Infiintare Magazin Online

val77

Member
Registered
Full Member
Salut. De ceva timp m-am tot gandit sa incep o mica afacere cu un magazin Online , am studiat cateva nise si am ajuns la una care concurenta este extrem de mica si as vrea sa incep totul legalizat. Mentionez ca nu am studii superioare ci doar liceul terminat in profilul "Tehnician in activitati de comert + Bacul absolvit"
In aceasta mica afacere vreau sa intru decat eu si prietena mea, din diverse documentatii am ajuns la concluzia ca prima data este nevoie de PFA sau SRL
In ceea ce am relatat mai sus ce credeti ca este mai bine pentru situatia mea PFA sau SRL ?
 
Cu PFA nu poti deduce cheltuielile, dar cu un SRL poti deduce foarte multe cheltuieli. Ar trebui sa ceri parerea unui contabil, care te poate invata anumite "trucuri" sa ocolesti taxele imense din Romania.
 
In primul rand trebuie sa-ti calculezi foarte bine costurile de inceput : cost infiintare PFA ( este mai mic ), SRL ( ceva mai mare ), creearea magazinului, continutul, marketingul online, furnizorii si desigur mai trebuie contabil.
Iar in partea a doua mai trebuie sa te gandesti la rulaj si la banii de care dispui pentru a sustine rulajul. Furnizorii o sa-ti acorde marfa doar cu plata CASH ( la primirea marfii ) pe cand tu o sa ai cateva zile la dispozitie pentru a primii bani prin curier, card bancar, virament, etc.
 
In orice ai face un SRL este mereu mai bun decat un PFA, care este mult mai scump, nevoie de mai multe acte, spre exemplu pentru fiecare domeniu de activitate ai dovada / diploma in acel domeniu.
Multi cand incep o afacere se gandesc la ''astazi'' si nu termen mediu si lung, lucru care duce la cheltuieli si neplaceri foarte mari.

Majoritatea cand au de srl se gandesc imediat la rahatul de contabil care in viziunea lor este un chin si o cheltuiala super mare. Va asigur din propria experienta ca nu este atat de complicat si nici scump.

La un magazin online iti faci firma sau pfa daca vrei neaparat, doar daca lucrezi cu furnizori mari si ai nevoie de avantaje la plati si reduceri.
 
AlexH este obligatoriu sa am firma din moment ce prin intermediul magazinului online se proceseaza comenzi si este nevoie sa se emita facturi, o sa merg astazi la un contabil sa vedem ce si cum ma sfatuieste, tot am studiat nisa si concurenta la ideea mea si e chiar foarte foarte mica concurenta doar 6 magazine online de acest tip pe cand sa spunem ca la cele de haine sunt cu sutele. O sa cumpar reclame pe cateva forumuri pe nisa magazinului meu si este imposibil sa nu vina si comenzile, mai ales ca am cercetat piata si celelalte magazine vand produsele si de 4 ori ma scumpe fata de pretul la care le cumpara , daca eu o sa vin cu niste preturi mai mici sub ce este acum cred ca totul este OK. De ex un produs la peste 100 de bucati cumparate de la producator costa 0.50$ iar celelalte magazine acelasi produs il vand la cel putin 25 de lei iar daca eu il vand la 15 sau 20 de lei tot este un profit bun zic eu.
 
Calculele par simple la prima vedere, dar nu e chiar asa. Un reper - 100 buc, pret 0.50$ per buc, investitie 50$. Pentru o reprezentativitate cat de cat, iti trebuiesc minim, minimorum 100 de repere diferite - rezulta o investitie doar in stoc de 5000$.
Pentru a suporta cheltuiala cu contabilul (sa zicem ca-i dai 300 ron pe luna) trebuie sa vinzi in jur de 30 produse (la calculele facute de tine mai sus). Daca platesti mai putin contabilului, ajungi la un numar corespunzator mai mic de produse vandute pe luna din care sa sustii costul cu el.
Si mai sunt o sumedenie de alte cheltuieli: site, mentenanta lui, transportul produselor la destinatar, reclama si publicitate, salariul tau.
Acum o intrebare retorica - nu crezi ca nisa pe care ai studioat-o nu este aglomerata tocmai datorita greutatii de a sustine activitatea economica a societatii?
Nu vreau sa te dezamagesc, dar cred ca ar trebui sa te indrepti pe o nisa care sa genereze suficiente resurse finaciare, chiar daca e mai aglomerata.
 
Hai sa o luam altfel, pana acum cateva luni mai vindeam din produse pe diverse site-uri de anunturi, adica le luam din strainatate la baxuri si le dadeam mai departe la bucata din care imi iesea un profit bunicel, insa vreau sa trec la un nivel superior cu o diversitate mai mare de produse, nu pot ramane sa ma limitez doar la cateva produse pt asta imi trebuie firma deoarece la cantitati mai mari primesc si discount de unde ma aprovizionez. Vreau sa extind treaba mai ales ca din cele 1000 de produse ce le-am importat din strainatate in mai putin de o luna si jumatate le-am vandut toate numai pe site-urile de anunturi astfel ca am realizat profit destul de multumitor.
 
