Facebook - Vrei sa apari in feed, atunci plateste

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Pana acum cred ca ati auzit de Explore Feed Facebook care a fost anuntat cu trambite si fanfara dar eu nu`l vad ca find ceva super extra senzational.
Fiecare pas care-l face facebook este sa devina un sistem 99% platit unde doar cei cu bugete foarte mari vor avea acces la cei 1 miliard de useri, iar tu ca simplu utilizator nu vei putea face nimic.

Cei care aveti pagini deja va plangeti ca a scazut audienta, rata de vizionare si angajamentul fata de cum era inainte, chiar daca nu ati primit nici macar o sanctiune din partea facebook.

Ei bine facebook cu noul Explore feed tot ce doreste este sa afiseze continutul celor care platesc. Formula esti simpla: Vrei ca postarea ta sa apara in feed la cei care au dat like la pagina, atunci platesti. In caz ca nu o faci atunci nimeni nu va vedea postarea.

Acelasi lucru este si pentru utilizatorul simplu care posta o poza cu mancarea de pe masa pentru a se lauda, de acum chiar daca posteaza nu o va vedea nimeni pentru ca nu plateste.

Cod:
 Denník N, wrote. That means Facebook's main feed is no longer a free playing field for 
publishers. Instead, it's a battlefield of "pay to play," where publishers have to pony up the dough to get back into the News Feed.

Cod:
Ziad Ramley, former social lead at Al Jazeera English, wrote. 
While companies had to employ social media managers, they could generally rely on them sharing content without paying to boost it.

That game could be over, creating a nightmare situation for 
publishers while Facebook hopes it leads to more advertising revenue.

Dupa ce au aparut in mediul online mai multe articole pe aceasta tema, Facebook a publicat un raspuns pe blogul lor, unde spun ca nu este adevarat si ca utilizatorul normal va putea in continuare sa distribuie continut si prietenii din lista sa il poate vedea.
https://media.fb.com/2017/10/23/clarifying-recent-tests/
Cod:
"To understand if people like these two different spaces, we will test a few things, such as how people engage with videos and other types of posts. These tests will start in Sri Lanka, Bolivia, Slovakia, Serbia, Guatemala, and Cambodia. We have no current plans to roll this out globally," the statement continued.

Insa stim cu totii ca realitatea este cu totul alta.
Doar un topic recent pe aceasta tema Problema pagina de facebook!

Deci de acum daca vreti promovare pe facebook, va trebui sa alocati bugete destul de mari pentru a aduce trafic.
Daca ne puneam pe traba acum 6 luni cand am scris acest topic Hai sa promovam google plus cu siguranta reuseam sa realizam ceva care ne-ar fi ajutat sa eliminam dependenta de facebook.

Deci ce parere aveti?
Pagina voastra de facebook a simtit schimbari, sau pe proprilul personal?
Ce sanse sunt ca in viitorul apropriat sa te indrepti catre google plus sau allta retea sociala?

Cod:
http://mashable.com/2017/10/23/facebook-explore-publisher-post-organic-reach-drop/#T4lkh1X9dPqN
 
Am o pagina de Facebook cu aproape 21k urmăritori. O postare este văzută în medie de 1.5k. așa apare acolo. Pagina prezintă produse și oferte la un magazin online cu produse ce pot fi cumpărate de orice român. Fundamental este comportamentul consumatorului. Daca Gigi din Vascautii din Deal sta pe Facebook, eu trebuie să îmi prezint produsele pe Facebook. Care este implicarea românului pe Google+? Am dubii
 
Pai doar asta ai inteles din tot textul?
Nu. Ideea este că datorită popularității Facebook, este greu sa intri pe alta retea social media, deși aici va fi mai scump sa îți prezintă mesajul. Știu postul tau de acum jumătate de an. Totul se reduce la comportamentul consumatorului.
 
Am o pagina de Facebook cu aproape 21k urmăritori. O postare este văzută în medie de 1.5k. așa apare acolo
Nu ai inteles ideea la topic, sau la ce ma refer.
In exemplu dat de tine mai sus la pagina ta.
Pe viitor daca vrei ca postarea ta sa fie vazuta de cei 1500 persoane va trebui sa platesti, pentru ca nu va aparea in feed la acestia.
Deci nu va mai exista free trafic din facebook, asa cum este acum, cu toate ca si asa sunt foarte mullte limitari.
 
Sunt curios care o sa fie pretul la 1000 impact si de acolo cati or sa intre pe postare. Nu cred ca o sa se mai merite sa dai 10 € exemplu si sa castigi 5 €. Chiar vi firmele mai mici nu o sa investeasca in asa ceva din timp ce au investit in like-uri si acum o sa vine nule fara plata.
O sa piarda facebook din nou cu cestia asta.
Oricum ei o sa minta asa cum mint si cu numarul de conturi. La valul care a inchis N conturi , fake dar si adevarate. Si cu alea castiga enorm. Asta e ne reprofilam .
 
Loading...
Back
Sus