Limba romana bat-o vina

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Houston we have a problem, am inceput sa ucidem limba romana, bat-o vina de limba. :D
Eram la ora de limba romana si aud profesorul care mi-a rupt cateva coaste, ca atunci cand vorbim trebuie sa folosim in ordine subiectul si predicatul si chiar daca nu e scris si vorbit, cel care ne asculta trebuie sa stie cand si unde este punct, virgula, doua puncte, emoji, etc. Am ridicat degetelul si am intrebat: Tot timpul?????
La care el vine la mine, imi arunca un pumn sub coaste si apoi spune: Da tot timpul.

Ei bine, acel pumn mi-l amintesc dar regula nu am reusit sa o tin minte. :D
De multe ori am fost tras de ureche de amici, necunoscuti sa am grija cum scriu, sa corectez textele publicate ca na... doar sunt admin pe mare forum de webmasteri din Romania si trebuie sa dau un exemplu. Le multumesc politicos si incerc cand am timp textul dar in analfabetismul meu nu gasesc unde este eroarea si il las asa ca doar na... pentru mine este corect. :D

Apoi imi aduc aminte de cei peste 99% din amici/cunostinte care scriu: An viata e bine sa ai valoare k asta e tot ci conteaza. :D

Stiu ca nu scriu corect si mai tot timpul am greseli mari dar nu e in totalitate vina mea, ci a dracului de tastatura si degetele astea care eu una vreau sa scriu si ele scriu altceva. La tastatura mai e blocata o tasta care nu se activeaza la atingere sau din fuga nu o atingi bine si uite asta arati cata foame iti este.

O alta problema este cand trebuie sa scrii raspunsuri rapide pe forum, ba in privat, mai trebuie sa faci si task-urile de zi cu zi, mai aprinzi si o tigara, mai acorzi atentie si la tv sa vezi ce spune X, ba iubita sau iubitul vine sa-i dai ceva atentie.....

Ok.... stiu ce gandesti acum, ca tot ce am scris nu este o scuza si ar trebui sa scriu corect din prima sau deloc.
Iar raspunsul meu este :
Totul este asa cum este. Il accepti sau nu, depinde doar de tine. Vrei premium content cu 0% greseli, atunci mergi si angajeaza pe cineva. Eu personal nu pot mai mult de atat, pentru ca nu ma duce capul, nu stiu gramatica limbii romane si daca tu o stii si vrei sa dai o mana de ajutor iti dau acces sa editezi toate cele peste 7000 de mesaje postate aici. :D

Acum sa devenim ceva mai seriosi sa zic asa :D :p
Daca esti bun la limba romana bravo tie si tot respectul meu, dar eu nu sunt si incerc sa scriu cat mai corect posibil pot si ma duce capul. Consider ca atat timp cat informatia prezentata este inteleasa si imi dau silinta sa fie cat mai corect scrisa, e destul.

Esti de aceiasi parere cu mine?


Acum sa vedem cati vor recunoaste ca sunt analfabeti ca mine? :D :p
 
Nu scriu nici eu cel mai corect, in general verific cand postez insa uneori imi vin idei pe parcurs si e posibil sa apara greseli.
Insa cand beau ceva nu mai am rabdare sa verific, scriu si postez direct :))
 
Nici eu nu scriu corect si chiar nu ma intereseaza de ce zic altii. Atata timp cat " informatia e inteleasa cum ai zis " eu zic ca e ok.
Peste tot sunt DESTEPTI care se baga in seama sa zic ca nu stii gramatica, nu stii scrie etc. Atat aici pe forum cat si pe facebook , alte forumuri etc. Se baga in seama ca musca in cacat . Pai ori comenteaza la subiect ori isi tin "gura" .
Nu tot sunt la fel de destepti ca ei. Dar analfabetii fac bani frumosi online nu cei care comenteaza " Invata sa scrii corect" .
Asa ca daca vra unu sa ma corecteze sa corecteze ce zic acuma:
Bag alup ni upac rol :) . Daca e ce a sterg asta.
Of ce bine m-am descarcat in topicu asta.
 
Există cazuri când informaţia trebuie scrisă corect gramatical. Există cazuri precum roforum când poţi comenta un topic puţin mai relaxat. Nu mă dau mare viteaz, plecat din românia acum 11 ani şi prinzând doar 5 clase, nu a fost prea uşor. Internetul m-a ajutat, dar m-a şi stricat mult. Mi-a luat mult timp din viaţă dar m-a ajutată să învât să scriu corect gramatical în 90% din cazuri. Îmi petrec timpul liber scriind articole, probabil acolo inspirându-mă de undeva. Pot spune că în majoritatea articolelor transform frazele şi complectez conţinutul găsit pe internet, problema apare atunci când conţinutul şi timpurile verbale trebuiesc alese şi plasate de către mine, dar în orice caz, analfabet este prea mult spus. Unii te pot numi agramat, alţii analfabet, probabil nu stai atent o dată la 2 fraze să vezi ce ţi-a rămas în urmă deoarece este doar un forum şi aici îţi pot da dreptate, chiar şi ţie @AlexH deoarece îţi citesc de multe ori cu foarte mult interes topicurile şi totodată îţi mulţumesc pentru ceea ce faci. Nimeni nu este perfect, fiecare dintre noi avem un minus şi întotdeauna există ceva ce nu cunoaştem. Părerea mea este să lăsa-ţi lumea să vorbeasc, o dată ce au cont aici pe forum ceva le-a fost de folos.
 
Ultima editare:
Eu am trecut printr-o perioada StarWars :)
Frumos eu scris aicea, este ?
si similare :)

Acum am insa o problema cu ... Le pun oriunde. Ca e , sau . sau orice eu pun ... :)
E un fel de tic.
Secretul este insa in citit. Daca citesti lucrari stiintifice ca "Libertatea" sau similare, gramatica ta sufera, iar daca citesti maculatura ca o carte buna si scrisa bine gramatica ta se imbunatateste.
Parerea mea ... :)
 
Loading...
Back
Sus