In Curand 1 BTC = 25000$

@WPMT, interesant BAT-ul, si am facut si un calcul pentru ce interesati:
1 bat = $0.000003
Cred ca te-ai uitat gresit.
BAT-ul e $0.19 in momentul de fata. Deci calculul lui @AlexH e cel corect.

Momentan toate monezile sunt pe crestere de accea e destul de riscant sa cumperi acum. Tot timpul dupa cresteri urmeaza scaderi. Si atunci trebuie sa te tina nervii.
Eu preconizez o crestere buna a BAT-ului daca/cand o sa intre pe Poloniex. Vedem.

Ca sa aflii de unde poti cumpara: dupa ce intrii la moneda care te intereseaza (ex: https://coinmarketcap.com/assets/basic-attention-token/ ) ai un buton markets.
 
Intri pe changelly si in partea dreapta scrii bat. Apoi alegi suma in dolari care vrei sa o cheltui.
Eu ma uit la evolutia pe ultimele 12/6/3/1/ luni si pe volumul de bani rulati pe aceasta moneda. Pentru orice moneda cat de cat buna este normal sa aiba fluctuatii, iar cele care doar urca nebuneste pentru o perioada e posibil sa fie doar speculatie pana se aduna numarul vrut de ei si apoi vand masiv si scade pretul. :D
Plus ma mai uit si la volumul de coin disponibile pe piata. Cu cat sunt mai multe cu atat pretul este mai mic.
Pentru a intelege mai bine vedeti o statistica pentru BAT si BTC
BAT
bat coins1.png

BTC

btc coins1.png
 
Un site oficial de unde se poate achiziţiona şi paypal..totuşi 20-50 euro.. se pot investi, nu ar fi mare pierderea..ci câştigul.
 
Un site oficial de unde se poate achiziţiona şi paypal..totuşi 20-50 euro
Nu vei gasi pentru ca este risc mare de scam. Cel mai bine bagi banii pe card si apoi cumperi.
 
Nu am link pentru ca atunci cand m-ma interesat am vazut peste tot ca nu se recomanda.
Poti cauta pe google buy btc paypal si schimbi btc cu moneda ta.
 
Nu am link pentru ca atunci cand m-ma interesat am vazut peste tot ca nu se recomanda.
Poti cauta pe google buy btc paypal si schimbi btc cu moneda ta.
Era referitor la plata cu cardul.
 
Un site oficial de unde se poate achiziţiona şi paypal
Din cate am inteles este destul de dificil sa cumperi crypto coins cu card / paypal, iar motivul este ca tranzactiile cu card sunt reversibile si cele cu coin nu sunt.
Altfel spus, daca intri pe un site si vrei sa cumperi bitcoin cu cardul, tu bagi cardul - mie mi se confirma tranzactia - iti trimit bitcoinii la adresa ta - dupa care tu poti sa faci chargeback la banca sau sa anulezi tranzactia. Moment in care eu am ramas si fara bitcoini si fara banii de la tine.

TOTUSI
Daca te arde buza sa cumperi cu Paypal se poate face, dar la comisioane mai maricele.
1. Intri pe virwox.com si cumperi cu Paypal SLL (Linden Dollars, moneda oficiala din Second Life)
2. Pe acelasi virwox.com schimbi SLL in BTC (bitcoin) la cursul lor.
3. Iti transferi BTC unde ai tu nevoie.

Eu am cumparat asa, e safe dar comisioanele sunt maricele (comision paypal, comision virwox la cumparare, comision virwox la exchange si comision btc la transfer in alt portofel).
 
Am vazut ca a revenit oarecum subiectul cu cryptomonezile si am zis sa revin si eu cu un update.

Concluzia mea PERSONALA este ca nu merita sa risti daca nu ai sume mari de investit (minim 50-100k), bani pe care nu doar sa ii ai, ci pe care sa fi dispus sa ii pierzi.
La sume mai mici devine obositor si nerentabil sa tot urmaresti stiri, evolutii, sa schimbi monede etc..

Am investit putin peste 10k si am avut cam 3k profit.
Jumate din suma am avut-o investita in bat pe care l-am cumparat la 0.10 si l-am dat la 0.14. N-am mai avut rabdare cu el, dar o crestere de 40% nu e chiar rea.
Am mai castigat pe litecoin si pe dash. Dash vad ca a avut o crestere fulminanta luna asta. Eu am vandut la 300 si ceva..

De pierdut am pierdut mai semnificativ pe ripple, steem si bitshare.
Monede neutre pentru mine au fost nem si etherum.

Toata aventura a durat cam 6 luni si a devenit prea obositor. Per total sunt multumit ca nu am iesit pe minus. Ca si gresela pe care am facut-o e ca nu am mizat mai mult pe bitcoin si ca am dat dash si bat un pic prea repede..

