-0 pentru WPMT
Exact asta insinuez. Logic nu?
Ca WPMT a dat peste nas altcuiva
Nu consider ca WPMT a dat peste nas cuiva si cred ca nimeni nu poate considera asta. Doar ca postarile lui au fost mai argumentative. Asta nu inseamna ca ti-a dat peste nas.
Ai dreptate poate ca 1-0 nu este cea mai potrivita forma de expresie fiindca poate fi interpretabila in functie de cine este de acord sau nu, dar este o forma prin care eu imi pot exprima parerea rezumand discutia aceea care nu va implicat doar pe voi doi. Deci am facut un rezumat proriei mele pareri.

Intentia mea nu a fost sa te deranjez, si imi cer scuze daca am facuto, dar daca te-am deranjat nu poti sa-mi ca nu ma exprim civilizat doar pt ca tu nu esti de acord cu mine!
Consider ca nu am spus nimic rau si sustin tot ce am spus pana acum!
 
Singurul lucru care m-a intrigat a fost faptul ca s-a facut of topic fara nici un rost.
Exemplu perfect si doar atat.
Exact asta insinuez. Logic nu?
In momentul cand faci o intrecere,concurs cine da cea mai buna opinie, sau castiga dintr-o discutie, nu ai inteles nimic din cea vreau sa spun, plus nici nu se pune problema sa aiba cineva o discutie cu tine. Sorry.
De ce pl mea in topicul asta >
O poti pune cum vrei tu, dar to incalca regula la acest topic.
Pe viitor mai atent putin si pentru simplu fapt ca tie nu iti place sau nu esti de acord, ori crezi ca este protesc si fara rost, nu inseamna ca si este.
 
O poti pune cum vrei tu, dar to incalca regula la acest topic.
Atunci insemna ca am inteles eu gresit regula. Credeam ca nu am voie sa aduc injurii unei persoane (ceea ce nu e normal chiar daca exista prin absurd o regula care permite asta)

ori crezi ca este protesc si fara rost, nu inseamna ca si este.
Bineinteles, ai dreptate. Am omis sa spun asta in postul anterior

Inca o data spun ca recunosc ca spunand 1-0 nu a fost cea mai potrivita expresie. Poate daca spuneam: Eu sunt de acord cu WPMT, voi?.... era mai potrivit dar se ajungea la o alta dezbatere lunga aici. Motivul pt care nu am spus asta in topicul initial a fost pt a nu lungi of topicul.

Cum pot spune si eu ca sunt de acord cu x sau y fara ca unul dintre ei sa fie deranjat?
in nici un fel! in orice fel ai spune-o bineinteles ca va naste controverse pt ca oamenii au pareri diferite si nu vor sa renunte la ele nici in cazul in care le demonstrezi contrariul. si atunci totul va duce la o discutie infinita.

Tot ce am avut de spus despre asta, am spus in aceste 3 postari!
 
Foarte frumos!
Chiar iti multumesc ca l-ai postat. Cred cu tarie ca ca oricine ar fi si orice opinie ar avea, daca ar privi acest clip inainte de a posta ceava ..cred ca exprimarea ar fi facuta nu doar intr-un mod mai corect si la obiect, ci pur si simplu mai prietenesc.
Cum a spus si @AlexH suntem putin peste o mie de oameni aici,ar trebui sa trebui sa fim ca o familie..ura,dusmania,controversele fara rost si ostilitatea nu isi au rostul aici pe forum...intr-un CUVANT ar trebui sa fim mai BUNI !
 
O celula umana contine 75 MB informatie genetica, deci un spermatozoid contine 37,5 MB. Intr-un mililitru cub de sperma sunt 100 milioane de spermatozoizi.
In medie, la o singura ejaculare se elibereaza 2,25 ml in 5 secunde.
Deci - logic - latimea de banda a p*lii este: (37.5MB x 100M x 2,25)/5 = 1 687 500 000 000 000 = 1687,5 TeraBytes/s.
Este cel mai ineficient mod de a folosi un mediu de comunicatie. Faci broadcast cu 1687,5 TB/s cu acelasi set de informatie (redundanta uriasa!) cu speranta ca poate 37,5 MB din ei vor ajunge la destinatie.
In plus, are si o latenta uriasa, primesti ACK-ul (acknowledgement-ul) cam in 2 luni, si raspunsul la cererea ta se compune in 9 luni.
Si de cele mai multe ori e doar spam!

Asa se explica de ce zice lumea ca: "Imi merge Net-ul ca **** "
 
Loc de dat cu telefonu de pamant sau cu Pc-ul si windosu 10. Ca nu pot instala driverele de la mtk pentru usb. Asa ca sa ma descarc: fu... telefonu si pc-ul manesa ca pe windows 7 nu am avut probleme.
 
Loading...
Back
Sus