Virus Hola folosit ca retea de botnet

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
In primul rand imi cer scuze pentru postarea de aici Filme Online direct de pe Torrent. Afla cum poti rula filme pe site fara download.
La momentul cand am facut acel post nu stiam de problema. Acum cateva ore am aflat cat Hola este folosita ca Botnet pentru activitati ilegale.
Daca nu stiti ce este botnet puteti gasi mai multe informatii pe wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Botnet
In serialul CSI Cyber s-a discutat intr-un episod despre botnet, ce este si ce face.
Din pacate oadata instalat un botnet pe calculatorul tau nu il poti dezinstala. Singura solutie este un Hard Format la calculator si nici un fisier care a fost inainte pe calculator nu trebuie copiat inapoi dupa format si install la windows.
Botnet este folosit atat la actiuni legale dar in special la actiuni ilegale. Adminul unei retele de botnet poate rula diferite actiuni, ascunde fisiere, rula coduri malicioase, virusi, trimite trafic catre o tinta anume, rula ca un auto clicker pe reclame, spionare, etc.

Din pacate si eu sunt in situatia in care trebuie sa execut un hard format la laptop si asta ma sperie rau de tot. Am multe lucruri pe el care vreau sau nu, trebuie sa le copii inapoi dupa format si install. Acum ma intreb daca merita efortul.
Extensia si playerul l-am dezinstalat imediat, chiar daca uneori extensia era foarte buna pentru ca in Uk unele site-uri sunt blocate de provideri, iar aceasta debloca accesul.

Se pare ca reteaua Hola era folosita de Luminati o retea foarte de vpn. Ce am scris mai sus e un exemplu la ce poate fi folosit o retea de botnet, asta nu inseamna ca Hola chiar va face acest lucru.
Am considerat ca e normal sa va anunt odata ce eu v-am recomandat site-ul.

Inca odata mii de scuze celor care au instalat si folosesc Hola.

Aici aveti un video legat de botnet care incepe de la minutul 3. Sper sa nu va speriati.
 
Loading...
Back
Sus