Idee challenge 2017

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Sunt in cautarea de o idee la un challenge pentru 2017 si nu prea sunt inspirat. Are cineva ceva idei ?

Reguli:
1. userul face provocarea
2. urca video

Cam ce reguli de castigare ar trebui puse?
1. numarul de vizionari
2. numarul de comentari
3. numarul de like
4. toate la un loc

Premii si perioada
1. ce premiu ar trebui oferi pentru a atrage
2. perioada , timpul de desfasurare
3. sa fie premiat doar locul unul sau doi si trei

Dupa ce sunt prezentate toate ideile si votate de useri, cea care iese castigatoare primeste 10 euro paypal.
 
1. daca ma intrebi ce ar trebui din pdv SEO, eu sunt pentru numarul de comentarii
2. din pdv al retelelor sociale ar fi numarul de like,
3. ca premiu, daca cineva face ceva, o va face pentru bani (banii motiveaza)
4. perioada concursului sa fie de o luna ( de la 1 la 30/31)
5. cred ca ar fi bine de premiat locurile 1,2,3(ar motiva mai multa lume)
 
Pentru 2017 eu zic ca ar merge o provocare de genul "Doneaza sange pentru viata" sau ceva in genul iar bonurie de masa primite sa se ofere oamenilor strazii sau batranilor de la azile (se ofera in jur de 80 de lei daca nu ma insel). S-ar putea filma cu branula in mana iar apoi cand merge sa doneze bonurile valorice si sa provoace pe altcineva.
^Cam ce reguli de castigare ar trebui puse?
1. numarul de comentarii zic eu (care automat atrage si vizionari)

^Premii si perioada
1. Ori un gadget modern ori o suma de bani atractiva.
2. 60 de zile zic eu.
3. sa fie premiate toate 3 locurile.

Cred ca ar avea foarte mare succes si ar ajuta si sistemul sanitar din Romania dar si populatia defavorizata si in plus persoana care face donatia primeste si analize la sange gratuite :D
 
@J.D imi place foarte mult ideea.
Insa e o mica problema, nu chiar daca se implica comunitatea.
Facand aceastea provocare e normal ca EU sa fac primul video cum donez sangele si acele bonuri de masa, dar imi este imposibil sa o faca pentru ca nu sunt in tara.
Asa ca cineva de pe forum trebuie sa faca acest lucru, apoi in video sa provoace alte 3 persoane sa faca acelasi lucru.
Inceptul la video ar fi de gen:
Accept provocarea de la X (numele celui care la provocat)
La final sa fie de genul:
Te provoc si pe tine X, Y, Z sa faci acelasi lucru.

Pentru a avea un succes mare e nevoie de cateva site cu trafic sa scrie despre asta, sa le spuna ca este l moda si daca nu o faci, atunci nu contezi.... Ceva de genul.

Mai are cineva idei?
 
@J.D
Facand aceastea provocare e normal ca EU sa fac primul video cum donez sangele si acele bonuri de masa, dar imi este imposibil sa o faca pentru ca nu sunt in tara.

Poti dona sange si in strainatate :D

Pentru a avea un succes mare e nevoie de cateva site cu trafic sa scrie despre asta, sa le spuna ca este l moda si daca nu o faci, atunci nu contezi.... Ceva de genul.
Si nu gasim cateva bloguri cu ceva influenta pe aici?
 
Poti dona sange si in strainatate
Ma gandeam ca pentru Romania, dar se poate si international.
Si nu gasim cateva bloguri cu ceva influenta pe aici?
Se gasesc dar sa vedem cati vor posta un articol gratis pe tema asta. :D
Oricum ideea este buna si ar ajuta multe persoane.

Stii cumva daca in romania este minim de varsta la care poti dona sange?
 
Stii cumva daca in romania este minim de varsta la care poti dona sange?
varsta minimă este de 18 ani, iar dupa 50 de ani, te intreaba de sanatate
Condiţii minime pentru donarea de sânge sunt:
- greutatea peste 58 Kg la femei şi 60 kg la bărbaţi; pentru persoanele subponderale, se calculează IMC (indicele de masă corporală) care trebuie să fie peste 18,5;
- tensiunea arterială sistolică (maximă) cuprinsă între 100 mm Hg şi 180 mm Hg;
- puls regulat, 50 -100 bătăi/minut.
 