In monero nu am investit si nici nu as investi. Mi se pare ca aduce prea mult a mlm (parere personala).

Eu nu am mai tinut nimic, am schimbat tot in bitcoin si mi i-a cumparat un client. Am uitat sa precizez ca si bitcoinii initiali i-am luat tot de la cineva printr-o recomandare. Pe viitor nu cred ca o sa ma mai complic cu walleturi, exchangeuri tiganii.. daca ma mai apuca sa fac trade cred ca o sa fac pe etoro. Avanajul e ca ai bani direct de pe card, paypal.. Dezavantajul ca nu ai bitcoin fizic (desi se lauda de ceva timp ca o sa introduca posibilitatea sa ti-i pui in wallet si de pe etoro).. deci doar ii tranzactionezi.
 
Ultima editare:
In monero nu am investit si nici nu as investi. Mi se pare ca aduce prea mult a mlm (parere personala).
Acesta va creste si va ajunge sus. Este folosit in special de cartelurile de prin america de sud lucru care face ca volumul de tranzactii si cererea sa creasca.
Apoi la minarea in browser este singura folosita, cel putin din serviciile care le-am vazut eu.
10k daca ii investeai in BTc cand era 3000$ acum aveai profit de aproximativ 20k.
Astazi ma uitam la evolutia monezilor si cel mai bine iesi cu BTC in acest moment. Adica dupa cum urca intr-o luna iti recuperezi suma investita.
Cine vrea sa se bage pe acest gen de trade trebuie sa fie dispus la risc, sa astepte sau sa uite de moneda timp de vreo 6 luni si acei bani indiferent ca sunt 20 sau 500 euro sa nu fie o problema daca ii pierd.
Daca stai toata ziua cu ochii pe evolutii nu vei face nimic, pentru ca acum creste, iar in 4 minute scade.
avut-o investita in bat pe care l-am cumparat la 0.10 si l-am dat la 0.14
De unde ai cumparat?
Vad ca este 0.18 acum si are o crestere de 4.56% dupa ce a avut un varf de 0.28 in septembrie. Daca vindeai la aceasta suma iti dublai profitul.
 
@AlexH stresul e prea mare si impulsul de a nu vinde in pierdere e enorm cand nu esti bogat.. si eu nu sunt :)
probabil Bat o sa creasca iar pe la 0.30, dar nu am mai avut rabdare sa astept.
dash a crescut doar in ultima saptamana de la 447 la 636..
Daca daca daca.. dar cand stai cu stresul ca poate pierzi banii nu e chiar asa. Acum cand nu mai am grija asta e simplu de zis daca faceam asa, daca faceam invers etc :D
exchanger s-a folosit doar poloniex si bittrex
 
dar cand stai cu stresul ca poate pierzi banii nu e chiar asa
Asta am spus de foarte multe ori. Investete bani care nu iti trebuie (stiu ca iti trebuie orice cent) fara sa stai cu grija la ei daa ii pierzi.
Sa luam asa, cel putin in cazul meu.
Fumez doua pachete la zi, plus 2 bilete la loterie pe saptamana.
7.86 x 2 = 15.72£ pe zi
2 x 2.5 = 5£ pe saptamana.

Am decis sa fumez un pachet de tigari la zi si sa pun un singur bilet la loterie pe saptamana
7.86 x 30 = 235.8
2.5 x 4 = 10
Total 245.8£
Acesti bani s-ar duce pe nimic, dar daca ii bag in BTC pe langa faptul ca raman acolo, peste o luna sau mai multe se dubleaza.
 
Ultima editare:
Exemplul tau cu tigarile mi-a adus aminte de un banc.

Ea: Fumezi?
El: Da.
Ea: Cate pachete pe zi?
El: 3 pachete.
Ea: Cat costa un pahet?
El: 10 RON.
Ea: De cat timp fumezi?
El: 15 ani.
Ea: Deci, daca un pachet costa 10 RON, tu fumezi 3 pe zi, inseamna ca cheltui 900 RON pe luna. Intr-un an se fac 10.800 RON, corect?
El: Corect.
Ea: Asadar, daca pe an cheltui 10.800, nemaipunand la socoteala inflatia, in ultimii 15 ani ai cheltuit 162.000 RON, corect?
El: Corect.
Ea: Stiai ca, daca nu ai fi fumat si ai fi strans banii astia intr-un cont de economii, adunand si dobanzile aferente celor 15 ani, ti-ai fi putut cumpara un Ferrari?
El: ...Fumezi?
Ea: Nu.
El: Atunci unde dracu‘ ti-e nenorocitul ala de Ferrari?!
 
Loading...
Back
Sus