In Curand 1 BTC = 25000$

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Stiu ca este greu de crezut dar conform mai multor surse din interiorul acestei afaceri se pare ca BTC va atinge valoarea de 25000$.
De cand am deschis acest topic Cum faci bani cu monero am inceput sa ma interesez tot mai mult de monedele virtuale si pe zi ce trece aflu tot mai multe informatii.
Ba chiar dupa o discutie cu @Susp3kt pe chat am ajuns am decis sa investesc putin cate putin in aceste monede virtuale. Nu mult, ci cate 15-20$ in fiecare atunci cand am un extra plus la venituri.
20$ acum valoreaza 0,007849 BTC iar daca previziunile sunt reale peste 8-12 luni acestia se pot transforma in 196$.

Voi ce parere aveti? Va ajunge btc la aceasta valoare? E cineva pe aici care cumpara si vinde BTC?
 
Cei din interiorul acestei afaceri au tot interesul ca Bitcoin sa creasca, nu? Oricum totul e imprevizibil. Nu prea pot exista previziuni.
Ca parere personala eu nu as investi in Bitcoin pentru ca e o moneda la maturitatea. Nu se mai poate mina, cresterea e doar pe tranazactii si ca sa faci bani trebuie sa dispui de capital mare si sa ai nervi de fieri.

Dintre cele cunoscute mai cu potential mi se pare Etherum care pare ca are sustinere puternica in Rusia si China, dar si de cateva companii si institutii mari.
https://www.benzinga.com/markets/em...5/vladimir-putin-meets-with-ethereums-founder
https://www.cryptoninjas.net/2017/05/28/chinese-exchange-huobi-list-ethereum-eth/
Un mare avantaj e ca aceasta moneda inca se poate mina. Vorbim de un sistem de ~10.000 lei si bani recuperati in 2-3-4 luni.

Pentru a investi sume mici mai degraba as recomanda sa se mearga pe monede mai putini cunoscute.
O lista aici -> https://coinmarketcap.com/

Urmariti evolutia BAT pe termen mediu. Eu asta as cumpara in momentul asta. :)
 
Sorry dar nu sunt de acord cu tine in cele spus mai sus.
1. inca se poate mina, doar ca ai nevoie de sistem foarte perfomante care costa multi bani
2. daca BTC nu a ajuns la maturitate, atunci ce sa mai spunem de restul modenelor virtuale
3. nu iti trebuie sume mari sa faci bani cu btc. Tot ce iti trebuie este 15$ minim sii cumperi de cate ori vrei tu, lucru explicat de mine mai sus.
4. nervi de ce? daca joci, investesti in sisteme gen forex, trade, bursa, atunci da, pentru ca exista risc mare de pierdere + sume mari de jucat. Metoda explicata de mine este pe venit pasiv pe o perioada de 8-12 luni.
5. nu trebuie sa cumperi doar btc ci orice alta moneda care crezi ca are potential sa creasca.
 
Toată lumea a început să investească pentru această monedă, mi-e să nu scadă.. Părerea mea.
 
Toată lumea a început să investească pentru această monedă, mi-e să nu scadă
Pai de aici si va creste. Cerere este mult mai mare decat oferta si pretul creste. Daca maine se face infuzie pe piata de macar 100k BTC, pretul ar scade, dar din cauza ca se mineaza foarte greu, adica costurile sunt foarte mari si nu isi permite toata lumea sa o faca, pretul va creste.
In doar 14 luni a crescut cu 2600$ si daca creste in acelasi mode tot bine este.... :D

Uite exemplu asta:
Suntem 10 persoane si doar o portocala care are un pret de 1$. Pentru ca fiecare dintre noi ne dorim acea portocala vom incepe sa licitam care da mai mult si in final o va castiga cel care a oferit cel mai bun pret.
Pentru ca suntem 10 si ne batem pe acea portocala, se vor aduna alti 10 care vor portocala de la cel care a licitat mai mult. Acesta o va vinde si el la supra pret.
Dupa o vreme lumea / oportunistii invata cum sa faca alte portocale, care le vor pune la vanzare, dar si asa numarul celor care vor o portocala este mult prea mare fata de numarul de portocale disponibile la vanzare.

Ai inteles?
 
1. inca se poate mina, doar ca ai nevoie de sistem foarte perfomante care costa multi bani
Costul de a mina bitcoini e mai decat profitul pe care il scoti. La asta ma refeream.
2. daca BTC nu a ajuns la maturitate, atunci ce sa mai spunem de restul modenelor virtuale
Mai citeste odata ce am scris.
3. nu iti trebuie sume mari sa faci bani cu btc. Tot ce iti trebuie este 15$ minim sii cumperi de cate ori vrei tu, lucru explicat de mine mai sus.
Suma mult, mult prea mica.
4. nervi de ce? daca joci, investesti in sisteme gen forex, trade, bursa, atunci da, pentru ca exista risc mare de pierdere + sume mari de jucat. Metoda explicata de mine este pe venit pasiv pe o perioada de 8-12 luni.
Alex, fara sa te superi pe mine, ceea ce scrii aici sunt niste chestii care necesita o studiere a fenomenului pe o perioada mai lunga de timp.
Tine cont ca btc a mai fost peste 1000$ si pe urma a scazut la 200. Apoi a crescut la suma care e acum dupa 3 ani. Dar la fel de bine poate urma iar o peioada de scadere.
Zi-mi te rog daca ai avea investitii de mii de euro cam ce rabdare iti trebuie sa nu vinzi cand scade si sa astepti poate ani de zile ca sa creasca iar?
De-asta zic. Nu va legati la cap cu chestii de-astea daca nu aveti bani de care sa va puteti lipsi.

