Google Amendat

adamas

Well-Known Member
Registered
Full Member
Comisia Europeană a amendat marți, 27 iunie, Google cu 2,42 miliarde de euro pentru încălcarea normelor antitrust ale UE. Compania a abuzat de poziția dominantă deținută pe piață de motorul său de căutare, oferind un avantaj ilegal unui alt produs al său, și anume serviciul de comparare a prețurilor. Dacă nu pune capăt acestui comportament în termen de 90 de zile, compania va suporta penalități de până la 5% din cifra de afaceri realizată zilnic, la nivel mondial, de Alphabet, compania-mamă de care aparține Google.
https://www.bloomberg.com/news/arti...cord-2-7-billion-eu-fine-for-skewing-searches
 
Faza asta nu este noua si se discuta de ceva timp. Suna initiala a fost mai mare dar se pare ca acum a coborat la 2.42 miliarde euro. Problema incepe din Irlanda acolo unde au sediul pe europa, google, facebook, apple care este folosit ca paradis fiscal de aceste firme dupa o intelegere cu guvernul irlandez.
Amenda nu vine asa ca EUropa se gandeste la binele noastru, ci lla presiunile microsoft pentru a impune bing pe europa si faptul ca Irlanda va iesi peste doi din EU, odata cu anglia.
Facebook a avut mai mult iar apple a avut peste 11 milirde de dolari si din cate stiu nu a platit nimic, asa ca ..... doar news. :D
 
iar apple a avut peste 11 milirde de dolari si din cate stiu nu a platit nimic, asa ca ..... doar news. :D
Nu au platit pentru ca statul Irlandez nu a vrut bani..Irlanda este printre primele tari care au iesit din criza economica din urma cu ceva ani...
Au zis ca au iesit din criza si acuma le merge binisor folosind un sistem....iar ei daca accepta acei bani ..vor devia de la sistemul lor...
 
Nu au platit pentru ca statul Irlandez nu a vrut bani.
Confuzi lucrurile aici. Banii eray datorati catre EU si nu catre irlanda. Uniunea europeana mereu a tras irlanda de ureche ca le ofera adapost acestor firme pentru a nu plati taxele cuvenite in europa.
Irlanda si-a incasat suma de bani inteleasa cu firmele respective. Plus numai din comision de 0.01% tot isi scoate destui bani din tranzactiile acestor firme.
Acum dupa alegeri si-a mai tras 25 miliarde de lire de la UK, pentru a oferi majoritate in parlament.
vor devia de la sistemul lor.
Care sistem? Cel de paradis fiscal al europei? Bine, asa este si in luxemburg unde isi aveau sediul inainte firmele de mai sus, dar se pare ca irlanda le-a oferit ceva mai bun. :D
 
De curand am inceput o campanie adwords pentru un proiect de-al meu. In momentul in care am inceput sa completez datele, am observat ca nu aveau optiunea de a bifa ca persoana fizica. Proiectul este unul personal ci nu unul juridic si am tot cautat pe net poate nu accesez pagina care trebuie, pana intr-un tarziu cand i-am sunat pe cei de la google.

Mi-a raspuns un domn de la care am aflat ca nu exista aceasta optiune si in locul cu pricina in care trebuie sa pun numele firmei.."sa scriu ce vreau eu" apoi a urmat o conversatie in care Daniel Buzdugan de la Radio 21 ar fi fost invidios pe mine pentru ca interlocutorul meu a inceput sa imi explice ..chiar amuzat cum putem fenta statul si multe alte indrumari neortodoxe.

Stau si ma gandesc daca eram un om care in goana dupa banuti as fi fost dispus sa calc pe cadavre creand un show mediatic avand in vedere ca Adword si implicit google ruleaza foarte multi banuti pe teritoriul romaniei ..chiar daca este in mediul online.. fara a plati nici o taxa, probabil nu as fi facut mare lucru, insa as fi tras un semnal de alarma si m-as fi ales si cu ceva banuti.

Sa revin la "amenda" cu pricina.. este doar show si de ochii lumii.. compania este un foarte puternica si fiti sigur ca ceva ceva tot contribuie la cei care ii protejeaza ..ar putea fi guvernul american sau de ce nu cei din spatele guvernului american..
 
Loading...
Back
Sus