Google va cumpara soundcloud pentru 500 milioane dolari

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Google se gandeste serios sa cumpere soundcloud pentru suma de 500 milioane de dolari. Anul trecut Spotify a facut o oferta pentru soundcloud de peste 1 miliard de dolari dar tranzactia nu sa efectuta din motive necunoscute.

Acum vine google si conform unor surse din interior se pare ca negocierile sunt foarte avansate pentru a cumpara soundcloud. Din aceasta tranzactie daca are loc Universal Sony si Warner care sunt actionare vor primi aproximativ 45 milioane de dollari.

In ultimii 2 ani soundcloud a pierdut mult teren din cauza competitie tot mai mari pe aceasta nisa si din prostul management al companiei germane.
Motivele pentru care google vrea sa cumpere soundcloud nu se stie, pentru ca deaja detine youtube. Este posibil ca google sa vrea ca soundcloud sa devina un adevarat competitor la spotifi si beatport care au luat aproape totul.
In special Spotifi care a reusit sa atraga aproape toate numele mari pe plataforma sa. Ramane de vazut daca google va cumpara pana la urma soundcloud si ce va face cu el.
 
Sincer asteptarile mele cu privire la soundcloud au scazut demult
Pentru o perioada a detinut monopol si au crezut ca este destul si nimeni nu ii poate bate. Apoi a aparut competitia care a oferit producatorilor avantaje si bani mai multi, de asta majoritatea sau mutat.
In anuntul de aici SoundCloud nu mai sterge muzica copyright au incercat sa atraga producatorii mici pentru ca cei mari sunt mai greu de atras.
Vom vedea...
 
Pentru o perioada a detinut monopol si au crezut ca este destul si nimeni nu ii poate bate. Apoi a aparut competitia care a oferit producatorilor avantaje si bani mai multi, de asta majoritatea sau mutat.
Este foarte greu sa ii aduci eu mi-as dorii sincer dar de moment nu cred pe viitor poate .. probabil Google nu cumpara degeaba are ceva planuri ..
 
Loading...
Back
Sus