Facebook Schimba regulile - Lovitura pentru cei cu pagini si grupuri

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Lovitura foarte mare pentru toti care au investiti in pagini facebook, grupuri pentru asi promova site-urile. In zilele ce urmeaza majoritatea site care se bazau pe traficul din facebook, vor simti o scadere destul de mare a traficului venit din facebook.

Ce va fi la putere dupa noile reguli?
1. Profilul propriu
2. Angajamentul

Sa explicam acum.

In acest moment feed la fiecare pe facebook este full cu stiri de tot felul, pagini, grupuri, publicitate si dor putine posturi din partea prietenilor. Cu aceste noi reguli facebook vrea ca peste 90% din ceea ce vezi in feed sa fie de la prieteni, ceea ce posteaza pe propriile profile si nu pe grupuri sau pagini.

Adica de acum, inloc sa postezi sau share la un articol pe pagina ta de facebook, mai bine o faci pe profiul propriu, pentru ca are sanse mai mari de expunere.

Cu alte cuvinte valoarea la pagini facebook in speciale devine aproape zero si oarecum te obliga sa cumperi publicitate (Boost Post) daca vrei sa ai expunere.

Cum este noul algoritm si care este regula de afisare a postarilor in feed.

Ei bine aici devine interesant si este ceva care vorbesc si recomand de mult timp pe forum.
Angajamentul - cu cat acesta este mai mare la o postare cu atat aceasta va primi o expunere mai mare. Prin asta se intelege, like, coment, share, click pe play sau sa vezi imagine, etc.

Pot spune oarecum ca sau inspirat din google plus, unde o postare cu angajament mare, aduce imediat link pe prima pagina in google pe keyword relevante.

Ce este de facut?
Pai nimic deosebit. Incearca sa aduci cati mai multi 'prieteni' pe profilul tau si pe cat posibil persoane care interactioneaza la postarile tale. Daca ai ajuns la limita de 5000 prieteni, poti face periodic curatenie pentru a face loc. Plus exista optiunea follow asa ca nu pierzi mare lucru.

Am pagina facebook si nu vreau sa renunt la aceasta. Exista o solutie prin care pot profita de ea?
Nu pot raspunde concret la aceasta intrebare, dar cred ca o solutie ar fi sa dai share pe propriul profil la postarea de pe pagina si apoi sa speri ca vei primi like, share , etc.

Sau alta solutie este sa iti faci 10-20 conturi facebook si apoi sa dai share de pe fiecare de pe profiul principal, pentru ca facebook sa o vada populara.

Facebook spune ca prin aceste reguli noi vrea sa revina la ideea initiala pentru care a fost facut facebook, dar nimeni nu crede acest lucru. Este doar o metoda pentru a obliga marile site-uri sa plateasca pentru boost.
Nu stiu cum este la voi, dar de 10 zile asa, in feed meu vad multe postari sponsor de la cnn, bbc, el paris si multe alte site de stiri.

Daca aveti intrebari va rog postati mai jos.

Mai multe info gasiti pe newsroom la facebook sau pe articolul cnn de mai jos
http://newsroom.fb.com/news/2016/06/building-a-better-news-feed-for-you/
http://money.cnn.com/2016/06/29/media/facebook-ranking-changes-news-feed/index.html
http://newsroom.fb.com/news/2016/06...make-sure-you-dont-miss-stories-from-friends/

Tu cati prieteni ai pe facebook?
 
Eu amajuns la limita de 5000, voi vedea in continuare ce va fi
 
facebook au schimbat multe reguli si conditii pentru conturile de publicitate, mi-au inchis vro 3 conturi in doar 7 zile ... iar partea naspa este ca nu poti folosi ca metoda de plata, acelasi card sau paypal care l-ai folosit la conturile blocate.
 
Facebook nu permite conturi multiple. Singura metoda este cea de aici
http://www.roforum.net/posts/8167/
Ma asteptam la mai multe comentarii pe acest subiect, tinand cont ca sunt multe persoane pe aici care genereaza trafic din facebook page.
 
Facebook e cum e, mai nou un kkt mare pentru traficul unui site. Dar si asa inca se aduce trafic frumos daca sti cum. Nici o problema ne adaptam si noi ca nu avem ce face.
Am inceput azi un test:
Am inceput sa-mi aduc followeri in favoarea Like-urilor. Dupa ce o sa adun un numar considerabil am sa vad care e faza.
Oricum ne adaptam zilei de azi. Asa a fost si la incep cu facebook mii de vizitatori la o postare, facebook s-a smecherit atunci cand a facut ca doar vreo 5% din numarul de like-uri sa-ti vada postarea, dar si asa s-a mers in continuare si se aduce trafic frumos in ziua de azi.
 
Asta cam asa este. Sa vezi ce cautare va avea scriptul pentru follow pe facebook. Mereu se vor gasi metode pentru a aduce trafic si mentine afacerea. E greu pana gasesti metoda, ca dupa sta e floare la ureche. :D
Eu am metoda pentru a aduce Followeri , dar e la fel ca si cu like-urile trebuie mare atentie, altfel risti sa te blocheze o perioada.
In functie de cum merge treaba poate am sa fac si o oferta pentru Roforum cu vanzare de Followeri. @AlexH daca doresti sa-ti aduc si tie cativa de test da-mi linku in privat.
( Momentan e in test)
 
Eu am metoda pentru a aduce Followeri
Esti tare man. Vad ca tu te-ai pregatit deaja pentru schimbare.
Asta este acum.
3cf9f843c9e3489b80788c34e9844c14.png

Ai link pe privat.
 
"Let’s sum up: Facebook will now give more importance to text-only updates from your friends, and that means less importance to text-only updates from pages. However, Facebook will privilege updates with links from pages so this might actually be good news for publishers who use Facebook as a way to spread and promote their content."
Sursa : http://wersm.com/facebook-tweaks-newsfeed-more-friends-less-pages/

Daca despre acest update este vorba, eu inteleg ca Paginile vor fi privilegiate daca in postare vor adauga si link.
Daca gresesc va rog sa-mi spuneti, incerc sa invat,sa ma adaptez.
 
@Publish_Actions
In prima postare este pusa sursa la stire, atat pe facebook cat si CNN.
Daca acordai putina atentie vedeai ca sursa postata de tine este din ianuarie 2014.
 
Ce bine ca mi-am pregatit niste conturi cu maxim de prieteni. Tocmai ma pregateam sa le transform in pagini insa voi renunta :D
 
Cred ca au inceput deja... mi-a scazut impactul la pagina cu aprox 50%
 
De cand a schimba facebook regulile, numai poze cu bunaciuni am in feed. Rar mai vad o stire sau ceva de genul. Pe locul doi sunt poze cu animale, etc. A devenit chiar plictisitor. :D
 
Depinde...sunt unele pagini care posteaza de cateva ori pe zi si imi apar in feed...
 
sunt unele pagini care posteaza de cateva ori pe zi
Mai apar si la mine, dar in general daca un amic din lista a comentat, like sau a dat share. Si cum majoritatea sunt cu capatos, catelusi, texte de dragoste, etc. :D
 
Loading...
Back
Sus