Facebook modifica radical prioritatea in NewsFeed..Paginile afectate!

gabriel55

Well-Known Member
Registered
Full Member
Mark Zuckerberg a anuntat una dintre cele mai mari schimbari ale News Feed-ului din ultimii ani, urmand ca utilizatorilor sa le apara mai multe postari de la membrii familiei si de la prieteni, in detrimentul postarilor de la companii, brand-uri si diverse pubiicatii. Schimbarea va afecta organizatiile media si paginile diverselor brand-uri, fiindca mai putini vor vedea aceste postari, daca nu sunt promovate. Publicitatea in retea NU va fi afectat in vreun fel de schimbari, a spus John Hegeman, vicepresedintele Facebook.

Ce spune Facebook este ca algoritmii vor functiona in asa fel incat vor avea prioritate lucrurile partajate de prieteni, de familie si de grupuri, in detrimentul paginilor unor brand-uri sau ale unor publicatii media. De exemplu o fotografie de familie va avea prioritate in fata unui clip postat de o publicatie careia i-ai dat like sau in fata unui clip despre un telefon lansat de o companie.

Sursa: http://economie.hotnews.ro/stiri-it...ine-postari-brand-uri-companii-mass-media.htm


Link anunt facebook : https://newsroom.fb.com/news/2018/01/news-feed-fyi-bringing-people-closer-together/
---

Cei cu pagini care obtin venituri din reclame vor fi afectati ff mult deoarece acum algoritmu va da prioritate prima data postarilor de la prieteni apoi de la pagini,iar daca postarile nu au discuti intercatiuni vor fi mai in jos in feed.toti vor fi afectati cu pagini parerea mea....

ce parere ai despre aceasta modificare masiva la newsfeed din partea facebook?
 
Se duce facebook in jos. Daca o sa faca asta o sa piarda multi utilizatiri ce folosesc reclama pe facebook.
Lumea a cumparat likeuri de la Facebook si acuma sa fie mai egale cu Zero. Treaba buna. Abia astept sa apara alta retea care sa fie mai libera si fara atatea kkt-uri.

Ex: Azi am dat sa postez ceva pe un grup. Am pus linku si nu s-a generat postarea. Am dat renunta si am facut din nou. Si i-a ghiciti?
M-a anuntat ca m-am miscat prea repede si sunt blocat sa postez in grupuri timp de 6 zile.
 
Se duce facebook in jos. Daca o sa faca asta o sa piarda multi utilizatiri ce folosesc reclama pe facebook.
Lumea a cumparat likeuri de la Facebook si acuma sa fie mai egale cu Zero. Treaba buna. Abia astept sa apara alta retea care sa fie mai libera si fara atatea kkt-uri.

Ex: Azi am dat sa postez ceva pe un grup. Am pus linku si nu s-a generat postarea. Am dat renunta si am facut din nou. Si i-a ghiciti?
M-a anuntat ca m-am miscat prea repede si sunt blocat sa postez in grupuri timp de 6 zile.


da dupa ce ca costa sa cumperi likeuri de la ei o groaza de bani isi mai si bat joc cu schimbarea asta..asta e sau prostit de tot ..se pare ca deja este programat sa o faca dar nu se stie daca in urm sapt sau in urm luni,dar au decis deja,si se pare din cate am citit ca multe destea de stiri celebre sau revoltat dupa ce au aflat chestia asta
 
Nu
da dupa ce ca costa sa cumperi likeuri de la ei o groaza de bani isi mai si bat joc cu schimbarea asta..asta e sau prostit de tot ..se pare ca deja este programat sa o faca dar nu se stie daca in urm sapt sau in urm luni,dar au decis deja,si se pare din cate am citit ca multe destea de stiri celebre sau revoltat dupa ce au aflat chestia asta
Nu e stres , isi schimba numele din facebook in fuckbook si o ia de la inceput.
 