Pai dupa aceste info postate de @cnusi nu vor putea dona foarte multi, mai ales cei cu varste intre 15+ ani, care sunt mai deschisi la astfel de provocari online.
 
Oare tipul acesta de provocare ar pinde?
MANNEQUIN CHALLENGE
Pana si nepotica mea a facut aceasta provocare, deisgur nu goala ca aceste vedete.

Ma gandesc ca ar prinde bine ca fiecare sa posteze un video cu MANNEQUIN CHALLENGE si apoi cel mai votat si comentat castiga.
Ce spuneti?
 
Pentru 2017 eu zic ca ar merge o provocare de genul "Doneaza sange pentru viata" sau ceva in genul iar bonurie de masa primite sa se ofere oamenilor strazii sau batranilor de la azile (se ofera in jur de 80 de lei daca nu ma insel). S-ar putea filma cu branula in mana iar apoi cand merge sa doneze bonurile valorice si sa provoace pe altcineva.
^Cam ce reguli de castigare ar trebui puse?
1. numarul de comentarii zic eu (care automat atrage si vizionari)

^Premii si perioada
1. Ori un gadget modern ori o suma de bani atractiva.
2. 60 de zile zic eu.
3. sa fie premiate toate 3 locurile.

Cred ca ar avea foarte mare succes si ar ajuta si sistemul sanitar din Romania dar si populatia defavorizata si in plus persoana care face donatia primeste si analize la sange gratuite :D
Nu ar funcționa așa ceva. Toată lumea știe că primești bonuri dacă donezi sânge și cu toate astea nu vezi coadă la centrele de donare. S-au făcut campanii la tv pe toate posturile de televiziune (PRO TV , ANTENA 1 etc) și pe site-urile lor și cu toate astea cu o audiență uriașă, lumea nu se înghesuie. Să îi mai provoci să dea și bonurile - nici o șansă. Majoritatea preferă să stea acasă decât să doneze, preferă să stea cu burta la soare și să aștepte să pice cei 80 de lei.

PS: Am fost când s-au făcut campaniile la tv și nu erau la coadă decât 3 persoane + 1 persoană care era deja înăuntru. Și asta în bucurești la spitalul de urgență floreasca.
 
Nu ar funcționa așa ceva. Toată lumea știe că primești bonuri dacă donezi sânge și cu toate astea nu vezi coadă la centrele de donare. S-au făcut campanii la tv pe toate posturile de televiziune (PRO TV , ANTENA 1 etc) și pe site-urile lor și cu toate astea cu o audiență uriașă, lumea nu se înghesuie. Să îi mai provoci să dea și bonurile - nici o șansă. Majoritatea preferă să stea acasă decât să doneze, preferă să stea cu burta la soare și să aștepte să pice cei 80 de lei.

PS: Am fost când s-au făcut campaniile la tv și nu erau la coadă decât 3 persoane + 1 persoană care era deja înăuntru. Și asta în bucurești la spitalul de urgență floreasca.
Pentru o suma mai mare de 80 de lei eu zic ca s-ar incumeta sa faca acest challange. Ia sa mareasca statul suma undeva la 200-300 de lei sa vedem n-or sa creasca donatiile? Pentru un smarthpone de ultima generatie la vreo 700-800 de lei eu zic ca ar fi inghesuiala...
 
Pentru un smarthpone de ultima generatie la vreo 700-800 de lei eu zic ca ar fi inghesuiala.
Sa zicem ca ofer ultimul galaxy sau iphone la liber, cati crezi ca vor adeara?
Pentru a avea succes ar trebui ca macar 1000 persoane sa accepte provocarea.
Asta ar insemna 80 ron x 1000 = 80000 ron donati la centre de ajutor si nevoiasi.
Daca s-ar strange acest minim, ar fi super, dar ma indoiesc.
 
