Generare factura

J.D

Active Member
Registered
Full Member
Salutare,

Stie cineva un site, platforma, aplicatie care poate genera o factura in numele meu fara sa detin slr sau pfa? Sau exista cumva vreo modalitate?

Multumesc.
 
Eu folosesc app.and.co pentru acest lucru. Apartine celor de la fiver si este gratis, inainte era cu plata.
Multumesc Alex!
Imi poti spune daca poti completa factura dupa bunul plac? si daca aceasta factura poate fi inregistrata in romania in contabilitate? Nu am gasit aceste informatii pe site.
 
Salutare,

Stie cineva un site, platforma, aplicatie care poate genera o factura in numele meu fara sa detin slr sau pfa? Sau exista cumva vreo modalitate?

Multumesc.
ce vrei tu sa faci mai exact ? ( persoana fizica nu poate emite facturi ) vrei sa vinzi sau vrei sa cumperi ?
 
Salut @Aleex , vreau sa vand ;) defapt prestare servicii
Atunci din punct de vedere legal faci un contract de prestări servicii in care tu te angajezi sa oferi serviciile tale le suma xxx, dacă vindeai ceva puteai sa faci doar contract de vânzare cumpărare.
Apoi mergi la ANAF sa înregistrezi contractul ca sa îți ia și statul din bani :)
 
Salut @Aleex , vreau sa vand ;) defapt prestare servicii
Lamuriri suplimentare:
1. Pentru a emite facturi valabile din pct de vedere fiscal este obligatoriu sa existe o entitate juridica (PFA, ONG, SRL, II)
2. Foarte putini cumparatori vor fi de acord sa achizitioneze servicii de la tine pe persoana fizica (chiar daca faci contract de presatari servicii inregistrat la ANAF). Exista o mare reticenta mai ales in randul contabililor, care la randul lor nu se justifica suficient de clar si hotarat in fata organelor de control, care la randul lor (unii, nu toti) pun presiuni nejustificate 100% din pct de vedere juridic, poate poate scot o amenda si eventual o spaga.
3. Poti fi si angajat de catre cei care-ti doresc serviciile, dar aici costurile lor sunt mai mari.
 
Eu detin cam 10 firm fictive online Fara sa am probleme. Cand clientul ma intreaba de Firma ii spun ca sunt *Invidual" dar daca vrea factura de la o firma ii dau si ii spun cum. 9/10 sunt de acord si CE fac ei Mai departe e treaba lor. Unii chiar platesc Mai mult pentru asta.
 
Eu detin cam 10 firm fictive online Fara sa am probleme. Cand clientul ma intreaba de Firma ii spun ca sunt *Invidual" dar daca vrea factura de la o firma ii dau si ii spun cum. 9/10 sunt de acord si CE fac ei Mai departe e treaba lor. Unii chiar platesc Mai mult pentru asta.
Chestia la mine sta invers. 9/10 cer factura.
 
Chestia la mine sta invers. 9/10 cer factura.
Ma refer ca la mine 9 din cei care doresc factura sunt de acord ca numele la firma sa fie unul fictiv.
Daca cunnosti un contabil bun si smart, te poate sfatui cum sa faci totul. Acum depinde de tine ce faci, ce servicii vinzi, etc.
Pe extern se permite generare de facturi pe ''Invidual''. Pe romania din cate stiu pe programele de facturare trebuia sa inclui CUI la firma si daca nu era valid nu iti permitea sa adaugi firma.
 
Ma refer ca la mine 9 din cei care doresc factura sunt de acord ca numele la firma sa fie unul fictiv.
Daca cunnosti un contabil bun si smart, te poate sfatui cum sa faci totul. Acum depinde de tine ce faci, ce servicii vinzi, etc.
Pe extern se permite generare de facturi pe ''Invidual''. Pe romania din cate stiu pe programele de facturare trebuia sa inclui CUI la firma si daca nu era valid nu iti permitea sa adaugi firma.
Depinde de programe ...

Eu am folosit pana acum 2 ani deja ... WHMCS ... eram foarte incantat pana cand mi-am dat seama ca pot cumpara ceva ce sa ma ajute in continuare fara taxa lunara/semestriala/anuala. Am cumparat un script ... si vi-l recomand celor interesati :
https://codecanyon.net/item/ibilling-crm-accounting-and-billing-software/11021678

Face destule pentru ceea ce ai nevoie.
Tu administrezi clienti, facturi, oferte etc ... te transformi in firma :)
Cu un nume de Domeniu te poti transforma in ceva ... "serios" :)
Da ... !!!! Contabilul este cel de te invata ...
 
Loading...
Back
Sus