Oricum. Revenind la investitii in monede virtuale pe tine nici n-ar trebui sa te intereseze valoarea acestora ci gradul lor de crestere.
Si asa cum am zis pe langa Bitcoin sunt alte monede care au o profitabilitate mult mai mare in momentul de fata. Si care inca se pot produce la costuri suportabile.

Ex de cresteri pe ultimele 3 luni:
BitShares - 0.005846$ -> 0.327127$ - crestere 5595%
RIPPLE - 0.006931$ -> 0.313132$ - crestere de 4515%
BITCONNECT - 1.75$ -> 52.10$ - crestere 2977%
LITECOIN - 4$ -> 50.08$ - crestere 1252%
STEEM - 0.192416$ -> 2.13$ - 1106%
ETHERUM - 45.44$ -> 375,63$ - crestere 826%
BITCOIN - 1059$ ->2618$ - crestere 247%
MONERO - 24.26$ -> 50.11$ - crestere 206%

Cum ti se par aceste cifre?

5. nu trebuie sa cumperi doar btc ci orice alta moneda care crezi ca are potential sa creasca.
Tu in topic ai recomanda btc.

Legat de exemplul tau cu portocalele. Daca tu o sa crezi ca poti ridica pretul la nesfarsit eu zic ca te inseli. Vor aparea alternative. Alte soiuri de portocale, mandarine si altele din familia lor. Care in final se pot dovedi mai bune. :)
 
Costul de a mina bitcoini e mai decat profitul pe care il scoti. La asta ma refeream.
Depinde de resursele care dispui. Am vazut o prezentare live pentru minare BTc unde tipul avea 21 placi video de ultima generatie, instalatie electrica speciala si spunea ca isi va recupera investitia in maxim 1 an.
Suma mult, mult prea mica.
Nu trebuie sa incepi mare diin prima. iti faci un wallet si lasi acolo pana creste la valoare care iti convine si apoi ii vinzi. Cei 15$ ii bag la loterie saptamanal si daca bagam in ultimul an cei 15$ pe satmana in BTC (este doar un exemplu) acum aveam mai multi bani, pentru ca la loterie nu am castigat nici macar 1$ ddin suma bagata.
Alex, fara sa te superi pe mine, ceea ce scrii aici sunt niste chestii care necesita o studiere a fenomenului pe o perioada mai lunga de timp.
Eu nu ma supara niciodata cand cineva imi da un raspuns sau isi spune opinia. Nu ma astept sa am dreptate tot timpul si chiar ar fi ciudat, plus viziunea ficaruia difera.
Tine cont ca btc a mai fost peste 1000$ si pe urma a scazut la 200. Apoi a crescut la suma care e acum dupa 3 an
Stiu asta si am explicat mai sus, plus vad normal acest lucru sa scada si sa urce.
Zi-mi te rog daca ai avea investitii de mii de euro cam ce rabdare iti trebuie sa nu vinzi cand scade si sa astepti poate ani de zile ca sa creasca iar?
Ma repet: Nu ma adresez celor care investec mii de euro. Ma refer la cei care au disponibil o suma de bani care in loc sa o arunge pe alte rahaturi mai bine o baga in ceva care pe termen mediu sau lung ii pot aduce profit.
Nu va legati la cap cu chestii de-astea daca nu aveti bani de care sa va puteti lipsi
Exact spun si eu.
Revenind la investitii in monede virtuale pe tine nici n-ar trebui sa te intereseze valoarea acestora ci gradul lor de crestere
Nu neaparat, cel putin nu asta urmaresc eu. Pe mine ma intereseaza volumul de bani rulati pe moneda respectiva. Sunt cateva monede care in ultimele 12 luni au avut o crestere de peste 15000%, dar un rulaj care nu depaseste 1 milion de dolari.
Si asa cum am zis pe langa Bitcoin sunt alte monede care au o profitabilitate mult mai mare in momentul de fata
Normal ca sunt si altele. Eu m-am referit la BTC pentru ca este mai cunoscut, dar fiecare poate alege si incerca alte monede care cred ca merita.
Legat de exemplul tau cu portocalele
Este normal ca la un moment sa fie o stabilizare la pret urmata de o scadere drastica.
Vezi criza la imobiliare din 2009, cand pretul a crescut atat de mult incat iti era foarte greu sa cumperi o casa. Apoi a venit stabilizare si pretul a revenit la fel cu 15 ani in urma.
Vor aparea alternative. Alte soiuri de portocale, mandarine si altele din familia lor. Care in final se pot dovedi mai bune. :)
Absolut de acord cu tine si este normal sa se intample acest lucru.
 
citind acest topic mi-am adus aminte de un wallet in care am 0.00685454 BTC, asta inseamna vad 18,09 dolari
mi-au ramas de cind am incercat si eu sa ma imbogatesc din siteul hashocean care s-a inchis si au fugit cu banii multora care au bagat bani in el.
 
