Facebook permite fake news atat timp cat platesti

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Cred ca stiti cu totii scandul cu facebook care este acuzat ca permite fake news pe platforma sa si acest tip de stiri sunt menite pentru a influenta opinia publica sau pur si simplu a pacali utilizatorul.

Pentru ca este campanie electorala multi candidati sau partide politice au copiat metoda americana de promovare pe facebook. Se posteaza o stire care atrage atentia si nu are treaba cu realitate si apoi se da boost la aceasta pentru a ajunge la tot prostul.

Pe facebook nu`l intereseaza daca stirea este reala sau nu, atat timp cat platesti. Vedeti si cazul de aici Netflix gratuit unde facebook a permis sa ruleze in sistemul lui de publicitate o reclama falsa la netflix pentru a infecta telefoanele la utilizatori.

Astazi inca o postare la un joc care promite multe dar cand ajungi pe pagina nu functioneaza nimic si afiseaza cu totul alta informatie in functie de locatia la utilizator si device care intra.
a2fecfc84dd441c8a2b881642d6401a1.png


Acest candidat la alegerile din acesta an promoveaza o postare cu un titlul de tot rasul. Orice om din aceasta tara stie ca PNL a devenit o anexa PDL si nu a celor de la PSD. E facut pentru a duce lumea in eroare si nu are treaba cu realitate. La fel, facebook nu are treaba daca stirea are treaba cu realitate atat timp cat platesti.
2063af7755f448e6966d9ec8d98aac03.png

86b6e18269b0430784ae25bd97a30a41.png


Pe pagina personal acesta are ca cover o poza mare cu Trump, sperand ca va atrage mai multe voturi si chiar mesajul lui este copiat dupa campania lui trump.
48e6799f233e4116bc7c5713c4bcc509.png


Acestea sunt doar cateva exemple si sunt sigur ca si voi ati vazut destule fake news promovate pe facebook. Sa nu uitam ca in ultimul timp mai toate marile site-uri de stiri au fost prinse cu mata in sac promovand fake news in stil barbar, dar nimeni nu spune nimic despre ele.

Nu ne putem astepta la altceva din partea facebook sau alte platforme online, pentru ca banii au dictat mereu si daca esti dispus sa platesti, cu siguranta vei putea promova si un rahat.

Eu cand astfel de stiri dau click , share, coment la greu pentru a ridica costurile celor care au unitiat campania. Stiu ca in acest fel imbogatsc facebook, dar marca saracesc pe cei care incearca promovarea acestor stiri false.

Poate va intrebati care e faza pana la urma cu aceste fake news. Este chiar foarte simplu.
Intoxicarea alegatorlui cu foarte multa informatie de proasta calitate ca acesta intr-un final sa nu stie care este adevaraul, sa nu stie ce sa mai creada. Iar cand vine timpul de pus stampila sa o faca la ghici sau conform ultimei stiri citite.

Este acelasi lucru ca la un calculator cand trimiti prea multe pachete sau ii dai prea mult de lucru. La un moment face overload si in functie de specificatiile acestuia, in special CPU, poate muri, se misca foarte greu sau reboot.

Plus face lumea sa isi piarda increderea in institutii, guvern, ca apoi sa poata fi manipulate foarte usor. In general aceasta metoda este pentru a putea control guvernul si institutiile.

Multumim facebook pentru dublu standard de care dai dovada.

recomand sa cititi si:
Poate Facebook fi tras la raspundere pentru Fake News
Fake news - Secretul din spatele acestei campanii
Clickbait urat, fake, insuportabil dar necesar pentru cine conteaza numerele
In foamea dupa un click - Facebook Fake Post



 
poate ei pun o postare normala si dupa o editeaza dupa ce o aproba revizorii,e posibila editarea dupa aprobarea reclamei?
 
Eu am vazut reclame pe facebook false tip vezi cine iti vizualizeaza profilu sau netflix un an gratuit ,cum aproba revizorii asa ceva?mie greu sa cred asta
 
Pentru ca sunt conturi care aparatine de firme sau persoane cunoscute sau sunt in legatura cu moderatorii facebook.
Chiar daca spun ca regulile sunt aceleasi pentru toti, realitatea este cu totul alta.
 
Loading...
Back
Sus