Scam Facebook Clone care iti fura datele de logare si posteaza in numele tau

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Atentie pe ce dati click atunci cand vizitati un site sau chiar retelele sociale precum facebook.

Ieri eram pe facebook si in dreapta imi arata mereu topicurile in trend. Era ceva cu Miley Cyrus, asa ca am dat click. Pentru ca era in trend zeci de mii de persoane vizitau acest topic. A doua postare era una relevanta cu subiectul si anume, Miley Cyrus a scris un cantec pentru pestele ei care murise.

Prima postare era cu Miley Cyrus care canta si adoua o poza cu aceasta care plange pentru ca i-a murit pestele.
XWTKY35.png

Cand dai click pe poza te duce catre un site care pare o clona facebook.
X9wsO5C.png



Majoritatea oamenilor nu dau atentie la detalii, daca vad ceva care seamana cu pagina de pe care au plecat acestia vor crede ca este de incredere si vor urma toti pasii.

Cand dai click pe video sa ruleze iti apare o imagine care iti cere detaliile de la contul facebook pentru a putea videa clipul.
6PX7ITO.png


Cati dintre voi v-ati uitat la url sa vedeti daca scrie facebook sau altceva?

Site-ul respectiv atunci cand am intrat pe el avea peste 970 persoane online si daca doar 10% au urmat toti pasii va imaginati de cate conturi a facut rost intr-o singura zi adminul acestui site?

In prima poza vedeti ca 94 persoane au primit tag in postare. Acum callculati daca face la fel pentru 1000 conturi furate, cate vizite si cate conturi mai poate fura.

Adminul s-a folosit de o stire in trend pentru a fura conturile celor care nu gandesc si apoi plang ca cineva le-a spart contul.
Eu daca as reusi sa fac asta nu as fura conturile ci as pune reclama si click pentru a vedea. La 900+ online va imaginati cati bani as face chiar si cu 0.01cpc. :D

Asa ca dragii meu atentie mare pe ce dati click, unde puneti datele de logare si ce va mai cere. E posibil sa ramaneti fara cont sau vedeti cum apare postari cu virusi sau chestii adult pe contul vostru.

Recomand sa cititi si acest topic

Auto Fake Tag pe Facebook
 
Pentru developeri si cei care se ocupa cu securitate in domeniul online aveti site-urile mai jos.[HIDE-REPLY]
Cod:
http://www.informelatino.net/?p=112
http://noticiasocultasxtrema.com/
[/HIDE-REPLY]
 
Loading...
Back
Sus