0.00685454 BTC, asta inseamna vad 18,09 dolari
Mergi la un bacomant BTC si ii scoti, ca sunt cateva in Romania.
din siteul hashocean care s-a inchis si au fugit cu banii multora care au bagat bani
Aia au fost altceva. Ce amm scris eu este total diferit. :D
Aveam si eu doua wallet cu ceva btc facuti acum multi ani dar nu stiu unde le am.
 
Multumesc de raspuns. Eu sunt foarte novice in treaba asta, acum am inceput sa ma documentez datorita tie. Stiu ca am primit o plata pe care o cerusem in Paypal, si mi-a fost livrata pe o adresa bitcoin, banuiesc ca s-au dus banii aceia, stiu doar adresa, de accesat nu cred ca o pot accesa.
 
si mi-a fost livrata pe o adresa bitcoin, banuiesc ca s-au dus banii aceia
Cauta si poate gasesti datele de autentificare si e posibil sa te faci om.
Acum cateva zile @Susp3kt mi-a spus povestea unui roman care a primit refund la un produs in BTc si pentru ca il costa 80$ sa scoata banii a uitat de ei.
Dupa cativa ani si-a adus aminte si BTC care-i avea valora frumoasa suma de 450k $. Cica a fost dat atat la Tv cat si online.
Era suma mare si in ce perioada ai primit acei bani in btc?
bitcoin unlimited
Personal ma indoiesc. Este lansat din 2016 si a inceput cu un pret de 188$ iar acum are un pret de 101$. In ultimele 24 de ore a avut doar 19000$ volum de tranzactiii si asta spune multe.
https://www.bitcoinunlimited.info/solutions/miners
"Cand toata lumea vinde, tu cumpara. Cand toata lumea cumpara, tu vinde".
Asta e adevarat si vedem ca in criza din 2009 multi s-au imbogatit foarte mult. Stiu multi care cumparau case la 50-80k euro si acum le vinde cu 190-250k, insa pentru asta e nevoie de bani multi si cunostinte avansate de piata si analiza.
 
Asta e adevarat si vedem ca in criza din 2009 multi s-au imbogatit foarte mult. Stiu multi care cumparau case la 50-80k euro si acum le vinde cu 190-250k, insa pentru asta e nevoie de bani multi si cunostinte avansate de piata si analiza.

Voiam sa cumpar un teren de 1000mp cu 2000E, la tara. Apa si curent ca utilitati ce pot fi trase, conducta de apa trece prin fata, stalpul de curent la fel foarte aproape. Niste pomi fructiferi pe el, cateva vite de vie, satul este la 2 km de un drum european. Am vazut ca incep sa migreze de la oras in satul acela. Ma incurca doar actele, eu nefiind salariat, ci doar "freelancer", e mai greu sa cumpar eu terenuri si sa umblu pe la primarie. Proprietarul trebuie sa isi plateasca intai impozitul, care e destul de mult si ma descurajeaza umblatul dupa acte.
 
In Bitcoin nu se merita sa investesti (parerea mea), decat daca ai bani foarte multi de investit.. cat despre minat, eu nu as investi in tehnologie pentru a mina BTC pentru ca este prea scump si investitia se scoate greu pentru ca cu cat creste pretul cu atat este mai greu de minat.

Bitcoinul o sa creasca, ultimu milion din pool o sa fie extrem de scump (parerea mea si a mai multora).

@WPMT, interesant BAT-ul, si am facut si un calcul pentru ce interesati:
1 bat = $0.000003
Cu 15 euro cumperi 5.000.000 BAT iar daca un BAT ajunge la $0.0002, atunci tu ai facut 1.000$ cu doar 15$

Nu am gasit prea multe informatii despre el, nici daca se poate mina si nici de unde se poate cumpara, insa o sa ma documentez putin despre el si o sa vad exact ce si cum.

Saptamana trecuta eu am cumparat Ripple (XRP), cand am cumparat eu era in jur de 0.24$ iar acum vad ca a urcat la 0.33$
 
Cu 15 euro cumperi 5.000.000 BAT
Cu 15$ cumperi doar 90 BAT. Se pare ca a scazut cu 2$ decand am verificat acum 5 minute.
bat coins.png
Se pare ca acesta este diferit de restul monezilor virtuale.
 
Cu 15$ cumperi doar 90 BAT. Se pare ca a scazut cu 2$ decand am verificat acum 5 minute.
Vezi atașament 1285
Se pare ca acesta este diferit de restul monezilor virtuale.
Inseamna ca am incurcat eu monedele, eu ma uitam la BatCoin.
Unde ai gasit sa cumperi BAT? dupa design pare a fi changelly, dar eu no o gasesc.,,
 
Loading...
Back
Sus