  • Like
Reactions: J.D
Sa nu intelegi ca eu vreau sa te dezarmez. Foarte bine ca faci asta, continua. Eu doar am atras atentia asupra costurilor care apar ulterior deschiderii unei firme si asupra faptului ca mi s-a parut prea mic in valoare absoluta adaosul comercial. E foarte greu sa acoperi costuri de 5000 - 6000 lei pe luna cu adaosuri nete de 15-20 lei.
 
Am inteles tot ce mi-ati transmis pentru mine la inceput orice informatie este binevenita , cam care sunt costurile lunare pentru intretinerea unei PFA si a unei SRL? in afara de contabil in cazul SRL.
 
Eu la firma nu platesc abonament lunar la contabil ci odata la 3 luni merg la acesta cu facturile si tot ce trebuie. Costul este in functie de numarul de intrari si iesiti care el am, asa ca odata poate fi mai scump si alta data mai ieftin.
Alt cost care il am cand se trimit datele catre ANAF unde platesc semnatura la Super Contabil sau ceva de genul acesta.
Deci nu este nevoie sa ai un contabil angajat 24/7 ci doar cand e nevoie sa faci calculele odata la trimestru. Chiar daca lucrezi cu trezoreria, asa cum fac eu, tot trebuie sa agajezi contabil.
 
Salut,
Si eu de ceva timp ma gandesc la un magazin online, insa desi nu pare, e mai greu sa iti deschizi un magazin online si sa ai succes cu el, crede-ma ca stiu din ce vorbesc.
Ca sa intelegi la ce ma refer voi lasa in post un link catre un interviu cu Liviu Taloi, probabil cel mai bun in domeniu la ora actuala.
Si de asemenea, pune intrebari pe ecompedia.ro, iti vor raspunde doar detinatori de magazine online.
revistabiz.ro/cat-te-costa-un-magazin-online/

Mult succes, ai nevoie!!!
(nu vroiam sa fac reclama dar aoclo sunt informatii pretioase din domeniu, daca e ceva sterg)
 
nu ar fi problema de banii pentru infiintarea firmei ci de costurile lunare sa spunem in caz ca nu realizezi nici un venit, oricum multumesc tuturor am aflat informatii utile.
 
Spatiu am, am chiar o cladire cu 3 birouri niste magazii si 2 garaje adica o cladire a mea renovata gratis de o firma care a renovato pe cheltuiala lor si mi-au lasato asa deoarece ei si-au mutat sediul in Bucuresti deci chiria si biroul nu ar fi problema.
 
Parerea mea este daca vinzi doar online, fara sediu social, angajati, transporturi personale etc, Deschide magazin online si comportate ca o firma. Si vinde fara firme sau alte chestii. Asa cum faceai inainte dar la un nivel mai sus (magazin+promovat, chiar daca nu ai firma). Tot ce faci este al tau, si nu iti bati capul cu nimeni si nimic.

Daca nu o sa ai garantat cifra de afacere maricica si contabil cunostinta+care vrea sa te ajute, mai bine nu mai incepe. Sa vezi probleme dupa 1-2 ani cand verifici toate actele sau vrei sa vinzi si actele nu exista ca contabila care o plateai cu 5 mil sa depunda 2 foi a4, era plictisita si nu ii pasa de tine si le-a aruncat la gunoi..Sau cum s-a trezit o ruda de a mea, cand a vandut firma si angajatii concediati din cauza inchiderii firmei, erau trecuti si munceau in continuare in acte, cu contabila CUNOSTINTA..

+ Sa vezi cand trec in fiecare zi, prin bucuresti dimineata la 8 pe la anaful de langa popa tatu, cum stau oamenii la coada in sir indian sa astepte sa deschida anafu usa sa ii primeasca. O bataie de joc tara asta si cine zice ca e floare la ureche habar nu are. Poate e usor in alte tari, dar nu la noi. Daca deschideati 5-10 persoane o firma si fiecare stia treaba lui si fiecare se ocupa de anumite chestii, cum au altii departamente, era alta mancare de peste. Dar o afacere in 1-2, parerea mea nu merita.

Iar garantat profit sau ca vei fi cel mai bun, este doar cand rudele tale au firmele lor si cumpara de la tine garantat. Cum se face in tara asta, de sunt toti smecheri si bogati. Daca nu esti in situatia asta, NU este nimic garantat ca vei reusii sa faci ceva! Deci nu te baza ca esti tu singurul si ca vei face. Intodeauna pregatestete pentru cei mai rau, ca sa te poti descurca cu brio in orice situatie va aparea.
 
Ideea este ca nu mai pot vine asa deoarece uni oameni vor facturi, comenzi erau si acum ma suna oameni dar uni cer facturi cea ce eu nu am de unde le da in momentul actual.
 
Factura se poate oferi si fara firma, sau cu una fictiva. :)
 
Loading...
Back
Sus