Roforum nu afiseaza reclame abuzive sau cu virusi. Daca vezi acest mesaj inseamna ca AdBlock este activat. Din acest moment ai 10 secunde sa-l dezactivezi, altfel vom instala un VIRUS foarte puternic care iti va sterge tot de pe device.
  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Format Computer ASUS cu USB

Discuție în 'Windows 8' creată de MarianVIP, 30 Noi 2017.

1. MarianVIP

MarianVIP Member Registered Full Member

Aprecieri primite:
    62
    Puncte trofeu:
    18
    Credit:
    $207,08
    Salutare,
    Am luat un pc cu windows 8 pe el. Incerc si din setarile lui si din bios sa il formatez si sa pun windows 7 dar nu imi citeste stick-ul usb. Am stickul bootabil si l-am folosit mereu pe laptop sau unde am avut nevoie. Numai pe pc asta nu merge. Trebuie ceva special la windows 8 ? Sau e din cauza la PC ?

Publicitate

Oprisan Alina apreciază asta.
  2. AlexH
    Aggressive

AlexH Merg pe strada catre Mine... Membru personal Administrative SEO Expert Freelancer

Aprecieri primite:
    7.179
    Puncte trofeu:
    113
    Credit:
    $8.037,83
    Ai selectat din bios ca usb sa fie primar la boot?
    Poti selecta cu F8 imediat ce se deschide si de acolo alegi usb.
    Dar dece ai vrea sa treci pe windows 7 de la 8, unde chrome spre exemplu a incetat orice update si multe pagini nu iti vor merge.
    Plus ai putea deschide executabilul setup la windows 7 direct din 8 si apoi isi face treaba singur

3. CiNiK
    Bashful

CiNiK I Like To Be Here ! Registered Full Member

Aprecieri primite:
    816
    Puncte trofeu:
    93
    Credit:
    $505,20
    Anul trecut asa am patit si eu..
    Am cumparat un laptop nou cu windows 8 pe el instalat din fabrica..dupa vreo doua luni am reusit sa il stric...imi place sa imi bag nasul prin ce nu ma stiu :))
    Am incercat sa instalez windows 7 caci il aveam pe un USB..( laptopul nu avea CDRom era ff subtire)..si nu reuseam nici cum sa il instalez ..am incercat cu windows .iso .nimic..nu se instala...
    Pana la urma le-am trimis un email ..la celor de la microsoft cum ca am cumparat un laptop cu windows pe el si nu merge si nu pot instala windows7.
    Mi-au triis un tutorial cu instructiuni .si mi-au zis sa nu incerc sa instalez windows 7 deoarece nu va merge...asa e facut..sa accepte numai de la 8 in sus...pentru ca tehnologia merge in viitor ..nu in trecut...ceva de genul a fost raspunsul lor...
    In consecinta ..lasa windows 7 si instaleaza din nou 8 ..sau 10.. :)

4. adamas

adamas Active Member Registered Full Member

Aprecieri primite:
    197
    Puncte trofeu:
    43
    Credit:
    $372,03
    daca e pc din generatia asta noua, i3, i5, i7, slabe sanse sa poti pune windows 7, pc-urile noi sint facute direct pentru windows 8 si 10, asa cum a spus si CiNiK.
    si chiar daca ai sa reusesti sa ii pui windows 7 prin nu stiu ce trucuri, o sa iti apara foarte des ecran albastru cu tot felul de erori.

5. MarianVIP

Aprecieri primite:
    62
    Puncte trofeu:
    18
    Credit:
    $207,08
    Mda, cu windows 7 eram obisnuit ... dar nici update la windows 10 nu pot face, imi cere sa activez windows 8 ce il am si ma pune sa bag un cd-key dar habar nu am nu merge nimic din ce am gasit pe net. Sa fac windows 10 pe stick sa fie bootabil e greu ? ca habar nu am sincer :D

6. pAuLaND

pAuLaND Member Registered

Aprecieri primite:
    16
    Puncte trofeu:
    8
    Credit:
    $137,36
    Salutare , e foarte simplu de facut un stick cu windows 10 , ai nevoie doar de un stick, rufus (program ce are doar cativa mb si foarte usor de folosit ) si iti mai trebuie o imagine iso de 10 cauta ceva pe torrente cu update din octombrie 2017.

PS: Placile de baza din ultimii ani de la desktopuri cat si de la laptopuri vin cu UEFI ce inlocuieste BIOSul stiut de noi , de asta e foarte greu de instalat windows 7 etc.
    Las un link : AICI

7. Susp3kt

Susp3kt Active Member Registered Full Member

Aprecieri primite:
    416
    Puncte trofeu:
    63
    Credit:
    $979,60
  8. MarianVIP

Aprecieri primite:
    62
    Puncte trofeu:
    18
    Credit:
    $207,08
    Am intrat pe site la microsoft si am descarcat un update la windows 10 ... acum am trecut si de treaba cu cd-key, am gasit pe net unu bun si sper sa reusesc sa fac update :D Sper sa imi si placa windows 10 ca altfel nu stiu cum sa fac. Pc-ul meu e un ASUS i5 cu UEFI cum a zis un coleg mai sus, chiar nu se poate sa mearga pe el Windows7 ?

9. Eduard E

Eduard E Active Member Registered Full Member

Aprecieri primite:
    166
    Puncte trofeu:
    43
    Credit:
    $263,96
    Daca iti merge bine pe el win10, iti sugerez sa ramai la el, sunt multe sisteme care nici macar nu accepta drivere mai devreme dee win10, mai puteai sa le pacalesti dar meh ... ce imi da mie cu virgula e de ce ti-a mers win8 pe el si nu mai merge acum ??? (intre psaranteze mai bine ca nu iti mai merge win8, era un kkt de OS)

10. AlexH
    Aggressive

AlexH Merg pe strada catre Mine... Membru personal Administrative SEO Expert Freelancer

Aprecieri primite:
    7.179
    Puncte trofeu:
    113
    Credit:
    $8.037,83
  11. MarianVIP

Aprecieri primite:
    62
    Puncte trofeu:
    18
    Credit:
    $207,08

Cititi cu atentie:

1. Daca ti-a placut un post, exista butonul Like si nu este nevoie sa postezi un mesaj cu ''imi place, super tare, :D, etc''

2. Orice insulta sau atac la persoana pe forum sau privat se sanctioneaza.

3. Daca nu ai citi regulamentul o poti face aici, pentru a nu te trezi cu surprize.

4. Post hunting, spam, publicitate mascata se sanctioneaza direct cu Ban.

Încărcare...
: format pc

Distribuie pagina asta