  • Like
Reactions: J.D
Untold a oferit bilet de o zi tuturor donatorilor de sange de asta vara... Au fost cozi interminabile in toate spitalele din tara
 
Partea cu "donarea de sange" nu suna bine !
E ok,insa nu toti avem 18 ani si multi nu suntem sanatosi !
Acum doresc sa bag si eu cateva idei de challenge:
1. Primul challenge este:
"Acesta necesita 2 persoane"
-Cumparam o "pitza,o cutie de prajituri,etc".
Prima persoana se duce si ofera " o cutie de pitza sau ceva ce se poate manca unui cersetor (nu la cersetori care se drogheaza)"
Dupa ceva timp vine celalant tip si ii cere o felie de pitza cersetorului.
Daca acel om ofera o felie de pitza al' doilea tip acela va mai da o pitza intreaga acelui' om al' strazii.
-Care este partea misto la acest video ?
Partea misto este reactia oamenilor si plus ca aceste videori devin virale.
2.Al doilea challenge depinde de:
-"2 oameni sau mai multi"
- Acestia se vor duce in strada si unul dintre ei merge pe strada linistit.
Pana cand se duce la el ceilanti 1,2,3 etc cat sunt si se prefac ca il bat.
Din nou se va vedea reactia oamenilor + si acest video va putea anunge viral.
3. A treia ideie depinde de:
-"1 singur om sau mai multi"
- Acea persoana se duce in supermarket si cumpara cateva alimente pe care le va pune intr-o punga.
Si acea punga le va da unui om (al strazii,sarac etc).
Insa in punga pe langa alimentele pe care le va pune sa scrie si un mesaj din inima + la sfarsitul mesajului "membrii roforum.net" pe o foaie de hartie.
Pe acea foaie nu veti scrie nulmele vostru dupa roforum !
Si acest challenge are sansa sa devina viral + facem si un bine + este de ajuns o singura persoana.
4.Al patrulea challenge depinde de:
- "Este nevoie de o singura persoana"
-Acea persoana va sta "in statia de microbuz,de metrou etc"
Dupa ce a anuns in locul respectiv se va duce la o persoana si ii va cere 5 lei deoarece nu are bani sa se duca acasa.
Daca persoana nu iti va da te duci la alta persoana pana iti va da.
Daca persoana ti'a dat 5 lei tu ii dai inapoi 10 lei (orce fapta bun se rasplateste)
Si acest challenge poate devenii viral + se poate vedea reactia oamenilor.
6.Al saselea challenge este total diferit de celalalte deoarece acesta provoaca teama celui care filmeaza.
-"Pot fi 1,2,3,4,5 etc persoane"
-Acest challenge consta in:
-Te duci intr-o cladire parasita,padure etc.
Insa in cel mai bun caz ziua si cu mici idei de precautie cum ar fi sa ai ceva in mana ca va fi caini in cladire,cu Gps activat daca e vorba de padure si nici nu inaintati prea mult in padure.
La cladire e recomandat si noaptea sa o vizitati insa in padure in nici'intr-un caz noaptea.
La acesta videoclip se poate vedea reactia celui care filmeaza + putem vedea lucruri noi + au sansa sa ajunga virale.
7. Este vorba de:
-"1,2,3,4 persoane"
- Tu tot ceia sa faci este sa te duci langa o persoana si sa te prefaci ca ti-ai sclintit glezna (piceorul) si ii spui unei persoane sa te treaca strada (cel mai bine te duci undeva la un semafor si sa fie cateva persoane)
Si acest challenge poate deveni viral si se poate vedea reactia oamenilor.
---------------
™Aceste challenge-uri pot sa se dea de persoane una la alta si in videoclip se poate da o provocare la urmatorul membru din roforum.
™Daca ar fi sa fac un challenge cel mai mult asi alege challenge-ul 6 cu cladirea parasita sau padure.
™Premiul ar fi in mod special o suma de bani sau un gadget.
™Sper ca v-a placut ideiile mele :)
 
Loading...
Back
Sus