Fake #Chargeback - Pericolul unei afaceri online de orice tip

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Oricine care a vandut un produs sau serviciu s-a lovit de Chargeback, uneori pe buna dreptate, dar de cele mai multe ori fake. In opinia mea Chargeback este una din marile probleme in mediul afacerilor online. Marile firme din mediul vanzarilor online au o oarecare protectie impotriva Fake Chargeback, pe cand un vanzator mic, sta la mana procesatorului de plati.

Din luna Martie si pana acum am fost implicat intr-un Fake Chargeback de catre un Roman si spre norocul meu am fost ales castigator in disputa. Am castigat pentru ca am oferit foarte multe dovezi ca userul X a o cerere de Chargeback fake si ca am incercat prin toate metodele de a ajunge la o intelegere cu el, desi atunci cand a cumpara acel cupon, inainte sa plateasca este rugat sa bifeze ca cuponul nu se poate rambursa.

Suma nu a fost mare, doar 100 euro, dar daca se aduna mai multe Chargeback la un shop online, sau la serviciile care le oferi atunci ai probleme cu procesatori de plati, viitoarele plati vor in HOLD timp de 90 zile sau chiar iti este inchis sau limitat contul.

De asta e bine sa mentineti log la orice activitate pe site, chiar si la mesajele trimise, pentru ca intr-o buna zi te poate salva de multe probleme. Asta m-a slavat si pe mine, daca nu trimiteam toate aceste date, mma trezeam cu o gaura de 100 euro + taxe.

Pentru asta am facut categoria de BlackList unde sa postam datele la toti care fac asa ceva online, pentru a ne proteja.

Cand este implicat un produs, e posibil sa-l primesti inapoi chiar daca clientul l-a stricat, dar cand e vorba de servicii, atunci e foarte naspa. Munca ta este degeaba, ai livrat serviciul si ai ramas si fara bani.
Pentru ca sunt foarte multi care fac asa ceva, inainte de a accepta o comanda de la cineva care nu cunosc, il verific online pe mai multe cai. Daca totul este ok, atunci merg mai departe, dar daca gasesc cel putin o informatie care arata ca ar putea face probleme refuz imediat.

Asta va recomand si voua cei care aveti shop online sau vindeti servicii. Inainte de a accepta comanda, chiar daca userul a facut plata, verificati online si daca aveti ceva banuieli faceti singuri refund fara sa livrati comanda.
La procesatorul de plati da mai bine acest lucru decat daca iti cere clientul Refund/Chargeback. Plus cand faceti refund/Chargeback la motiv scrieti ceva de genul: Posibil scam sau fake Chargeback.
In acest fel procesatorul il va pune pe client sub observatie si poate ajuta alti posesori de afaceri online si te salveaza pe tine de multe probleme. Nu uitati sa-l bagati in lista neagra pe propriul shop ca pe viitor sa nu acceptati comenzi de la acesta.

Cand se intampla odata nu e as amare problema, dar cand se aduna multe orice procesator de plati te va trece in lista neagra, suspenda contul, perioad alunga de asteptare pentru a primi banii si nu mai spun de batai de cap.

Daca folositi comenzi telefonice sau orice activitate care include telefonul, recomanda sa folositi aceasta aplicatie: https://play.google.com/store/apps/details?id=polis.app.callrecorder
Inregistreaza automat orice apel primit sau facut. In acest fel nu mai este nevoie de ordin judecatoresc pentru a cereri providerului sa ofere inregistrarile cu clientul X, nu mai spun ca salvati timp. Eu folosesc aceasta aplicatie si sunt foarte multumit.
Orice comunicare cu clientul pe e-mail sa fie salvata o copie pe un alt cont daca e posibil, atat trimis cat si primit. Setarile se fac o singura data si va poate salva de multe probleme.

Majoritatea care aveti shop online, rulati pe propriul server sau vps, asa ca se poate face usor sa salvati pe server orice mesaj trimis sau primit. Daca rulati pe shopmania, atunci vorbiti la support sa va ajute cu aceasta problema. Sunt foarte amabili la orice aveti nevoie.


Pe final va recomand sa va luati orice masura de protectie, ca oricand puteti fi atacati de astfel de persoane, fie sa va faca de bani, fie de concureta pentru a va strica afacerea.
Si nu uitati sa va faceti o baza de date cu toti care ii stiti ca trag tepe sau inseala de orice fel in mediul online. 5 minute cat dureaza o postare pe forum te poate salva atat pe tine cat si pe altii de astfel de probleme.
 
Loading...
Back
Sus