Aceasta stire este si in Uk pe marile posturi tv, dar stirea nu este noua.
Acum 7 luni discutam aici http://www.roforum.net/threads/face...ovitura-pentru-cei-cu-pagini-si-grupuri.2322/ despre asta.

stiu de ce zici,dar e stire noua , is modificari noi,uitate pe linkul de la comunicatul facebook,toate siteuri de stiri au dat anunt azi despre asta...stiu ca au facut si anu trecut ceva dar acu vor sa faca ceva radical ce va afecta pe toti cu pagini ...e decizia lu zuck asta ..lui nu-i pasa de pagini evident...
 
facebook acum isi bate joc cel mai mult de cei care platesc reclame,de cei care au cumparat aprecieri pentru pagini si promovari, lor le o trage mai mult,practic platim apoi sa nu ne mai vada utilizatori in feed , e bataie de joc dar isi permit orice sa faca
 
Hai sa punem problema si altfel. Sa spunem ca unul dintre noi detine o platforma de gen si ajunge populara ca facebook. E gradina ta si faci ce vrei nu?
Ai cheltuieli de 1 milion euro pe luna, angajati, servere si altele. La aceasta suma doresti un profit de cel putin 2 milioane euro pe luna. La anul cand vezi ca treaba merge e normal sa vrei un profit de 4 milioane pe luna si tot asa.
Nu ne place, dar nu ne oprim sa o folosim, ba chiar o folosim mai mult. Stiti cate tentative au fost de a face o nou retea sociala ? Foarte multe si dece nu au reusit si disparut de pe piata? Din lipsa noastra de interes.
Credeti ca Romania nu poate avea propria retea sociala?
Rusia are propria retea sociala iar cand inventatorul a refuzat sa colaboreze cu guverul, a fost nevoit sa vanda pachetul majoritar de actiuni, dar tot detin propria retea. La fel are si china, ba chiar propriul motor de cautare care este foarte popular.

Puteti lua si exemplu la roforum unde sunt reguli poate mai draconice decat pe facebook. Daca continutul tau nu este de un real ajutor, il sterg imediat, iar posturile mascate pentru trafic si spam la fel sunt sterse, pentru ca nu doresc sa umplu forumul de continut de slaba calitate si cand cauti ceva sa gasesti repede. Nu am reusit prea mult, dar incerc.
Pe acelasi exemplu cineva a facut un forum ca roforum, cred ca la un moment dat a vrut sa faca o copie, doar ca este liber la postare, unde poti face ce vrei. Normal ca are trafic mult mai mult, useri la fel, dar cand te apuci sa cauti ceva, trebuie sa treci prin cateva sute sau mii de mesaje spam.

E normal sa faca facebook ce doreste pe platforma sa? Raspunsul este DA. E corect ceea ce face? Raspunsul este Nu.
Putem face ceva daca nu ne place/convine? Normal ca da, dar suntem prea lenesi.
 
Se duce facebook in jos. Daca o sa faca asta o sa piarda multi utilizatiri ce folosesc reclama pe facebook.
Lumea a cumparat likeuri de la Facebook si acuma sa fie mai egale cu Zero. Treaba buna. Abia astept sa apara alta retea care sa fie mai libera si fara atatea kkt-uri.
Lumea zice ca facebook o sa cada si cand a scazut reach-ul de la 40% la 5% si pe urma la 1%.
Dar graficele arata altceva. Mai exact ca au castigat din ce in ce mai mult :)
LgxCcPM.png

Utilizatorii care folosesc reclama facebook o sa bage bani in continuare. Prin manevra asta de a scadea reachul organic facebook scapa de ultilizatorii care spameaza reteaua si le dilueaza afisarile celor care baga bani in promovare. Deci pe termen lung cei care baga bani au de castigat pentru ca nu mai au concurenta din partea celor care nu platesc. ;)
 
Ultima editare:
Utilizatorii care folosesc reclama facebook o sa bage bani in continuare. Prin manevra asta de a scadea reachul organic facebook scapa de ultilizatorii care spameaza reteaua si le dilueaza afisarile celor care baga bani in promovare. Deci pe termen luni cei care baga bani au de castigat pentru ca nu mai au concurenta din partea celor care nu platesc. ;)
Subscriu WPMT. Scopul este eliminarea spamului și cumpărarea de reclamă cât mai multă. Pe scurt, vrei să promovezi un serviciu, plătești că de aia există fb ads :) Același monopol este deținut de google pe motorul de căutare cu adwords.
 
Cica de la declaratia asta Facebook a pierdut peste 3.3 miliarde de dolari. Ahahahaha piarda si mai mult


sper sa piarda,is nemernici,business-urile platesc pt promovari la pagini likeuri si promovari si ei acum isi bat joc si schimba newsfeedu,,de ce sa mai platim promovari la pagini ca sa modifice ei si sa nu ne mai vada clienti in pagina principala?toti care detin pagini au temerea asta ca clienti nu o sa i mai vada dupa ce vor face aceste modificari
 
Loading...
Back
Sus