Google Chrome nu mai functioneaza pe windows XP si Vista

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Veste proasta pentru cei care inca ruleaza pe windows XP si chiar pe windows vista. Daca utilizati aceste sisteme de operare cred c ati vazut deaja mesajul de atentionare cand deschideti google chrome.
Google Chrome nu mai ofera support, update pentru windows xp si vista.

De ce a luat google aceasta decizie?
Chiar daca windows xp este foarte popular si folosit de milioane de oameni, microsoft a incetat de 2 ani orice suport pentru aceasta versiune. Vista este mai nou, dar fara mare succes asa ca microsoft a decis sa stopeze orice support si pentru acesta.
In 2014 si 2015 guvernul UK a platit in fiecare cate 24 milioanne lire pe an celor de la microsoft sa continuie suportul XP pentru cei care locuiesc in UK .

Din cauza ca nu mai primesc suport, patch update, google va considera ca este un risc de securitate si peste ceva timp google chrome nu va mai functiona pe calculatorul tau. Si chiar daca va functiona nu vei putea accesa unele site-uri sau vedea continutul din cauza ca chrome nu are update la zi.

Ce este de facut?
Cei care nu vor sa faca migrarea catre windows 10, au de ales intre windows 7 si 8 care inca primesc suport si se comporta foarte bine.
Chiar si fara avertizarea google chrome, recomand un upgrade la sistem pentru ca sunteti expusi la multe pericole si ajutati hackerii sa distribuie virusi, mallware si multe alte chesti nocive.

Multe institutii de stat din multe tari inca folosesc windows XP si platesc milioane de euro anual pentru patch update si suport, cand ar putea folosi acesti bani pentru a face upgrade la sistemul de operare. Am vazut si in UK multe insttitutii care folosesc windows XP, lucru foarte dezamagitor din punctul meu de vedere.
 
Loading...
Back
Sus