Instalare Linux pe un PC vechi

CiNiK

أنا أحب كس
Registered
Banned
Salutare.
Am gasit prin casa un calculator vechi de cand eram ficior :))) .....cu windows profesional ...
Processor: Intel Pentium 4 CPU 2.80 2.79 GHZ
RAM 2GB
HARD: 80GB
32-bit

Ce vreau eu sa fac este sa sterg windowsul si sa instalez Kali Linux pe el ...intrebarea mea este ..Cum as putea face asta ..fara CD sau USB?
Am incercat cu VMware-player-14 dar nu suporta procesorul.
Windowsul stiu ca se putea instala fara CD sau USB ..il luam de pe net .iso ...dar nu stiu cu Linux cum se face mai exact..Sa instalez Linux ..pe urma sa sterg windowsul ? Merge Linux instalat .iso?
Ori ce parere e bine venita.
Multam frumos.
 
Ma lovesc de aceasta eroare :
Screenshot_1.png
Stie cineva care ar fi problema ?
Incec sa instalez Ubuntu cu WUBI ...si primesc eroarea de mai sus.... am incercat azi toate instalarile posibile Virtualbox , vmware player, WUBI...si inca cateva nu imi mai aduc aminte....si la toate numai erori peste erori...
 
Eoare din nou :mad:

VT-x is not available (VERR_VMX_NO_VMX).
Result Code:
E_FAIL (0x80004005)
Component:
ConsoleWrap
Interface:
IConsole {872da645-4a9b-1727-bee2-5585105b9eed}
 
Cat RAM ai setat la vps?
Descarca imaginea, o pui pe un USB si apoi faci install. Ai prea putin ram pentru executie.
Kali cere minim 2 gb ram, iar asta e totalul tau.
 
Pai vezi ca iti face singur niste setari acolo. La core si ram cat ti-a setat? Daca este 2Gb, editeaza la 1.5 Gb si apoi incearca iar. Nu poti rula vps cu 2Gb ram cand ai doar 2Gb ram, pentru ca are nevoie si sistemul sa functioneze.
Pentru ca ai resurse putine cel mai bine este sa executi un clean install direct cu Kali.


Asa arata la mine cu aceiasi metoda
kali.png
 
Daca vrei sa faci totul mobil, cand esti la o cafea, atunci iti cumperi un nexus de la google si instalezi kali. Ai tutorial online cum se face. In acest fel cu putina munca, poti afla cum sa scanezi pe cei care sunt in cafenea. :D
E mult mai usor sa poti un telefon dupa tine decat un laptop.
 
Loading...
Back
Sus